25.3 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Selcen Gür
  Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği Başkanı

  İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Doğan Sigorta Brokerlik CEO’su. Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği’nin ilk kadın Başkanı. 2014 yılında kurduğu ilişkiler, kişisel gelişim, ebeveynlik ve romanlar yayınladığı Tara Kitap sosyal bir girişime evrildi. Kadınlar ve engelliler konularında çalışmalarına devam ediyor.

  Pandemide kendimize yakalandık

  Kimimiz Covid geçirdi, kimimiz yakınlarını kaybetti, kimimiz işinden oldu. Koronadan kaçabilenler ise kendilerine yakalanmaktan kaçamadılar. Pandemi sürecinde yaşadığımız ve baş etmek zorunda kaldığımız değişimleri Tara Kitap'ın kurucusu Selcen Gür hayatımsaglik.com için yazdı. 

  Kimimiz Covid geçirdi, kimimiz yakınlarını kaybetti, kimimiz işinden oldu. Koronadan kaçabilenler ise kendilerine yakalanmaktan kaçamadılar.

  Çıkamadığımız seyahatler, göremediğimiz dostlar, gidemediğimiz davetler, giyemediğimiz giysiler, takamadığımız takılar bizi kendimizle baş başa bıraktı. Ve ister istemez başladı sorular:

  Hayatta mutlu olmak için neye ihtiyaç var? Hayatın anlamı nedir? Sahip olduklarım olmadan ben kimim? Yaşadığım hayat, yaşamayı istediğim hayat mı?

  Ve tabii en çok da ilişkilerimiz etkilendi bu süreçten. Birlikte yaşadığımız kişilerin bilmediğimiz ya da bugüne kadar görmeyi tercih etmediğimiz yönlerini görürken kendimiz hakkında da ipuçları yakaladık. Kimimiz kendi gölge yanlarını fark etti, kimimiz gölgesinden kaçıp kendiyle yüzleşmemek için evde kendini oyalama işini epeyce abarttı, kimimiz ise geçmişine yeniden bakmak ve anlamlandıramadıklarını anlamak ihtiyacı hissetti.

  Edebiyat dünyasındaki ‘me too’ hareketinin ve taciz hikayelerinin ortaya dökülmesinin de pandemi dönemine denk düşmesi elbette tesadüf değildi. Geçmişimiz ve bilinçaltımız bizi evlerimizde yakaladı.

  Tüm bu içe bakış, kendiyle yüzleşme ve anlam anlama çabaları insanların okuma tercihlerini de etkiledi. Psikoloji kitapları, kendine yardım kitapları, kişisel gelişim kitapları, spiritüel kitaplar daha çok ilgi alanımıza girmeye başladı. Psikologlar ve psikiyatrlar bugüne kadar hiç olmadığı kadar talep gördü. Avukatların önüne ise daha çok boşanma dosyası düşmeye başladı.

  Evet, pandemi bir gün bitecek ama bittiğinde bizler ‘aynı eskisi gibi’ olmayacağız. Elbetteki yine dışarı çıkacağız, yine bol bol sosyalleşeceğiz, yine gereksizce alışveriş yapacağız ve eski hayatımızın tüm dinamiklerine geri döneceğiz. Ama eski hayatımıza ‘eski benliklerimizle’ değil, kafamızda yeni soru işaretleri, sorgulamalar, kalbimizdeki yeni yaralar ve kırgınlıklarla döneceğiz.

  Kendine yakalandığında kaçmak yerine kendi ile ‘yüzleşme’ cesareti gösterenlerimiz ise farklı bir hayata başlayacaklar. Kendi gerçekliği ile yüzleşip bunun acısı ya da bedeli her ne ise kaçınmadan ödeyenlerimiz için hayat yeni bir anlam kazanacak.

  Çünkü hayatın hakkını onu sadece sahici ve samimi bir şekilde yaşayanlar verebilecek.

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ