21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Şelale Gültekin

  Çanakkale doğumlu, Marmarisli. Üç yaşında babasının görevi sonucunda Edirne’ye yerleşmiş. İlk, orta ve liseyi Edirne’de okumuş. 70 Lerin başları eğitim için İstanbul’a gelmiş, Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu mezunu. Pied de Poule Vintage’ın yaratıcısı, sahibi. Bir kız, bir erkek çocuğu olan, 3 torun sahibi.

  Ada vapuru yandan çarklı…

  Ada vapuru yandan çarklı… 50’li yılların sonları daha ilkokuldayım, mevsim yaz, Büyükada’ya gidiyoruz.

  Eminönü’ndeki “Adalar İskelesi” kalabalık. Hâlbuki hafta arası, alışık olmadığımız kalabalıktan ürküp annemin dibinden ayrılmıyoruz. Nihayet vapur nazlı bir gelin edasıyla, salına salına yaklaşıyor. Dalgalar köpürüyor, burnumda denizin kokusu, yanaşan gemimin halatı çımacı tarafından ustalıkla yakalanıp, iskeleye bağlanıyor.

  Ada vapuru yandan çarklı...
  Ada vapuru yandan çarklı…

  O itiş kakış içinde bile gerçek İstanbul beyefendileri hanımlara öncelik tanıyıp nezaketle yana çekiliyorlar.

  Üst güverteye çıkıp, bulduğumuz ilk yere oturuyoruz. Vapur uzun uzun düdük çalarak kalkıyor, martılar peşimizde. Sanki bayram gelmiş, içimde kıpır kıpır bastıramadığım bir sevinç. Oturur muyuz küçüğüz daha, erkek kardeşimle diğer çocuklarla anında samimiyet kurarak koşturup duruyoruz aralarda. Vapur yalpa yapıyor sağa sola, gıcırtılı sesler geliyor tahtalardan. Hiç unutmuyorum bir daha ne bu sesi, ne de vapurları.

  Hava sıcak, kadınların ellerinde yelpazeler, kalabalık arasından hızlı adımlarla gidip gelmeye çalışan garson, buz gibi limonata ve gazozları yetiştiremiyor. O tepsiyi büyük bir maharetle avucunun içinde taşımasına şaşırıp kalıyorum. Arada bağırıyor “Buzzzz…..Buzzz “ diye…

  Ada vapuru yandan çarklı…
  Ada vapuru yandan çarklı…

  Bir görsel panayır gibi güverte, herkes şen şakrak, neşeli.

  Karşımızda iki madam. Sümerbank basması elbiseleri, yakalar fora şişman bedenlerine inat, japone kollar fırfırlı, etek uçlarından jüponların beyaz dantelleri gözüküyor. Ayaklarda önleri açık iskarpinler basmaların içindeki çiçeklerin renklerinde. Gözlükleri Audrey’inki gibi kedigözü çekik, saplarında taşlar. Dudaklar şeftali pembesi, yanaklar al al. Tombul kollarını omuzlarına aldıkları el örgüsü şallarla örtmüşler öylesine.

  Ada vapuru yandan çarklı…
  Ada vapuru yandan çarklı…

  Saçları dalgalı, birisi arkasından bir firkete ile tutturmuş, ucunda elbisesinin morundan menekşe var. Pembe ojeli manikürlü ellerini, anlattıklarını güçlendirmek için oraya buraya savurup duruyor. Daha yaşlı olanı arkalardan gelen “Ada sahillerinde bekliyorum” diyen Müzeyyen Senar’a Rumca eşlik ediyor, fütursuz. Yanlarındaki Yahudi amca, gazete okuyor güya, arada gözlüklerin gerisinden çapkınca izliyor madamları.

  Ada vapuru yandan çarklı…
  Ada vapuru yandan çarklı…

  Altı yaşındaki ben beynime kaydediyorum görüntüleri kamerasız. Ada vapurları İstanbul’un kozmopolit havasını soluduğumuz en güzel yerlerdi bir zamanlar… Sesler kulaklarımda, zihnimden renkler, görüntüler, geçip giderken. Derinden bir “Ahhh..! diyorum… Ahhh..!”

  Ada vapuru yandan çarklı…
  Ada vapuru yandan çarklı…

  Ammaaaaa! İstanbul sevdalıları üzülmeyin yine de. Adalar en az zarar gören ilçesi şehrin bu kıyımından.

  Adalar yine güzel, İstanbul’dan 45 dakika uzaktalar ama yine hep Akdenizli, hep işveli bir kadın gibiler. Her sokağı özlenilen. Yine yasemin kokulu… Sarı sarı mimozalı.

  Ada vapuru yandan çarklı…
  Ada vapuru yandan çarklı…

  Ama benim canım yedi yaşında, yandan çarklı vapurda olmak istedi ne yapalım. Adalara selam olsun, bahar geldi sayılır, tüm deniz kuşlarının bayramı var, en çok da martıların. Güzelim bahar, gencine yaşlısına hepimize, sihirli elleriyle dokunan bahar. Yine şarkılar söylenecek. Yine bu yıl ada sensiz içime hiç sinmedi diye.

  Ada vapuru yandan çarklı…
  Ada vapuru yandan çarklı…

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ