13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Dr. Gülay Ertürk
  Veteriner Hekim-Homeopat

  Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezunu. İngiliz Homeopati Enstitüsü’nden Veteriner Homeopati eğitimi alan Ertürk’ün, Kediniz Konuşuyor ve Köpeğiniz Konuşuyor isimlerinde yayınlanmış iki kitabı bulunuyor. . Merkezi Ankara’da bulunan Veteriner Homeopati Derneğinin kurucu üyesi ve geçmiş dönem başkanıdır.

  Evcil hayvanlarımız sağlığımızı nasıl etkiliyor?

  Veteriner Hekim-Homeopat Gülay Kabasakal Ertürk, evcil hayvanların sağlığımızı nasıl etkilediğini hayatimsaglik.com için yazdı.

  Merhaba sevgili okurlar,

  Bundan böyle hayatımızı renklendiren evcil dostlarımız hakkında sizlerle paylaşımlarda bulunacağız.  Bulunduğumuz platform “hayatım sağlık” olduğuna göre, bugünkü ilk konumuz da evcil hayvanlarımızın, sağlığımız üzerindeki etkisi olsun istedim.

  Ülkemizde de evinde hayvan besleyen sayısı her geçen gün artmakta. Son aylarda, yaşanan pandeminin de etkisiyle artık  insanlar, evdeki zamanlarını, kedi – köpekleriyle geçirerek eğlenceli kılmaya çalışıyorlar. Gerçekten de ruhumuza ilaç gibi geliyorlar. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, köpeklerin, sahipleriyle kurdukları göz teması sonrasında, köpek sahiplerinin oksitosin seviyelerinde muazzam bir artış olduğu bulundu. Sadece bu kadar değil, otizmli çocuklarda, ev hayvanları, çocukların sosyal becerilerini geliştiriyor. İnsanların kalp sağlığı riskini azaltıyor, tansiyonu düşürüyor, stresi azaltıyorlar.

  Öte yandan, evcil hayvanlar enfeksiyon yayma ve insanlarda hastalık yapma potansiyeline de sahipler. Campylobacter enfeksiyonu, kedi köpek dışkısından insana geçen ve  ishale sebep olan  bakteriyel bir enfeksiyon. Diplydium Caninum, kedi köpeklerde görülen en yaygın tenyalardan biri. D. Caninum enfeksiyonu da düşük bir risk olsa da insanlara geçebilir. Ancylostoma Caninum ve Uncinaria Stenocephala, kedi ve köpekleri enfekte edebilen kancalı kurt türlerinden bazıları. İnsanlara kancalı kurt larvaları deriden girebilir ve kutanöz larva migransı denilen bir deri hastalığına sebep olabilir.

  Toxocara ascaritleri olan kedi köpeklerde bu parazitin yumurtaları dışkıyla atılır ve insanların buna  teması ile  nadir de olsa, gözde iltihaplanma ya da çeşitli organlarda hasar,  ateş yorgunluk, öksürük gibi  belirtiler gösterebilirler. Benim bizzat yaşadığım bir vakada, bir hasta sahibim, gözünden ameliyat oldu. Sebebi Toxocara yumurtasının gözüne yerleşmiş olmasıydı.

  Kuduz, kedi köpeklerden geçen en ciddi hastalıklardan biri. Evcil hayvanların kuduza yakalanmasının en yaygın yolu tilkilerin, yarasaların onları ısırmasıdır. Kentleşme  neticesinde doğal ortamında yaşayan tilkilerin yerleşim alanlarını da istila ettik ne yazık ki. Bundan birkaç yıl öncesine kadar, Ankara’da yaşadığım semtte, akşamüstleri alacakaranlıkta, çöp kutularından yiyecek bulabilmek umuduyla tilkiler dolaşıyordu. Artık onlar da bitti. Öte yandan yarasalar da tehlike. Bir arkadaşımın evine, bir yaz günü açık bıraktığı penceresinden yarasa girmişti.

  Toxoplazma, yine kedi dışkısından oral yolla geçebilen protozoonal bir hastalık. Özellikle hamile kadınlar için büyük risk. Öte yandan, göz, beyin ve diğer organlara da zarar verebilen ciddi bir hastalık.

  Kedi tırmığı hastalığı, kedilerin yaşamlarının bir noktasında taşıdıkları ama kendilerinde hastalık belirtisi göstermeyen Bartonella Henselae adlı bakterinin sebep olduğu bir hastalık. Baş ağrısı, ateş, iştahsızlık yorgunluk gibi belirtilerle seyrediyor. 5 yaş altındaki çocuklarda ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde semptomlar çok ciddi olabiliyor. Bir meslektaşımın çocuğunda olmuştu bu hastalık. Lösemiden kuşkulanılmıştı. Kedi tırmığı hastalığı tanısı konuluncaya kadar bayağı bir korkutmuştu.

  Kaplumbağaları, kuşları atlamamak gerek

  “Evcil hayvanlardan geçen hastalıklar” denilince sabıkalı olanlar sadece kedi ve köpekler  değil. Kaplumbağaları, kuşları da atlamamak lazım.

  Salmonella da yine sürüngenler, kaplumbağalar  için zararsız, ama evcil hayvanlar ve insanlar için tehlikeli bir bakteri. Salmonella ile enfeksiyon sonrası ishal, ateş, karın ağrısı ve kramplarla seyreden belirtiler görülüyor. Evinde pet hayvanı olarak kaplumbağa, iguana gibi hayvanlara bakanlar için bu önemli bir konu.

  Psittacosis, Chlamydia Psittaci adlı bir bakterinin başta papağanlar olmak üzere, muhabbet kuşları, ve kümes hayvanlarını etkileyen bir hastalık. İnsanlara  geçtiğinde, ateş, zatüre, ishal ve hatta karaciğer, beyin gibi organlarda iltihaplanmaya sebep olabiliyor.

  Bu kadar hastalıktan bahsedince gözünüzü korkutmuş olmayayım! Bu bahsettiğim hastalıklar için evcil dostunuzun sağlığını korur ve gerekli önlemleri alırsanız hiçbir şey olmaz. Size hastalık bulaştırmaları için, evvela kendilerinde bu mikroorganizmaları ya da parazitleri taşımaları lazım.

  Peki ne yapacağız;

  Özellikle sokak hayvanları ile de yakından ilgileniyorsak, ellerimizi sıklıkla yıkayacağız. Özellikle tükürük veya dışkıya temas etmemeye dikkat edeceğiz. Çocukların oynayabileceği alanlardan dışkıları toplayıp atacağız. Çizilmekten, ısırılmaktan kaçınacağız. En önemlisi ise bir Veteriner Hekim ile düzenli olarak temasta olacağız. Evcil hayvanımız için, Veteriner Hekiminiz gerekli kontroller, aşılamalar, antiparaziter ilaçlamalar için gereken periyodlarda uygulamalarda bulunacaktır.

  Hayvanların sağladığı arkadaşlık ve mutluluktan zevk almak istiyorsak, gerekli önlemleri alıp, onun sağlığını da kendimizinki  kadar önemseyeceğiz. Unutmayalım ki onlar sağlıklı ise biz de sağlıklıyız. Hem de fazlasıyla. Çünkü sağlıklı ve mutlu hayvan sahibine de mutluluk verir ve mutluluk sağlıktır, sağlık da mutluluk. Hep mutlu kalın.

   

   

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ