21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Selcen Gür
  Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği Başkanı

  İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Doğan Sigorta Brokerlik CEO’su. Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği’nin ilk kadın Başkanı. 2014 yılında kurduğu ilişkiler, kişisel gelişim, ebeveynlik ve romanlar yayınladığı Tara Kitap sosyal bir girişime evrildi. Kadınlar ve engelliler konularında çalışmalarına devam ediyor.

  Pandemide sigorta şirketleri sunduğu hizmetleri yeni ürünlerle artırıyor

  Pandemi sürecinde sağlık sektöründeki değişim, sağlık sigortası sektöründe de dönüşümü beraberinde getirdi. Sigorta şirketleri müşterilerine sundukları hizmetleri dijitalleştirirken, ürünlerine de yenilerini ekledi. 65 yaş üstü için yeni hizmetler, TSS'na eklenen tüp bebek teminatı, riskli hastalıklar sigortası ve diğeri... Pandemi sürecinde sigorta şirketlerinin yaşadığı dönüşümü ve yeni hizmetleri Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği Başkanı ve Doğan Sigorta Brokerlik CEO’su Selcen Gür www.hayatimsaglik.com için yazdı.  

  Pandemi sebebiyle evlerde kalmaya devam ettiğimiz bu dönem farklı sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Bazı hastalıklar ‘erken tanı’ imkanını kaybettiğimiz için ilerliyor, bazı hastalar olması gereken şekilde tedavi edilemediği için mağduriyet yaşıyorlar.

  Öte yandan tüm dünya sadece Covid 19 ile değil bir de ‘hareketsizlik salgını’ ile mücadele ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre 10 yaşın altındaki çocukların ortalama yüzde 79’u hareketsiz bir yaşam sürüyor. 15 yaş ve üstü bireylerin yüzde 31’i yeterli fiziksel aktivite göstermiyor. Türkiye’de ise her 3 kişiden 2’si yeterli fiziksel aktivite seviyesine sahip değil.

  Özel aplikasyonlarla sağlık kontrolü

  Bu veriler artık sadece sağlık sektörünü değil, sağlık sektörünün direkt bağlantılı olduğu sağlık sigortaları sektörünü de ilgilendiriyor. Bir yandan Covid 19 pandemisi, bir yandan ihmal edilen diğer önemli hastalıklar, bir yandan da hareketsizliğin yol açtığı hastalıklar sağlık sektörünü ciddi anlamda etkiliyor. Kalp ve damar hastalıkları, kanser, obezite gibi olası pek çok hastalığa karşı fiziksel aktivitenin koruma sağladığını belirten hekimlere sağlık sigortası ürününü sunan şirketler de ekleniyor. Bugün özel veya tamamlayıcı sağlık sigortası ürünü satan hemen her sigorta şirketi, sigortalıları için oluşturduğu özel aplikasyonlarla müşterilerinin sağlık durumlarını kontrol etmeyi ve koruyucu tıp konusuna yatırım yapmayı ihmal etmiyor.

  Doktor danışma hatlarıyla destek

  Sağlık ve iyi yaşam aplikasyonları kişiye hem günlük rutinine ait hareket, egzersiz planları hem de beslenme ile ilgili tavsiyelerde bulunuyor. Rutin dışı yaşanan sağlık problemleri için sigorta şirketleri doktor danışma hatlarını devreye sokuyor. Hastaların evden çıkmadan online olarak muayene olmasına imkan veren bu uygulamaların kapsamı gün geçtikçe genişliyor. Kaygılarımızın arttığı, stres bozuklukları yaşadığımız bu günlerde sigorta şirketleri 7/24 psikolojik destek hattını müşterilerine sunuyor. Bazı psikolojik destek paketlerinde ilk seans ücretsiz olarak sunulurken sonraki görüşmelerde yüzde 40’a varan indirimler uygulanıyor.

  65 yaş üstü için özel hizmetler

  Pandeminin en çok zorladığı yaş grubu olan 65 yaş üstü için de sigorta şirketleri özel hizmetler sunuyor. Bir sigorta şirketi hem 65 yaş ve üstüne hem de her her yaştan ameliyat olan sağlık sigortalılarına özel, günlük alışveriş desteğinden teknolojik danışmanlığa kadar pek çok hizmeti veriyor. Poliçeniz sayesinde evinizdeki elektronik cihazlarınız bozulduğunda veya teknik destek gerektiğinde yardım alabiliyorsunuz.

  TSS’de tüp bebek teminatı

  Tüm bu yeni hizmetler ve ürün geliştirme çalışmaları sadece özel sağlık sigortasıyla sınırlı değil. Tamamlayıcı sağlık sigortalarında da benzer gelişmeler ve ek hizmetler sunulmaya devam ediyor. TSS ürününe check up eklenmesi ve ek prim karşılığında tüp bebek teminatı verilmesi bu zenginleştirmelerden ilki. Bazı sigorta şirketleri TSS yi birlikte yaptırma karşılığında belli oranda akrabalık indirimi sağlıyor.

  Riskli hastalıklar sigortası

  Öte yandan özel ve tamamlayıcı sağlığın dışında nispeten daha yeni bir ürün olan ‘Riskli hastalıklar sigortası’ da ilgi görüyor. Bu üründe, sigorta başlangıç tarihinden sonra 3 ay bekleme süresini tamamlayan sigortalılara, belirtilen riskli hastalıklardan birinin ortaya çıkması halinde poliçede belirtilen tazminat tutarı ödeniyor. Hatta bu ürüne ek prim ödemek suretiyle belli bir limitle Covid 19 teminatı da eklenebiliyor. Kanser, kalp krizi, inme, felç, anevrizma, koma, MS  gibi riskli hastalıkları kapsayan bu ürün, bu hastalılardan birinin gerçekleşmesi halinde devreye giriyor.

   

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ