23 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

  Güldeniz Ayral

  Marmara Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, İngilizce Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu. Çalışma hayatına Sabah gazetesinde başladı. CNBC-e TV ve Vatan gazetelerinde çalıştı. InStyle Türkiye, Martha StewartWeddings Türkiye, Glamour Türkiye ve GQ Türkiye dergilerinde yöneticilik yaptı. Vogue ve GQ dergilerinin Türkiye edisyonlarının da dahil olduğu Doğuş Dergi Grubu’nda Özel Projeler İçerik Direktörlüğü’nü yürüttü.

  Yapay zekadan gerçek güzellik

  Güzellik endüstrisi, yapay zeka (AI) ve artırılmış gerçeklik (AR) tabanlı telefon uygulamaları ile kişiye özel kozmetik formülleri üretebilme ve mağaza deneyimine gerek kalmadan kişinin ihtiyacına en uygun ürünleri belirleyebilme gücünden yararlanmaya başladı. Yapay zekadan gerçek güzelliğe yaşanan devrimi Güldeniz Ayral hayatimsaglik.com için yazdı.

  Yapay zeka ve makyaj trendleri

  Güzellik endüstrisi, yapay zeka (AI) ve artırılmış gerçeklik (AR) tabanlı telefon uygulamaları ile kişiye özel kozmetik formülleri üretebilme ve mağaza deneyimine gerek kalmadan kişinin ihtiyacına en uygun ürünleri belirleyebilme gücünden yararlanmaya başladı.

  Pandemi döneminde mağazalara adım atıp kozmetik denemek artık opsiyon olmaktan çıktı. Bildiğimiz ürünleri alırken bir sorun yok ama yeni çıkan ürünleri, renkleri denemeden nasıl alacaktık? Aslında globaldeki dev kozmetik firmaları son birkaç yıldır bu işe özellikle yatırım yapıyorlardı. Ancak tüketicilerin mağaza deneyimi alışkanlığı nedeniyle bir aceleleri yoktu.

  Büyüklüğü globalde 12,8 milyar doları bulan güzellik endüstrisinin satışları pandemi nedeniyle yüzde 20-30’lara varan bir düşüşle karşılaşınca, teknolojiyi güzellik alışverişine dahil etme çalışmalarını hızlandırdı.

  L’Oreal’dan Perso

  Yapay zeka ve artırılmış gerçeklik son yıllarda çok duyduğumuz teknolojiler. Fransız L’Oréal, globalde bu işe en çok kafa yoranlardan. Yapay zeka alanında lider teknolojiler üreten Modiface’i bünyesine katan L’Oréal geçtiğimiz yıl kozmetik dünyasında büyük heyecan yaratan ‘evde kişiselleştirilmiş güzellik’ sloganıyla Perso’yu tanıttı. Perso, evinizde sadece sizin için ve sizin ihtiyaçlarınıza özel nemlendirici krem, serum, fondöten ve ruj üretebiliyor. Perso’nun L’Oréal çatısı altındaki markalardan biriyle çalışılmış ilk versiyonu olan Yves Saint Laurent Rouge Sur Mesure şu sıralar piyasaya çıkıyor. YSL’nin ikonik ruju Velvet Cream Matte Finish’in renk kartuşlarını kullanan Perso sayesinde istediğiniz ruj rengini evde kendiniz yaratabiliyorsunuz.

  Selfie’den cilt analizi

  Peki Perso nasıl mı çalışıyor? 16,5 cm boyunda ve 450 gr ağırlığındaki Perso motorize kartuj teknolojisi kullanıyor. Akıllı telefonunuza indirdiğiniz Perso uygulamasından selfie’nizi çekiyorsunuz. Perso kullandığı yapay zekâ ile hemen cildinizin bir analizini yapıyor. Kırışıklık, ince çizgi, nemsizlik, mat görünüm, siyah nokta, lekelenme gibi sorunları belirliyor. Bu arada Breezometer coğrafi lokasyonu kullanarak bulunduğunuz yerdeki hava şartları, polen, UV değeri ve nemlilik gibi cildinize etki edebilecek çevresel şartları analizine ekliyor. İsterseniz ışıltı kaybı, iri gözenekler gibi kendi gördüğünüz sorunları da analize ekleyebiliyorsunuz. Cilt analizini tamamlayan Perso, tamamen size özel bir nemlendirici ve/veya serumu hazırlıyor. Ürün, cildinize uygulamanız için mükemmel dozajlanmış olarak cihazın en üstünde beliriyor.

  Ezberleri bozan Perfect Corp

  Konu güzellik sektöründe yapay zekâ ve artırılmış gerçeklik olunca asıl 2015 yılından beri faaliyet gösteren Tayvan merkezli Perfect Corp şirketinden bahsetmek gerekiyor. Birçok kişinin akıllı telefonundaki olmazsa olmaz sanal makyaj uygulaması olan YouCam Makeup’ın yaratıcısı Perfect Corp, kozmetik dünyasının dev şirketlerinin yapay zekâ, artırılmış gerçeklik teknolojileri alanındaki ezberleri bozan bir iş ortağı.

  Neutrogena’nın Skin360 adlı uygulaması artık ayrı bir cilt analizi aparatına ihtiyaç duymuyor. YouCam teknolojisi sayesinde 180 derecelik bir selfie analizi ile kırışıklıklar, gözaltı morlukları, siyah noktalar, gözenekler gibi parametrelerle cilt raporunuz ortaya çıkıyor. Ardından Skin360 uygulaması sizin için bir cilt bakım rutini belirliyor. YouCam ile işbirliğine devam eden Neutrogena’nın, bu yıl kendi sanal ürün deneme özelliğini de uygulamaya geçirmesi bekleniyor.

  Perfect Corp’un Estée Lauder ile işbirliği de oldukça verimli ilerliyor. 2019’da hem mağaza içi hem de web ve telefon uygulamalarında başlayan YouCam Makeup teknolojisinin kullanımı ile Estée Lauder’ın 30 saniyede 30 rujunu deneyebiliyordunuz. Ardından markanın bir numaralı fondöteni Double Wear Stay-In-Place Makeup’ın sanal deneyimlemesi geldi. Kullanıcılar,89 bin 969 cilt tonunun analizinden elde edilen verilerle kendilerine en uygun fondöten tonunu belirleyebiliyordu. Pandemi döneminin getirdiği ihtiyaçla birlikte EstéeLauder, 2020’nin sonlarında bu kez cilt analizi yapıp, sorunların belirleyerek kişiye özel cilt bakımı rutini öneren iMatch Virtual Skin Analysis’i tüketicilerinin deneyimine sundu.

  Google Alışveriş

  Google, 2020’de Perfect Corp ve L’Oréal’in Modiface’i ile işbirliği yaptığını duyurdu. Artık Google Alışveriş’te aradığınız bir makyaj ürününü alışveriş sepetine atmadan önce ekranda kendi fotoğrafınız üzerinde deneyerek size uygun olup olmadığına bakabiliyorsunuz. Google uygulaması üzerinde yapabileceğiniz bu deneyimlemede L’Oréal Paris, M.A.C, Charlotte Tilbury gibi markaların binlerce ürününü sanal yüzünüzde deneyebiliyorsunuz.

  İlk adım sanal aynaydı

  L’Oréal, 2014 yılında sanal makyaj aynası Makeup Genius akıllı telefon uygulamasını geliştirerek güzellikte artırılmış gerçekliği kullanan ilk global markalardan biri oldu. Bu uygulama sadece ilk yıl 20 milyondan fazla indirildi ama bu L’Oréal’in dijital teknoloji yolculuğunun sadece ilk adımıydı. Yapay zeka tabanlı dijital uygulamaları geliştirmek için bu alanda lider teknolojiler geliştiren Modiface’i satın aldı. L’Oréal, geçen yıl da kişiselleştirilmiş güzellik ürününüzü evinizde tasarlayıp size sunan Perso’yu tanıttı. Perso teknolojisiyle desteklenen ilk ürün ise YSL Rouge Sur Mesure.

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ