21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Dr. Gülay Ertürk
  Veteriner Hekim-Homeopat

  Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezunu. İngiliz Homeopati Enstitüsü’nden Veteriner Homeopati eğitimi alan Ertürk’ün, Kediniz Konuşuyor ve Köpeğiniz Konuşuyor isimlerinde yayınlanmış iki kitabı bulunuyor. . Merkezi Ankara’da bulunan Veteriner Homeopati Derneğinin kurucu üyesi ve geçmiş dönem başkanıdır.

  Veteriner Hekimlerin yüzde 85,9’u mutsuz

  Veteriner Hekim-Homeopat Gülay Kabasakal Ertürk "Dünya Veteriner Hekimler Günü"'nde Veteriner hekimlik mesleğinin tarihçesini ve önemini hayatimsaglik.com'a anlattı.

  Bu haftaki konumuz, Veteriner Hekimlik mesleği üzerine olsun. Çünkü 24 Nisan 2021, Dünya Veteriner Hekimler Günü. Dünya Veteriner Hekimler Birliği’nin 2000 yılında, Nisan ayının son Cumartesi gününü “Dünya Veteriner Hekimler Günü” olarak ilan etmesinden bu yana, ülkemizde de, 2001 yılından beri bu özel gün kutlanmaya başlamıştır.

  Dünya Veteriner Hekimler Günü, küresel çapta tüm Veteriner Hekimleri bir araya getirmek ve bu mesleğin önemi konusunda halkı bilinçlendirmek amaçlı  kutlamalarla sürdürülen bir etkinliktir. Dünya Veteriner Hekimler Birliği, altı kıtada 500.000’den fazla Veteriner Hekimi temsil etmektedir.

  Veteriner Hekimlerin yüzde 85,9’u mutsuz
  Veteriner Hekimlerin yüzde 85,9’u mutsuz

  Veteriner Hekimlik mesleği, tarihin en eski mesleklerinden biri olarak kabul edilir. Avcılık, toplayıcılıkla yaşamını sürdüren İnsanoğlu, 12000 yıl önce Tarım Devrimiyle yerleşik hayata geçip hayvan evcilleştirmeye başlayınca, onlardan faydalanırken, hastalıklarıyla da ilgilenmeye başlamıştır. Böylece Veteriner Hekimliğin ilk tohumları atılmıştır.

  Köpek, ilk evcilleştirilen hayvan olmuştur. Bunu; koyun, keçi, sığır, eşek, at gibi diğer hayvanlar izlemiştir. Yazılı tarih öncesi mağara duvarlarına çizilen resimler, hayvanlara ve tedavilerine verilen önemi gösterir. Aslında insanlar, hayvanları evcilleştirip, hayvan sağlığına dikkat ederken, insan hekimliğinin yanı sıra, hayvan hekimliğinin de doğup gelişmesini sağlamışlardır.

  Veteriner Hekimlerin yüzde 85,9’u mutsuz
  Veteriner Hekimlerin yüzde 85,9’u mutsuz

  Gerek bilimsel çalışmaları gerek ise Veteriner Hekimliği tarihi ile ilgili araştırmalarıyla ünlü, Fransız Veteriner Hekim, Emmanuel Lechlainche, Veteriner Hekimliği tarihini kaleme aldığı eserinde, insan ve hayvan hekimliğinin çok uzun bir süre bir arada yoğrulduğunu ve insanın kendisine yaptığı tedavileri hayvanına da uyguladığını belirtmiştir.

  Günümüzdeki tanımıyla Veteriner Hekim: Hayvan hastalıklarının sağaltımından, hayvanların ıslahından, hayvan ve hayvansal ürünlerin üretiminden tüketimine kadar olan tüm aşamalarından sorumlu ve yetkili meslek insanı olarak tanımlanmaktadır.

  Veteriner Hekimlerin yüzde 85,9’u mutsuz
  Veteriner Hekimlerin yüzde 85,9’u mutsuz

  Dünya’da ilk Veteriner Okulu 1762 yılında Fransa’nın Lyon kentinde kurulmuştur. Türkiye’de ise ilk Veteriner Hekimliği öğretimine, 1842 yılında İstanbul’da süvari okullarına Veteriner Hekimliği dersleri koydurularak başlanmıştır. Şaşıracaksınız belki ama ülkemizde, Amerika Birleşik Devletleri’nden daha evvel Veteriner Hekimliği eğitimi başlamıştır.

  Dünya Sağlık Örgütü’nün, 2019 yılının ikinci yarısında, 5 yıllık strateji planı doğrultusunda açıkladığı genel çalışma planında, dünyanın karşılaşacağı problemlerin belirlendiği rapor çerçevesinde; bulaşıcı salgın hastalıklar, çevre kirliliği, sağlıksız beslenme, mikroorganizmaların ilaçlara karşı direncinin artması, yetersiz sağlık koşulları ve bağışıklık sisteminin güçlü tutulması için aşı geliştirilmesi konularına dikkat çekilmişti. Dünya Sağlık Örgütü’nün altını çizdiği tüm bu konular, Veteriner Hekimlik mesleğinin uygulama alanı içerisindedir.

  Veteriner Hekimlerin yüzde 85,9’u mutsuz
  Veteriner Hekimlerin yüzde 85,9’u mutsuz

  Veteriner Hekimliğin objesi hayvan olsa da hedefi insandır. Tüm hayvan türlerinin (ev hayvanları, çiftlik hayvanları, vahşi hayvanlar) sağlık ve refahı  için, tıbbi bilgi ve yasal yetki ile donatılmış meslek, Veteriner Hekimliği mesleğidir. Ayrıca, hayvanlardan insanlara geçebilecek tüm hastalıkların önlenmesi, hayvansal gıdaların kontrolü  gibi görev ve sorumluluklar da Veteriner Hekimlerin yetkileri kapsamındadır.

  Son 50 yılda ortaya çıkan direkt hayvan kaynaklı, AIDS, KKKA, Batı Nil Virüsü salgını, Kuş Gribi, Domuz Gribi, SARS, MERS ve en son COVİD-19 pandemisi gibi insan hastalıkları direkt hayvan kaynaklı salgınlardır. Kaldı ki, hayvan hastalıkları, onlardan bize hastalık geçse de geçmese de bizleri etkiler. Çünkü sağlıklı olmanın temel ilkesi sağlıklı beslenmedir. Gıda  kaynağı olarak tükettiğimiz hayvanların, şarbon, veba  gibi salgınlara maruz kalması, temel gereksinim olan  beslenmemizi, sağlıklı gıdaya erişimimizi ve dolayısıyla sağlığımızı etkiler.

  Veteriner Hekimlerin yüzde 85,9’u mutsuz
  Veteriner Hekimlerin yüzde 85,9’u mutsuz

  Yaşadığımız çağda da, geçmiş çağlarda olduğu gibi, Veteriner Hekimliğin önemi büyüktür. Bu bilinçle, Covid 19 ile ilgili olarak Almanya’da Robet Kock Enstitüsü’nün Başkanı Veteriner Hekimdir. Çin’de salgının yönetiminin başında bir Veteriner Hekim bulunuyordu. Fransa’da ve ABD’de Veteriner Hekimler göreve çağrıldı. Ülkemizde de, virüsün izole edilmesini Veteriner Hekimler gerçekleştirdi.

  Dünyanın birçok ülkesinde ve Avrupa ülkelerinde Veteriner Hekimlik mesleği hak ettiği değeri görüyor. Peki, ülkemizde de öyle mi dersiniz? Zoonozlarla mücadelede Veteriner Hekimlerin çalışmaları göz ardı ediliyor. Veteriner Hekimler, birer sağlık çalışanı, olmasına rağmen ülkemizde sağlık çalışanlarının faydalandırıldığı özlük haklarından faydalandırılmıyor.

  Veteriner Hekimlerin yüzde 85,9’u mutsuz
  Veteriner Hekimlerin yüzde 85,9’u mutsuz

  Oysaki hayvan hastalıkları ile mücadele çalışmalarını, kırsal alanda, ahır şartlarında ve birçok risk barındıran çalışma ortamlarında sürdürüyorlar. Gecenin 2’sinde, ahırda doğum yapamayan ineğe sezaryen yaparken, kablo ile çekilen kaçak elektrikle ölüyorlar ama meslekte yıpranma hakkına sahip olamıyorlar. Ya da hasta hayvanlarla temas sonucu bulaşan birçok hastalığa yakalanıyorlar ama yıpranma hakları yok. Covid 19 aşısı için öncelikli aşı grubunda değerlendirilmediler.

  Mezbahalarda, gıda işletmelerinde, kliniklerde Veteriner Hekimler de, şiddete maruz kalıyor, darp ediliyorlar ama sağlıkta şiddet yasasına dahil edilmediler. Adeta üvey evlat muamelesi görüyorlar. Mutsuzlar, çünkü önemleri yadsınıyor ve itibarsızlaştırılıyor. 2007 yılında yapılan bir araştırmada, ülkemizdeki Veteriner Hekimlerin %85,9’unun, mesleklerinin Türkiye’deki durumunu kötü olarak belirtmesi de zaten mutsuzluklarının göstergesi.

  Veteriner Hekimlerin yüzde 85,9’u mutsuz
  Veteriner Hekimlerin yüzde 85,9’u mutsuz

  Veteriner Hekimler, hayvan sağlığı, gıda güvenliği, hayvan hastalıklarının teşhis ve tedavisi, salgın hastalıklar ile mücadele gibi önemli konularda özverili çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyorlar. Ülkemizde de, Veteriner Hekimlerin, en az Beşeri Hekimler kadar sağlık sistemi içinde söz sahibi olması dileği ile tüm Veteriner Hekimlerin Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü kutluyorum…

  Sağlıklı ve mutlu hayvan, sahibine de mutluluk verir ve mutluluk sağlıktır, sağlık da  mutluluk. Hep mutlu kalın.

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ