11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Güldeniz Ayral

  Marmara Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, İngilizce Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu. Çalışma hayatına Sabah gazetesinde başladı. CNBC-e TV ve Vatan gazetelerinde çalıştı. InStyle Türkiye, Martha StewartWeddings Türkiye, Glamour Türkiye ve GQ Türkiye dergilerinde yöneticilik yaptı. Vogue ve GQ dergilerinin Türkiye edisyonlarının da dahil olduğu Doğuş Dergi Grubu’nda Özel Projeler İçerik Direktörlüğü’nü yürüttü.

  Pandemide kayak tatili iyi fikir mi?

  Sömestr tatili geldi çattı... Birçok kişinin aklında kayak talili var. Peki pandemide kayak tatili iyi bir fikir mi? Güldeniz Ayral www.hayatimsaglik.com için yazdı. 

  Uzaktan eğitim, çevrimiçi sınıflar derken okullarda ilk dönemin sonuna gelindi. Sömestr tatili geldi çattı; hem de bu yıl süresi üç hafta. Normal şartlarda sömestr tatilini kayağa gitmek için oldukça iyi bir fırsat olur. Ancak Covid-19 salgınının ikinci dalgasını yaşadığımız şu günlerde bu, pandemide kayak tatil iyi fikir mi gerçekten? ‘Kayak solo bir spor, zaten sosyal mesafeyle yapılıyor’ diyenleri çok iyi anlıyorum. Ta ki birkaç araştırma yapana kadar…

  Geçtiğimiz haftalarda Erzurum, Palandöken’deki SwayHotels’de kaldım. Otel pandemi önlemlerini almış ve kusursuzca uyguluyor. Pistler de açık, gayet güzel kayılabiliyordu ta ki sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı hafta sonuna kadar… Pistlerin kapatılıp kapatılmaması gerektiğini tartışırken, New York Times gazetesinde konuyla ilgili olarak yayınlanan bir makaleyle karşılaştım.

  45 ülkeye taşınmıştı

  Avrupa’da kayak tatilinin merkezi sayılan Alpler’de kayak pistleri yer yer açık. Fransa ve Avusturya henüz pistlerin açılmasına izin vermezken İsviçre’de bazı yerlerde valilik kararıyla açık. Pistlerin hâlâ kapalı olma nedeninin altında geçen yıldan aldıkları acılı ders yatıyor Avrupalı hükümetlerin. Geçen yılın Mart ayında Covid-19’un ilk dalgasının yayılmasında kayak tatilcilerinin büyük rolü olduğu belirlenmişti. Mesela Avusturya Alpleri’ndeki Ischgl köyünde bir partide bir araya gelen kayak tatilcilerinin virüsü evlerine dönerken 45 ülkeye taşıdıkları ortaya çıkmıştı.

  Kayak merkezlerine yeni kurallar geldi

  Evet ama bunlar önlemler alınmadan önceydi. Bu yılki gibi sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralları uygulanarak kayak pistleri açılamaz mıydı? Evet, açılabilir. Zaten Türkiye’de kayak pistlerinin açılmasına izin verildi. İsviçre Alpleri’nde de birçok kayak merkezi yeni kurallarla kayakçıları kabul etmeye başladı. Bu önlemlerden en önemlisi de telesiyejlerdeki kuyrukları azaltmaya yönelik olarak sınırlı sayıda ski-pass satılması. Kayarken değil ama sıra beklerken maske takma zorunluluğu, kapalı teleferiklerde kişi sayısının azaltılması yeni kurallardan bazıları.

  Soğukta ilk burnunuz akar

  Ancak New York Times gazetesinde okuduğum bir görüş bu yıl kayak yapmanın pek de iyi bir fikir olmayabileceğini kulağımda çınlatıyor. Fransız Alpleri’ndeki Chamonix’de görev yapan dağ rehberi Miles Bright şöyle diyor: “Soğukta kayağa çıktığınızda, ilk olarak burnunuz akmaya başlar ve ister istemez ellerinizi burnunuza götürüp silersiniz ve eldiveninize sümük bulaşır. Ardından teleferik-telesiyej sırasına girersiniz, oralarda bir şeylere dokunursunuz. Kayak liftlerine binmek ve inmek nasıl hijyenik hale getirilir bilemiyorum.”

  Ne dersiniz sizce de haklılık payı yok mu?

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ