11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Prof. Dr. Haldun Kamburoğlu
  Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde lisans ve Estetik Plastik Cerrahi alanında uzmanlık alan Dr. Haldun Kamburoğlu, uzmanlık eğitimi sırasında Yale ve Zurich Üniversitelerinde de eğitim gördü. 2013’te Ağız, Yüz ve Çene Cerrahı alanında ikinci uzmanlığını aldı. Burun, meme ve yüz estetiği alanlarında uzmanlık sonrası eğitimlerini Almanya ve Belçika’da sürdürdü. Hacettepe Üniversitesi’ndeki öğretim üyeliği görevinden Ocak 2016’da ayrılan Haldun Kamburoğlu, o tarihten beri kendi özel muayenehanesinde çalışmalarını sürdürüyor.

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Estetik ve Plastik Cerrah Prof. Dr. Haldun Kamburoğlu

  Estetik ve Plastik Cerrah Prof. Dr. Haldun Kamburoğlu, alanının önde gelen isimlerinden…

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde lisans ve Estetik Plastik Cerrahi alanında uzmanlık alan Dr. Haldun Kamburoğlu, uzmanlık eğitimi sırasında Yale ve Zurich Üniversitelerinde de eğitim gördü. 2013’te Ağız, Yüz ve Çene Cerrahı alanında ikinci uzmanlığını aldı. Burun, meme ve yüz estetiği alanlarında uzmanlık sonrası eğitimlerini Almanya ve Belçika’da sürdürdü. Hacettepe Üniversitesi’ndeki öğretim üyeliği görevinden Ocak 2016’da ayrılan Haldun Kamburoğlu, o tarihten beri kendi özel muayenehanesinde çalışmalarını sürdürüyor.

  Hastalarıyla ameliyatları ya da ameliyatsız uygulamaları öncesinde en ince ayrıntılarına kadar konuşan Kamburoğlu, onların tam olarak ne istediğini sorguluyor. Bilgi birikiminin yanı sıra bu özenli, titiz çalışması, hastalara yaklaşımı dolayısıyladır ki randevuları aylar öncesinden doluyor…

  “Estetik, doğal olandır. Sonuç doğal değilse estetik de olmaz” görüşünü savunan Prof. Kamburoğlu, estetik işlemlerin kişiye özel olması gerektiğini, herkese aynı işlemin yapılmasıyla elde edilen standart sonuçların memnuniyet veremeyeceğini ifade ediyor. Bu işte başarının sırrının “yetenek, bilgi, tecrübe ve özenmekten geçtiğinin” altını çizen Prof. Dr. Haldun Kamburoğlu, artık her ay röportajlarıyla bizlerle olacak. İlk röportajın konusunu, uluslararası alanda da tanındığı konu olan burun estetiğine ayırdık.

  Buyursunlar…

  Yapısal bozukluklar ve/veya estetik amaçlı burun ameliyatları için size gelenlerle nasıl bir süreç yaşıyorsunuz?

  Burun ameliyatı yolculuğu öncelikle detaylı bir muayene ile başlar. Hastanın nefes alma sorunlarından şekil bozukluklarına kadar birçok şikayeti ayrı ayrı değerlendirilir. Bu amaçla bilgisayarlı nefes testleri, endoskopik (kameralı) incelemeler, 3 boyutlu hesaplamalar ve simülasyonlar yapılır. Hastalara yapılabilecekler detaylı olarak anlatıldıktan sonra, hastanın beklentisi ile tıbbi olarak mümkün, estetik olarak yüz ile uyumlu (hem doğal hem estetik olan görünüm yani estetikli değil) olası sonuç birbirleri ile uyumlu ise ameliyat kararı alınır.

  Yapısal bozukluklarda en sık karşılaştığınız sorunlar neler oluyor?

  En sık karşılaştığımız sorunlardan bazıları, “septum deviasyonu” diye tabir edilen burun iç-orta bölmesindeki kıkırdak-kemik yapının eğriliği, “konka hipertrofisi” denilen burun içi etlerin normalden fazla büyümesi ve kıkırdak yetmezlikleridir.

  Deviasyon ameliyatları hakkında genel bilgi verir misiniz?

  Deviasyon kelime olarak “normalden farklı yöne sapmak” demektir. İzole, hiçbir solunum sıkıntısı yaratmayan sadece burnun görüntüsel eğriliği olabileceği gibi, genel olarak eğrilikler solunum sıkıntısı ile beraberdir. Burnun en önemli görevi nefes almaktır. Bununla beraber koku almak, havayı ısıtmak, nemlendirmek diğer görevleridir. Eğrilikler, burun içi septum eğriliklerinden, burnun bir yarısının daha az gelişmesi ile o tarafa yatık olmasına, üst çenenin bir tarafa dönük olması ile alakalı aks deviasyonlarından, burun ucundaki yapıların asimetrik gelişmesi nedeni ile oluşan tip deviasyonlarına kadar çok çeşitli şekillerde olabilir. Her birisinin analizi ve tedavisi birbirinden farklıdır. Başarılı bir tedavi için, estetik bilimi bilgisi, fonksiyonel ünitelere hakimiyet ve çene kapanış bozuklukları hakkında da tecrübeli olmak gerekir. Zira burun tek başına bir organ değildir, üst çenenin bir parçasıdır. Üst çenenin deviasyonları burunda da etki yaratabilir.

  “Bazı hastaları ameliyattan vazgeçiriyoruz”

  Estetik amaçlı burun ameliyatı için size başvuranlardan “yapmayalım” dedikleriniz oluyor mu, neden?

  Elbette oluyor. Bazı hastaları ameliyattan vazgeçiriyoruz. Nedenlerini kısaca özetleyeyim; Öncelikle burun estetiği bir tıbbi müdahalededir. Bu müdahalenin yapılabilmesi için kişinin bedenen ve ruhen, yani tıbben uygun olması gerekir. Burun estetiği olma kararı hastaya, bunun tıbben uygun olup olmadığının kararı ise doktoruna aittir. Örneğin ciddi sistemik hastalıkları olan bir kişiye elbette estetik burun ameliyatı planlamak uygun olmaz.

  İkinci önemli nokta, hastanın ne istediği ve hedeflediğidir. Hastanın istekleri ile yapılması gerekenler birbiriyle uyumlu değil ise yine işlem yapmak uygun değildir. Örneğin yüz ile uyumlu (yani doğal) ve estetik (estetikli değil) bir burun yerine yüz ile uyumsuz, estetikli görünen ya da solunum sorunları doğurabilecek bir burun talebinde bulunuluyor ise işlem yapılması elbette uygun değildir. Zira doğal, estetik ve nefes alan bir burun kişiyi her daim memnun edecek iken ancak bunun dışındaki talepler estetik bilimi ile bağdaşmaz ve belirli bir zaman sonra hastayı memnun etmeyebilir.

  Öte yandan yapılabileceklerin bir bilimsel sınırının olduğunu da unutmamak gerekir. Hastanın beklentileri ile tıbben mümkün olanların birbirleri ile tam uyumlu olması gerekir. Aksi halde yine elde edilecek sonuçtan memnun olmayabilir. Tüm bunları anlamak ve anlatmak için ameliyat öncesi muayene çok çok detaylı olmalıdır.

  Başkasında beğendiğiniz elbise size yakışmayabilir!

  “Böyle bir burun istiyorum” diye aslında yüzüne uymayacak bir görselle gelen hastanıza ne diyorsunuz, yaklaşımınız nasıl oluyor?

  Genelde benim daha önceden yaptığım hastaların burunlarını beğenip, “böyle bir burun istiyorum” diye geliyor hastalarımız. Ben de hep aynı bilgilendirmede bulunuyorum; “Herkesin yüz oranları, kemiğinin gücü, kıkırdağının esnekliği, derisinin kalınlığı, yumuşak dokularının miktarı, bunların iyileşmesi vb. gibi onlarca parametresi farklı. Yani herkesin doğalı yani kendine özel olan farklı. O nedenle başkalarının burunlarını hayal etmek yerine kendinize özel olanı düşünmek daha uygun olur. Başkasının üzerinde çok beğendiğiniz kırmızı elbise size hiç yakışmayabilir ya da sizin üzerinizdeki çok güzel siyah elbise de başkasına yakışmayabilir.”

  Soruna göre değişir ama ortalama bir burun ameliyatı ne kadar sürüyor?

  Aynen sorduğunuz gibi yapılacak işin miktarına göre değişir, standart bir ameliyat süresi elbette söz konusu değildir. Ne kadar çok yapılacak iş ve detay var ise süre de kadar uzun olur. Şahsen yaptığım hiçbir ameliyatın net bir süresi yok, ne zaman çok beğenirsem ve içime siner ise o zaman biter.

  Son 10 yılda burun estetiğinde devrim niteliğinde gelişmeler oldu

  Burun kemikleri nasıl tedavi ediliyor?

  Burun kemikleri tedavi edilirken sanılanın aksine üzerlerine direkt vurulup kırılmazlar. Çeşitli aletlerle kontrollü olarak kesilirler. En sık cerrahi aletler kullanılır. Bunun dışında yüksek devirli mikro motorlar da şekillendirmede sık kullanılan aletlerdendir. Son 10 yılda özellikle burun estetiğinde devrim niteliğindeki gelişmelerden birisi, yumuşak dokuları kesmeyen, sadece kemiği kesen ultrasonik kesicilerin kullanıma girmiş olmasıdır. “Ultrasonik rinoplasti” olarak da adlandırılan bu teknik ile burun kemikleri sadece kesilmez, detaylı olarak şekillendirilir de.

  İyileşme süreçleri ortalama ne kadar sürüyor?

  Ortalama 1 hafta 10 gün civarında burun üzerindeki koruyucular alınır. Kaba şişlikler bu dönemlerde geçer, yani kişi işe rahatlıkla dönebilir. İnce şişliklerin geçmesi, yani nihai sonuç ortalama 1 yıl civarında görülür. Morluklar yeni teknoloji ve teknikler sayesinde birçok hastada olmaz iken, kişisel farklılıklardan ötürü az miktarda olan bazı hastalarda, çoğunlukla koruyucular çıkana kadar geçer.

  Artık eskisi gibi kocaman tamponlar vs kullanılmıyor. Son yıllarda bu alanda neler değişti?

  Evet, yapıştıkları için çıkarken can yakan ve hava almayı tamamen engelleyen klasik bez tamponlar artık kullanılmıyor. Güncel olarak en çok tercih edilen yapılar üzerlerinde hava kanalları olan silikon splintlerdir. Bu splintler çıkarken acıtmazlar ve ameliyattan hemen sonra burundan nefes almaya imkan verirler. Hiçbir şey konulmayan tamponsuz teknikler de vardır ancak son yıllarda (içerideki şişmeleri engelleyen silikon kanallı splintler olmadığı için) ameliyattan hemen sonra birkaç gün geçici burundan nefes alma güçlüğü yapabilmesinden ötürü birçok cerrah tarafından artık tercih edilmemektedir.

  Hangi yaştan itibaren burun ameliyatı olunabilir?

  Genel kabul, alt limitin kızlarda 16, erkeklerde 18 olduğudur. Ancak elbette kişisel gelişim insanlar arasında farklılık gösterebileceği için bireyler ayrı ayrı değerlendirilmelidir.

  Ameliyatsız burun estetiği uygulamaları neler?

  Ameliyatsız estetik uygulamaları da sormak istiyorum. Örneğin burun dolgusu. Hangi durumlarda bu uygulama tercih edilir? Nasıl yapılır? Kalıcılığı ne kadardır?

  Burun dolgusu sanılanın aksine aslında az sayıda kişi için uygundur. Dolgular burnu büyütür, çünkü adından da anlaşılacağı üzere burun bazı maddeler ile doldurulur. En sık vücudumuzdaki bağ dokunun bir yapı taşı olan hyaluronik asitler kullanılır. Örneğin burun sırtı geride bir hastanın bu bölgesi için dolgu gayet uygun olabilirken burun ucu büyük olan bir hastanın bu bölgesi için dolgu uygun olmaz.

  Bir nevi illüzyon sağlanır

  Dolgularla burun kaldırma işlemi de gerçek bir kaldırma değildir. Bazı açıların değiştirildiği bir nevi illüzyon ile bu sağlanır. Dolgu işlemlerinde bazı riskleri düşürmek için üst düzey markaların kullanılması önerilir. Dolgu kalınlığına ve kişinin enzim aktivitesine göre değişmekle beraber ortalama etki süresi ortalama 1 yıldır. Bunun dışında botulinum toksin uygulaması da burnu aşağı çeken kasları bloke etmek için uygulanabilir. Botulinum toksin uzun etkili bir kas gevşeticidir. Öte yandan bu uygulama sadece burnu aşağı çeken kasları fazla güçlü olan hastalar için uygundur.

  Ya “İpli yöntem”?

  Burunda yabancı cisim kullanılması, burun estetiği konusunda tecrübeli cerrahlar tarafından tüm dünyada yıllar önce terk edilmiştir. Zira burunda kullanılan yabancı cisimler 5-10 sene gibi zamanlarda direkt deriyi delip dışarı çıkabilmekte, yabancı cisim reaksiyonu ya da enfeksiyon oluşturabilmektedirler. Hatta bu nedenlerde ameliyatlarda son 15 yıldır septum gibi derin dokular haricinde burunda emilmeyen kalıcı iplik kullanımı bile güncel literatürde terk edilmiştir.

  Öte yandan burun iple asıldığında olduğu yerde uzun süre zaten kalmaz ya ipi kopar ya da asılan/asılınan noktadanip sıyrılıp dokuyu bırakır. Bunun nedeni burun ucu kıkırdakları ve yumuşak dokuları, asma ile yukarı yönde bir harekete karşı oldukça dirençli ve dinamik yapılardan oluşmaktadır. Ameliyatta ise bu yapıların direkt cerrahi müdahale ile yerleri ve şekilleri değiştirilir, direnç noktaları ortadan kaldırılır, dinamik etkili kas yapıların etkileri elimine edilir, tüm kemik, kıkırdak ve yumuşak dokular ayrı ayrı şekillendirilir. Böylece hem çok daha hassas ve detaylı, hem de mukayese olmayacak kadar daha kalıcı sonuçlar elde edilebilir.  Bu nedenlerle burun estetiği ile uğraşan tecrübeli cerrahlar tarafından burunda ipli yöntemler genel olarak tercih edilmez.

  “Burun ameliyatı olmayı düşünüyorum ama önce dolgu ya da ipli yöntemle nasıl olacağını göreyim” yaklaşımı doğru mudur?

  Bunu kesinlikle önermemekteyiz. Bu teknikler uygulama tipine göre az ya da çok miktarda burunda bir iyileşmeye neden olur. İyileşmiş dokularda burun ameliyatı yapılması nihai sonucun başarı olasılığını düşürebilir.

  Estetik burun ameliyatı sonrasında ya da eş zamanlı ya da öncesinde yüzün oranları bakımından dudak dolgusu vs gibi uygulamalar da öneriliyor mu?

  Estetik algısı bir miktar da kişiseldir. Kişilerin rahatsız ya da farkında olmadıkları başka konular hakkında sorulmadan önerilerde bulunmayı uygun bulmuyorum. O şekilde mutlularsa neden akıllarına sokalım ve onları başka başka işlemlere sevk edelim. O durumda Dünya’daki insanların neredeyse tamamına yakınında yapılacak bir şeyler bulunabilir. Ancak genel olarak bir değerlendirme talep ederlerse ya da rahatsız olup danıştıkları her bir konu için elbette ameliyatlı ya da ameliyatsız birden fazla seçeneğimiz mevcut oluyor.

  www.haldunkamburoglu.com.tr

   

   

   

  Yazarın Tüm Yazıları

  Süreyi Uzatmayın

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ