10.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Selcen Gür
  Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği Başkanı

  İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Doğan Sigorta Brokerlik CEO’su. Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği’nin ilk kadın Başkanı. 2014 yılında kurduğu ilişkiler, kişisel gelişim, ebeveynlik ve romanlar yayınladığı Tara Kitap sosyal bir girişime evrildi. Kadınlar ve engelliler konularında çalışmalarına devam ediyor.

  Covid 19 yoğun bakım teminatı başladı

  Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği Başkanı Selcen Gür, pandemi ile birlikte sigorta sektöründe yaşanan değişimi yazdı.

  Covid-19 pandemisi hayatımızın her alanında olduğu gibi sigorta alanında da önceliklerimizi değiştirdi.

  Ülkemizde sigorta deyince akla ilk gelen ürün ‘kasko’ olduğu için özel sağlık sigortasına dahi ‘sağlık kaskosu’ diyenlere şahit olmuşluğumuz var. Ancak pandemi hepimize bir kez daha hayatımızdaki en önemli değerin maddi varlıklarımız değil sağlığımız olduğunu hatırlattı. Geçtiğimiz Mart ayından beri sigorta sektöründe en çok merak edilen ürünlerin başında özel ve tamamlayıcı sağlık sigortaları gelmeye başladı.

  Geçtiğimiz yıllarda kendisi ve ailesi için özel sağlık sigortası teklifi alıp poliçeleştirme aşamasına geçmeyen, bu ürünü önceliğine almayan ve ürünü satın almayan pek çok kişi pandemi sonrası sağlık sigortasını öncelikler listesine almak durumunda kaldı.

  Lüks bir ürün olarak algılanıyordu

  Bildiğiniz gibi sigortada büyük sayılar kanunu geçerlidir. Yani havuza ne kadar çok sigortalı girerse primler de yıllar içerisinde o oranda makul hale gelir. Pandemi dönemine kadar sağlık sigortası ‘lüks’ bir ürün gibi algılanıyordu ve primi daha avantajlı olan ‘tamamlayıcı sağlık sigortası’ ürününün çıkış noktası buydu. Pandemi sonrasında Covid-19 tedavisinin hem özel sağlık hem de tamamlayıcı sağlık sigortası teminat kapsamına alınması geçtiğimiz seneye kıyasla TSS yani tamamlayıcı sağlık ürününde yüzde 53 lük bir büyüme yakalanmasını sağladı.

  Tamamlayıcı sağlık sigortasına gösterilen ilgi bu ürünün çeşitlenmesine ve hizmet ağının genişlemesine yaradı. Sigorta şirketlerinin sunduğu tamamlayıcı sağlık sigortası ürünlerine her gün yeni bir hizmet eklemeye başladı. Geldiğimiz noktada TSS ürünlerine yıllık 6 veya 10 kez ayakta tedavinin yanı sıra kapsamlı diş paketi, mamografi, PSA, check up gibi hizmetler de eklendi.

  Covid-19 yoğun bakım teminatı

  Öte yandan Covid-19 ile ilgili teminatlar sadece sağlık sigortalarında değil, diğer sigorta ürünlerinde de ek olarak karşımıza çıkmaya başladı. Bazı sigorta şirketleri kasko, konut, ferdi kaza sigortası yaptıran sigortalılarına Covid-19 yoğun bakım teminatı ilave etmeye başladı. Bu ilave teminattan yararlanabilmek için belli bir yaş limiti veya bekleme süresi bulunmadığı gibi SGK’ lı olma şartı da aranmıyor.

  Her kriz gibi pandemi krizi de bize sahip çıkmamız gereken değerleri hatırlattı. Kuşkusuz pandeminin öğrettiği en önemli değer sağlığımız oldu. Umuyorum ki bir musibet bin nasihate bedeldir anlayışından hareketle bundan sonrası için ‘sigorta’ dendiğinde aklımıza aracımızdan önce sağlığımız gelecektir.

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ