23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Şelale Gültekin

  Çanakkale doğumlu, Marmarisli. Üç yaşında babasının görevi sonucunda Edirne’ye yerleşmiş. İlk, orta ve liseyi Edirne’de okumuş. 70 Lerin başları eğitim için İstanbul’a gelmiş, Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu mezunu. Pied de Poule Vintage’ın yaratıcısı, sahibi. Bir kız, bir erkek çocuğu olan, 3 torun sahibi.

  70’ler gelmiş geçmiş demeyin… Bende hiç geçmiyor!

  Pied de Poule’nin yaratıcısı Şelale Gültekin, bu hafta bizi özlemle hatırladığı gençlik yılları 70'lere götürüyor. 70'lerin hümanist, özgürlükçü, bir olma fikrini benimseyen kuşağına... Keyifli okumalar... 

  70'ler gelmiş geçmiş demeyin... Bende hiç geçmiyor!
  70’ler gelmiş geçmiş demeyin… Bende hiç geçmiyor!

  70 ler …😘
  “Only Need is Love” dönemi desem yalan olmaz.. Ama bir taraftan da, herkesin ayakları sağlam basıyor yere.. Sadece “Özgürlük ve Barış” istiyoruz, baskıya kulaklarımız tıkalı.. Yaşayanlar, o günleri dudaklarında hafif bir gülümsemeyle anıyorlardır eminim..

  Yaratıcılık tavanlarda… Sadece hayalde kalmıyor, hayata geçiriliyor… Nasıl anlatılabilir, bazen sadece gözümde canlanıyor ama kalem duraksıyor, gitmiyor ileri…

  Gelelim sokaklara.. Sokaklar podyum gibi. En süper miniler o dönemde giyildi, en kısa şortlar da. Ayaklarda yüksek puntolu ayakkabılar, bacakları sımsıkı saran çorap çizmeler. Üste maxi paltolar, trençkotlar, uzun triko yelekler. Mini retro desenli, sanki küçük kardeşimizin gibiymiş gibi duran kazaklar, süeterler.

  Geniş kenarlı şapkalar, renkli dümdüz bereler, onlarla kombin upuzun kaşkollar, eldivenler hatta çoraplar.

  Tabii ki ispanyol paça pantolonlar, vücuda yapışan sivri yakalı, belde biten florasan renkleriyle bluzlar. Avangard elbiseler, ayak bileğine inen. Bazen çan, bazen karpuz kollar, neredeyse dirseğe uzanan manşetler. Ceket pantolon takımlar. Amerikan pazarlarından aldığımız Wrangler, Lee, Levis jeanlerimiz, kısa jean montlarımız, altında kesler, hush puppies botlar.

  Neredeyse tüm gençliğin tercihi parkalar, che bereleri, asker postalları.
  Eeeee hippiler nerede..? Çiçek desenleriyle süslü otobüsler Sultanahmet Meydanı’ndan kalkarken Katmandu’ya. Yener’in yerinde diller birleşmiş, sınırlar kalkmışken. 60’lardan beri dünyayı sarsan Hippie look akımı bir kenara atılır mı?..

  Gelsin çiçek desenli elbiseler, pantolonlar, bluzlar. Saçlarda bandanalar, püsküllü yelekler, salaş sandaletler, kovboy botları, İndian desenleri, kolyenin bin türlüsü sıra sıra. Dillerde özgürlük şarkıları. Aşkı simgeleyen Serge Gainsbourg & Jane Birkin. Sinemada , 70’lere damga vuran Love Story, Hair Müzikali, Bonnie and Clayd, Godfather.

  Müzik dünyayı sallıyor, Santana, Janis Joplin, Doors, Eric Clapton, Bob Marley, Jimi Hendrix…
  Yaz yazabildiğine…
  Edebiyata hiç girmeyeyim çıkamam, uzar gider.
  Şimdi gelde böyle bir dönemi sevme. Herkes kendi gençliğini özler… Amma… orada durun işte..

  70’lerin hümanist, özgürlükçü, bir olma fikrini benimseyen kuşağı. İlerici, hayallerinin peşinde koşan, mücadeleci gençleri. Modadan, müziğe geniş bir yelpazeden baktım en güzel yıllarıma. Gelmiş geçmiş demeyin. Bende hiçbir şey geçmiyor.

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ