19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Selcen Gür
  Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği Başkanı

  İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Doğan Sigorta Brokerlik CEO’su. Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği’nin ilk kadın Başkanı. 2014 yılında kurduğu ilişkiler, kişisel gelişim, ebeveynlik ve romanlar yayınladığı Tara Kitap sosyal bir girişime evrildi. Kadınlar ve engelliler konularında çalışmalarına devam ediyor.

  Tüp bebek tedavisi Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamına alındı

  Türkiye tüp bebek tedavisinin en fazla yapıldığı ülkeler arasında ilk 10'da yer alıyor. Pandemiden sonra yüzde 51 oranında büyüyen ‘Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları’ umudu tüp bebek olanlar için sürpriz bir imkan sunuyor. Tüp bebek tedavisi tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına alındı. Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği Başkanı Selcen Gür tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına alınan tüp bebek tedavisini www.hayatimsaglik.com için yazdı.

  Ülkemiz tüp bebek tedavisinin en fazla yapıldığı ülkeler arasında ilk 10’da yer alıyor. Tüp bebek tedavisini gerçekleştirmek isteyen çiftlerin ilk aklına gelen sorulardan biri bu tedavinin ‘özel sağlık sigortası’ tarafından karşılanıp karşılanmadığı oluyor. Ancak ‘özel sağlık sigortalarında’ tüp bebek tedavisi ve kısırlıkla ilgili tedaviler kapsam dışı kalıyor.

  Son yıllarda özel sağlık sigortalarına kıyasla maliyet avantajı nedeniyle yükselişe geçen ve pandemiden sonra yüzde 51 oranında büyüyen ‘Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları’ ise umudu tüp bebek olanlar için sürpriz bir imkan sunuyor.

  Tüp bebek tedavisi düşünenlerin yüzü gülecek

  Sektörün önde gelen sigorta şirketlerinden birinin sunmaya başladığı tamamlayıcı sağlık sigortası ürünü, tüp bebek tedavisi düşünen çiftlerin yüzünü güldürecek nitelikte. Bu teminatı alabilmeniz için devlet hastanesinden normal yollarla gebe kalamadığınıza dair Sağlık Kurulu raporunu beyan etmeniz gerekiyor. Raporunuz sigorta şirketi tarafından uygun görülürse tamamlayıcı sağlık sigortanıza ek prim ödeyerek tüp bebek teminatı alabiliyorsunuz.

  Sigorta sektöründe bir öncü sigorta şirketinin başlattığı bir uygulamanın zaman içinde sektörün diğer oyuncuları tarafından da benimsendiği düşünülürse, bu TSS ürünündeki tüp bebek tedavisi teminatının önümüzdeki dönemde diğer sigorta şirketleri tarafından da verileceği öngörülüyor.

  Tüp bebek teminatı neleri kapsıyor?

  SGK’nın tüp bebek tedavisi ödeme şartları doğrultusunda, tamamlayıcı sağlık sigortası tüp bebek teminatını sigorta şirketinin belirttiği hastanelerde kullanabiliyorsunuz. Yılda bir defa tüp bebek tedavisi görmeniz şartı ile tüm masraflarınız sigorta şirketi tarafından %100 karşılanıyor.

  Ancak SGK kuralları dahilinde ödenmeyen yardımcı üreme yöntemi tedavileri, bu poliçenin kapsamı dışında kalıyor. Bu teminat sadece yardımcı üreme yöntemi tedavileri için anlaşma yapılmış olan sağlık kuruluşlarında geçiyor. Tüp bebek teminatının başlaması için herhangi bir bekleme süresi şartı aranmıyor.

  SGK’dan tüp bebek desteği nasıl alınır?

  • Evli olmak,
  • Kadının yaşının 23’ten büyük, 40 yaşından küçük olması (41 den gün almamak),
  • Mevcut evliliklerinden çocuk sahibi olmamak,
  • Her iki eşten birinin en az 5 yıllık SGK’lı olması ve en az 900 gün prim gün sayısına sahip olmak,
  • Gebe kalmaya engel herhangi bir hastalığa sahip olmamak, (Kanser, aşırı kilo ya da aşırı zayıflık, kadınlarda ileri yaş, erkeklerde sperm kalitesinde bozulma vb.)
  • Heyet Raporu almak gerekli. (Sağlık raporu; üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucularında, iki kadın hastalıkları ve doğum uzman hekimi ve bir üroloji uzman hekiminin katılımı ile düzenlenecektir.)

  Tüp bebek tedavisi sıkça tercih ediliyor

  Kadınların çalışma hayatına girdikten sonra çocuk sahibi olmayı ertelemeleri nedeniyle daha geç yaşlarda yapılan başvuruların arttığını belirten uzmanlar erken yaştaki başvuruların nedeninin ise hormonal sistemi bozan birtakım kimyasallar olduğunu ifade ediyorlar. Özellikle hormonal sistemi etkileyen bu kimyasalların kısırlık, kanser ve şeker hastalığına yatkınlığı anne karnında bile artırdığını belirtiyorlar.

  Doğurganlıkla ilgili çeşitli problemleri bulunan bireylerin çocuk sahibi olmasını sağlayan en etkili yöntemlerden biri olan tüp bebek tedavisi, günümüzde en sık tercih edilen yardımcı üreme tekniklerinin başında geliyor. Kadınların doğal yollarla gebe kalamaması durumunda uygulanan bu tedavi, aşılama başta olmak üzere pek çok yöntemi içeriyor. Aşağıdaki durumlarda tüp bebek tedavisi uygulamasına başvuruluyor:

  – Açıklanamayan kısırlık

  -Tüplerin her ikisinin de tıkalı olması

  -Sperm kalite bozuklukları (azospermide)

  -İmmunolojik etkenler

  -Endometriyozis hastalığı, endometriyoma (çikolata kistleri)

  Yumurtlama bozuklukları, ileri derece polikistik over sendromu

   

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ