20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Şelale Gültekin

  Çanakkale doğumlu, Marmarisli. Üç yaşında babasının görevi sonucunda Edirne’ye yerleşmiş. İlk, orta ve liseyi Edirne’de okumuş. 70 Lerin başları eğitim için İstanbul’a gelmiş, Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu mezunu. Pied de Poule Vintage’ın yaratıcısı, sahibi. Bir kız, bir erkek çocuğu olan, 3 torun sahibi.

  Düğmeler, düğmeler…

  Küçük, büyük, renkli... Giysilere şıklık, zarafet katan düğmeler. Pied de Poule’nin yaratıcısı Şelale Gültekin, çocukluğunun unutulmaz anılarından Beyoğlu Aynalı Pasaj'daki Bagos düğmecisine götürüyor bizi...

  Kırmızı, mavi, yeşil, sapsarı, pespembe, cam, kristal, kemik, kumaş, plastik, tahta, Beyoğlu, annem, terziler ve Aynalı Pasaj (Avrupa Pasajı)…

  Küçüklüğümde, sık sık gelirdim Edirne’den İstanbul’a. Annemin Galatasaray’da Merzuka isimli bir terzisi vardı. Evinin içini hayal mayal hatırlıyorum. Sadece İngiliz Konsolosluğu’na bakan küçücük Fransız balkonu çok net anı dağarcığımda… Annem, titiz bir müşteri, aynaya bakarken detaylara takılır, muhakkak bir eleştiri getirirdi.

  Aynalı Pasajı’nın bugünkü hali

  Merzuka’nın evinin dibinde Aynalı Pasaj. Uzun bir geçit, bir ucu Balık Pazarı’nda… Genellikle, tuhafiye, kemer ve düğme dükkanları, aralarında aynalar var.. Üst kattaki dükkanların pasaja bakan cephelerinde kadın heykelleri, çatı ise tamamen cam kaplı.. Benim için “Alis Harikalar Diyarı” gibi bir yerdi.

  Bu pasajın girişinde “Bogos” adlı düğmeci annemin tercihi… Yüksek bir tezgahın arkasında duran dükkan sahibi şişman bir amcaydı… Kutulardan düğmeleri en kıymetlileri gibi çıkarır, uzun uzadıya izzahat verirdi. Arzu edilirse kumaşın, rengine, desenine görede boyardı kemik düğmeleri.

  Eğer kış tatili ise ben oğlu Avedis’le pasaj içinde koşturup dururdum. Annemin sıklıkla “Şelale caddeye çıkmayın” diyen sesi duyulurdu.

   

  Saatlerce dükkanda kalınır, kahveler içilir, en sonunda düğmelerde karar verilir. Ben hiç sıkılmadan bu alışverişi beklerdim. Her ayrılışta bir daha geleceğine emin, mutlu bir çocuk olarak ayrılırdım pasajdan.

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ