11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Dr. Gülay Ertürk
  Veteriner Hekim-Homeopat

  Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezunu. İngiliz Homeopati Enstitüsü’nden Veteriner Homeopati eğitimi alan Ertürk’ün, Kediniz Konuşuyor ve Köpeğiniz Konuşuyor isimlerinde yayınlanmış iki kitabı bulunuyor. . Merkezi Ankara’da bulunan Veteriner Homeopati Derneğinin kurucu üyesi ve geçmiş dönem başkanıdır.

  Kedi ve köpeklerimizi nasıl yıkamalıyız?

  Evcil dostlarımızı nasıl yıkayıp, temizleyeceğiz? Bizim şampuanlarımız onlar için de uygun mudur?  Merak ediyorsanız, hadi başlayalım. Veteriner Hekim-Homeopat Gülay Kabasakal Ertürk, hayatimsaglik.com için yazdı.

  Sağlıklı bir hayat sürmek için gerekli tedbirler, insanlar için olduğu kadar, evcil dostlarımız için de önem taşır. Sağlığa yönelik  temizlik önlemleri “hijyen” olarak tanımlanır. Hijyen dilimize Fransızcadan geçmiş bir sözcüktür. Hijyenin etkili olabilmesi için sadece su yeterli olmaz. Sabunlar, deterjanlar, şampuanlar hijyen için gereklidir. Kişisel bakım ve temizliğimiz için çeşit çeşit ürünler var. Peki ya evcil dostlarımızın temizliği? Onları nasıl yıkayıp, temizleyeceğiz? Ne aralıkla banyo yaptıracağız? Bizim şampuanlarımız onlar için de uygun mudur?  Merak ediyorsanız, hadi başlayalım.

  Köpek derisi insan derisinden çok daha hassastır

  Öncelikle, evcil dostlarımızla aramızdaki farklılıklardan bahsedelim. Köpeğinizin derisi ile cildiniz kuşkusuz birbirinden çok farklı. Her şeyden önce, onların derilerini kaplayan bir kürkleri var. Asıl şaşırtıcı, köpek derisinin insan derisinden çok daha hassas olması. Şaşırdınız mı? Evet, köpeklerin derisi, insandan  daha kalın gibi görünse de aslında, derinin katmanları açısından değerlendirildiğinde, en üstteki katman olan epidermis, köpeklerde 3-5 hücre kalınlığındayken, insanlarda 10-15 hücre kalınlığındadır. Yani, insanla kıyaslandığında köpeklerin derisinin üst katmanı çok daha incedir. Derinin tüm katmanları açısından kalınlığı, türe, ırka, vücut bölgesine göre farklılık gösterse de, ortalama olarak köpeklerde 0,5-5 mm arasında kedilerde de 0,4-2 mm arasındadır. İnsanda ise genç-yaşlı olma durumu ve vücut bölgesine göre değişmekle birlikte, 1-2 mm arasında değişir. Deri kalınlığı köpeklerde, sırt ve boyunda en kalın olup, karna doğru incelir. Kasık ve koltuk altı bölgeleri en incedir.

  Peki ya tüyleri? Ne kadar uzar? Neden dökülür?

  Köpeklerin tüyleri de uzar ama Rapunzel kadar değil! Kedi ve köpeklerdeki kürk yapısı, bizlerin saçlarından farklıdır.  İnsanlarda, saçların uzayıp dökülmesi ile kedi köpeklerde kılların dökülmesi birbirinden farklılık gösterir. Kılların büyüme-uzama ve  uzamanın durup dökülmeye başladığı faz süreleri  farklıdır. İnsanlarda saçlar, köpeğin kıllarından farklı olarak uzamaya devam eder ama köpeğin kılı, genetik yapısına göre belirlenen belirli bir uzunluğa ulaştıktan sonra büyümeyi durdurur ve sonra ölür. İşte o zaman dökülme başlar. Kılların uzama süresi, Maltese, Poodle gibi birkaç ırk hariç genellikle kısadır ve birkaç haftadan birkaç aya kadar değişebilir. Yani insan saçı gibi yıllarca uzamaz.

  Kısaca değindiğimiz farklılıklar bu kadarla da bitmiyor. Deri Ph değerleri de başkadır. İnsan cildinin Ph’sı 5-6 aralığındayken, köpek derisi 6,5-7,5 dur. Yani “nötr” diyebileceğimiz bir pH yapısındadır.

  Köpeğiniz için şampuan seçerken dikkat!

  Peki bu önemli mi? Evet önemli. Çünkü, nötr pH yapısındaki deriyi asit yapılı şampuanla yıkarsanız tahriş edersiniz! Köpeğimizde kullandığımız şampuan pH’sı, insan saçı için formüle edilenden çok daha nötr olmalıdır. İnsanlar için pH dengeli şampuanlar 4,5-5,5 civarındadır. Bu Ph değerindeki bebek şampuanları bile köpeğin derisini zamanla koruyucu katmanını sıyırmak suretiyle tahriş edebilir. Deri pH’sının bozulduğu böyle bir durumda, köpeğinizin; bakteriyel, paraziter deri hastalıklarına açık bir durumu söz konusu olur. Köpeğinizin kurumuş, tahriş olmuş bir derisinin olmasını istemiyorsanız, şampuanının mümkün olduğunca 7.0’a yakın bir Ph ile formüle edilmiş olmasına dikkat edin.

  Ne sıklıkla yıkayacağız?

  Bu sorunun cevabı köpeğinizin yaşına, yaşam tarzına, tüylerinin türüne ve altta yatan sağlık durumuna göre değişir. Evde bir yavru köpeğiniz varsa ve yanlışlıkla kendini kirletirse, hemen yıkanmasında hiçbir sorun yoktur. Su birikintilerinde koşmaktan veya suya atlamaktan hoşlanan bir köpek, çamurda gezindikten veya kirli bir havuzda boğuştuktan sonra banyoya ihtiyaç duyabilir. Bazı köpekler, parklarda başlarını yerlere sürtüp  ovuşturmaktan veya sakıncalı nesnelerde yuvarlanmaktan hoşlanırlar ve eve geri girebilmeleri için banyo şart olur! Ya da köpeğinizin alerjisi varsa, Veteriner Hekiminiz tedavi rejiminin bir parçası olarak sık sık banyo yapmayı önerebilir.

  Bunların hacrinde ise genellikle tüyleri kirlendiğinde veya bir köpek kokusu geliştiğinde banyo yaptırabilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorunu yoksa, tüyleri dökülmeyen ırkların düzenli bakımları için 6-8 hafta aralıklarla yıkanması yeterlidir. Kalın, çift sıralı tüy yapısına sahip ırklar, mevsimsel tüy  dökülmelerinin  olduğu ilkbahar ve sonbaharda  yıkanabilirler.

  Kurulamaya gelince, banyodan sonra kurulanmak için silkelenmek, içgüdüsel bir davranıştır. Aslandan fareye tüm kürklü hayvanlar, ıslandıklarında hasta olmamak, kurulanmak için bunu yaparlar. Büyük bir hızla bedenlerini sallarken, su damlaları çevreye saçılır. Hayvan ne kadar küçükse o kadar hızlı silkinir. Bedenlerindeki suyun %70’ni silkeleyebilirler. Silkelenme işlemi bittikten sonra, onlara ait bir havluları ile kalan suyunu aldırıp, fönle  kurutmaya başlanmalıdır.

  Kediler yıkanır mı?

  Hep köpekten bahsettik. Kediler yıkanır mı? Pek değil. Çünkü kediler zaten doğaları gereği çok temiz hayvanlardır. Çamura bulanma, bacaya girme vs. gibi olağanüstü durumlar hariç yıkanmaya ihtiyaç duymazlar. Eğer yıkanacaklarsa yine kendilerine uygun bir kedi şampuanı ile yıkanmaları gerekir.

  Unutmayın ki, köpeğinizin genel tüy görünümü sağlık sorunlarının ilk göstergesi olabilir. Sağlıklı bir köpek aşırı derecede tüy dökmez, derisinde  kepek olmaz, derisi yağlı olmaz. Bilakis, yağsız, kepeksiz deri ve  parlak tüylere sahip olur. Köpeğinizin derisi size kepekli, kirli, yağlı, gözüküyorsa, eliniz şampuan şişesine ulaşmadan önce, konsültasyon için Veteriner Hekiminizi arayın. Belki bu donuk derinin altında gizlenen başka bir hastalık vardır. Atlamamak gerekir, çünkü ne diyorduk, sağlıklı ve mutlu hayvan sahibine de mutluluk verir, ve mutluluk sağlıktır, sağlık da  mutluluk. Hep mutlu kalın.

  Evcil hayvanlarımız sağlığımızı nasıl etkiliyor? TIKLAYIN 

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ