10.5 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 13, 2021

  Op. Dr. A. Murat Emanetoğlu
  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini mezunu. İhtisasını SSK Göztepe Hastanesi’nde tamamladı. Özel hastane ve kurumlarda Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi kurucusu olarak görev yaptı. Halen kurucusu olduğu PARK15 Muayenehaneleri’nde muayenehanesinde hizmet veriyor. Türk Tabipler Birliği, Türk Hekimleri Dostluk ve Yardımlaşma Derneği- 2.Başkanlığı, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği,E.S.A.G.- The European Society of Aesthetic Gynecology, Türk Estetik Jinekoloji Derneği (Kurucu Üye) üyesidir.

  Genital bölgede estetik sorunlar, ne zaman ve neden oluşur?

  Genital bölgedeki istenmeyen bir görünümün, kişinin psikolojisini, cinsel yaşantısını, hatta bazen günlük yaşantısını olumsuz etkileyebileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Emanetoğlu, genital bölgedeki estetik sorunlar, ne zaman ve nasıl oluşur sorularının cevabını www.hayatimsaglik.com için yazdı.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Emanetoğlu
  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Emanetoğlu

  Genital bölge estetiği cerrahi, minimalinvaziv cerrahi veya cerrahi olmayan tedavi yöntemleri kullanılarak uygulanabilir. Bu bölgede yara iyileşmesinin hızlı olması nedeniyle vücudun başka yerindeki diğer estetik operasyonlarla birlikte uygulanabilir. Labioplasti ve vaginoplasti en sık uygulanan cerrahi yöntemlerdir.

  Sağlıklı olmak fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak sağlıklı olmayı gerektirir.

  Genital bölgedeki istenmeyen bir görünüm, kişinin psikolojisini, cinsel yaşantısını ve hatta bazen günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyen bir sorun halini alabilir.

  Kimseyle paylaşılamayan sorunlar halini alabilir

  Bölgedeki sıra dışı bir durum, çoğu zaman kimse ile paylaşamadığı bir sorun halini alabilir. Sonuçta cinsellik iki birey arasında yaşandığı için bazen karşı tarafın da bu durumdan etkilenmesi mümkündür.

  Kadın dış genital organları; mons pubis dediğimiz göbek altındaki kemikli kısım, labia major (dış dudaklar), labia minor (iç dudaklar), klitoris (labia minörlerin üsteki birleşim yeri), hymen dediğimiz kızlık zarından oluşur. Cinsel bölge ile ilgili sorunlar doğumsal, gelişimsel ve gebelik sonrası oluşan sorunlar olarak üç bölümde incelenebilir.

  Doğumsal problemler, dış ve bağlantılı olarak iç genital organ anormallikleri, hiç gelişmeme, fazla gelişme veya anormal gelişme tarzında olabilir. Bu durum doğumda saptanabilir veya ergenlik döneminde regl problemleriyle ortaya çıkabilir.

  Genital bölgede estetik sorunlar, ne zaman ve neden oluşur?
  Genital bölgede estetik sorunlar, ne zaman ve neden oluşur?

  Gelişimsel problemler ve hormonların etkisi

  Gelişimsel problemler hormonsal etkilerin sonucu olarak ortaya çıkan başta çok normal yapıdaki genital anatominin fazla veya az gelişme sürecidir. Bu durum, ergenlik dönemindeki şahsın psikolojisini doğrudan etkiler.

  Gebelik döneminde iyice artan hormonların etkileri ve  doğum sonrasında hormonal etkinin azalması, doğum travması ya da epizyotomi dediğimiz cerrahi müdahale genital bölgede istenmeyen görüntülere yol açabilir.

  Bir ya da birden fazla gebelik ve/veya vajinal doğumlar, aşırı kilo alma ve verme gibi ilerleyen yıllardaki durumlar da hem iç hem dış genital bölgede gevşeklik nedeni olabilir.

  Ayrıca, ilerleyen yaş etkisiyle en çok gözlenen durum bu bölgede meydana gelen elastikiyet kaybı ve sarkmalardır.

  Menopoz dönemindeki uzun süreli östrojen eksikliği de vajinal kuruluğun yanı sıra günlük yaşamı da etkileyebilen bir çok başka sorunlara neden olabilir.

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ