25.3 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Dr. Buket Bayram
  Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı

  Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Hipnoz, Ağrı ve Yoğun Bakım Uzmanı olan Dr. Buket Bayram, Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi 3. Basamak Yoğun Sorumlusu olarak göreve yapıyor. Pandemi sürecinde yoğun bakım hekimi olarak tüm sağlıkçılarla birlikte ön saflarda yer alıyor.

  Yoğun bakımda hasta ziyareti!

  Sevginin olması gereken en önemli yerin yoğun bakım ünitesi olduğunu söyleyen Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Yoğun Bakım Sorumlu Hekimi Dr. Buket Bayram, yoğun bakımda hasta ziyaretini www.hayatimsaglik.com için yazdı

  Sevginin olması gereken en önemli yer; yoğun bakım ünitesi….
  Her boyutta insanın SEVGİYE ihtiyacı vardır. Hatta ölüme giderken, vedalaşırken bile…

  Yoğun bakımlar da sevgi ihmal edilemez. Yoğun bakımda yatan hastalar üzerinde yapıılan çalışmalar göstermiş ki; sevgi, iletişim, temas, güven duygusu hastanın iyileşme sürecini hızlandırmakta, hastanede kalış süresini azaltmaktadır. Bu da bize yoğun bakımlarda hasta ziyaretinin önemini bir kez daha gözler önüne sermektedir.

  Peki ideal hasta ziyareti nasıl olmalıdır..?

  Bu ziyaretler hastane yönetiminin ve yoğun bakım sorumlu hekiminin belirleyeceği koşullar çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

  Ziyaretçiler yoğun bakım servisine, görevli sağlık personelinin refakatinde içeri alınır. Ziyaretçinin başta el hijyeni olmak üzere gerekli görülen tedbirlere riayet etmesi esastır. Ayrıca ziyaret diğer hastaları rahatsız etmeyecek şekilde ve hasta mahremiyetlerine dikkat edilecek şekilde yapılmalı, makul ve mümkün olan en kısa sürede de sonlandırılmalıdır.
  Sevginin ihmal edilmediği yoğun bakım ünitelerinde çalışmak ümidiyle…
  Hayat kısa, o ayakkabıyı al.. :))

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ