11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Çerçevelerdeki hikayeler…

  Ben Şelale Gültekin... Çanakkale doğumlu, Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Tekstil mezunu. Pied de Poule’nin yaratıcısı. Şimdi de “Hayatım Sağlık “ sayfasında yazılarımla sizi gerilere götürmek üzere tam da buradayım. Hadi başlayalım...

  Ali Akif Nevizade Ailesi, yıl 1938 Piyer Loti, İstanbul. Fotoğrafın arkasında böyle yazmakta.
  Bu fotoğraf senelerce önce aldığım bir kore sandığından çıktı. Kutu içindeki bir sürü fisto, kurdele, dantel içinde yıldız gibi parlıyordu fotoğraf.

  Kimdi bu Ali Akif Bey, nerede yaşıyordu, Piyer Loti’ye sadece fotoğraf çekimi için mi gelmişti. Yoksa kışın burada yaşayıp yazları Büyükada Maden’de miydi…

  Taraçalarla denize kadar inen, altında kayıkhanesi olan aşı boya köşkte. Mandalin, limon, manolya ağaçları olan geniş bahçe’de, ahşap pergolada büyük aile sofralarında mı yemişti yemeklerini. Dört kızı onunla birlikte mi yaşıyordu, yoksa mutlu evlilikler yapıp ayrılmışlar mıydı konaktan bir bir. Her sabah kapıya gelen gedikli faytoncusu Kadir mi taşıyordu onu iskeleye. Memleketi Üsküp’ü özlüyor, hasret çekiyor muydu..? Balkan türküleri dinlerken gözlerinin buğulanması bundan mıydı..?

  Üsküp’lü olmasını resmin altındaki iki kelimeden çıkardım. “ Üsküp’e selam” göndermesinden. Bazen konağın en üst katından uzaklara taaa uzaklara bakar, dalar gider eski günlere, Vardar kıyısında geçen çocukluğuna. Kulağında annesinin sesi, burnunda memleket kokusu. Aşağıdan evin hizmetkarı Hatice Hanım’ın “ Akif Beyyyy…… Akif Beyyyy sofra hazır “ çağırmasını işitir , duymaz . Ayrılmak zoruna gider özleminden, gözlerinden yavaşça inen bir damla yaşı bembeyaz mendili ile silip, ahşap merdivenlere yönelirdi.
  Eski bir foto, adından başka , her şeyi kayıp. Ben onu bugün kafamdaki hikayemle hayata geçirdim. Umarım bana darılmaz Akif Bey. Belki dile getirdiğimden bambaşka bir hayat yaşamıştır, yaşam denilen bu labirentte..

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ