10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Prof. Dr. Haldun Kamburoğlu
  Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde lisans ve Estetik Plastik Cerrahi alanında uzmanlık alan Dr. Haldun Kamburoğlu, uzmanlık eğitimi sırasında Yale ve Zurich Üniversitelerinde de eğitim gördü. 2013’te Ağız, Yüz ve Çene Cerrahı alanında ikinci uzmanlığını aldı. Burun, meme ve yüz estetiği alanlarında uzmanlık sonrası eğitimlerini Almanya ve Belçika’da sürdürdü. Hacettepe Üniversitesi’ndeki öğretim üyeliği görevinden Ocak 2016’da ayrılan Haldun Kamburoğlu, o tarihten beri kendi özel muayenehanesinde çalışmalarını sürdürüyor.

  Meme dikleştirme operasyonu nedir, nasıl yapılır?

  Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Haldun Kamburoğlu, emzirme, yaş alma ya da başka nedenlerle sarkmış memeleri daha dik hale getirme amacıyla gerçekleştirilen meme dikleştirme operasyonu hakkında merak edilenleri www.hayatimsaglik.com'a anlattı.

  Meme dikleştirme estetiği ile emzirme, yaş alma ya da başka nedenlerle sarkmış memeleri daha dik hale getirme amaçlanır. Genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Genel olarak sadece meme başının çevresinden kesi ile, meme başının çevresi artı dikey kesi ile ya da meme başının çevresi artı dikey artı yatay kesi ile olmak üzere üç farklı şekilde yapılır. Kabaca sarkıklık miktarı arttıkça gereken kesi miktarı da artar. Öte yandan dikleştirme dışında memelerine hacim vermek isteyen bazı hastalarda sadece silikon protez konularak da diklik sağlanabilmektedir. Ancak hangi tekniğin hasta için daha uygun olduğu sadece detaylı bir muayene ile anlaşılır.

  Meme dikleştirme ile meme büyütme aynı anda yapılabilir mi?

  Evet yapılabilir. Bu işlem fazla sarkıklığı olmayan hastalarda küçük bir kesiden sadece silikon implant konularak, ileri sarkık hastalarda ise az önce bahsettiğim kesiler vasıtası ile dikleştirilip eş zamanlı silikon konularak gerçekleştirilebilir. Hangi yöntemin uygun olduğuna detaylı ölçüm ve hem analog hem de 3 boyutlu dijital simülasyonlar sonrası karar verilir.

  Meme dikleştirme operasyonu nedir, nasıl yapılır?
  Meme dikleştirme operasyonu nedir, nasıl yapılır?

  Büyük memeler özellikle ergenlik döneminde duruş bozukluğuna yol açabiliyor, ayrıca gençlerin psikolojilerini de olumsuz etkiliyor. Bu ameliyat en erken kaç yaşında yapılabilir?

  Vücut gelişimi tamamlandıktan sonra yapılabilir. Bu da çoğu kişi için 16 yaşın tamamlanmasıdır.

  Ergenlikte bu ameliyatı olmanın, ileriki yaşlara bir olumsuz etkisi olabilir mi?

  Meme hacmi küçültüleceği için süt vermede kısmen azalma olabilir. Ancak hastaların çoğunda kalan doku bebeği beslemek için yeterlidir. Öte yandan ameliyat olmamış bir kişinin de süt verebilmesi için meme içerisinde yeterli meme dokusu, bu meme dokusunu etkileyecek yeterli hormon düzeyleri ve bu hormonların tutunacağı uygun reseptörlerin olması gerekir.

  Meme dikleştirme operasyonu nedir, nasıl yapılır?
  Meme dikleştirme operasyonu nedir, nasıl yapılır?

  Gençlerde iyileşme süreci ne kadardır?

  Genel olarak oldukça rahattır. Dikleştirme ya da küçültme ameliyatı sonrası rahatsız edici bir ağrı beklenmez. Dren konulmuş ise ertesi gün ya da drenlerden gelme miktarına bağlı olarak birkaç gün içerisinde çekilir. Uygun çekilme ile çekilirken can acıtmazlar. Özel teknikler sayesinde bir pansumana gerek de kalmaz. Birkaç gün içerisinde işe dönülebilir. İyileşme döneminde birkaç hafta kolları zorlayacak şekilde ağır iş ya da spor yapılmaması önerilir.

  Meme küçültme operasyonu nasıl yapılır, ne kadar sürer?

  Meme küçültme ameliyatı da az önce meme dikleştirme için anlattığım aynı kesilerle yapılır. Dikleştirme ameliyatından farkı çıkartılan dokunun daha fazla olmasıdır. Öte yandan hiçbir estetik ameliyatın net bir süresi olmaz, işlem içe sindiği ve çok güzel olduğu düşünüldüğü zaman biter. Ancak kabaca bir süre vermek gerekirse küçültme ameliyatları 4-6 saat civarında sürer.

  Bununla birlikte dikleştirme de yapılabilir mi?

  Elbette, zaten küçültürken otomatik olarak dikleştirilmiş de oluyor.

  İyileşme süreci ne kadardır, bu süreçte nelere dikkat etmek gerekir?

  İyileşme süreci ve dikkat edilmesi gerekenler az önce bahsettiğim dikleştirme ameliyatı ile benzerdir.

  Meme dikleştirme operasyonu nedir, nasıl yapılır?
  Meme dikleştirme operasyonu nedir, nasıl yapılır?

  Meme kanseri tedavisi görmüş bir kişinin memesi ne kadar zaman sonra yapılabilir?

  Meme rekonstrüksiyonu olarak tabir ettiğimiz memenin yeniden yapılması işlemi, meme dokusunun kanser nedeni ile alınmasına eş zamanlı olarak yani aynı seansta yapılabileceği gibi daha sonra da yapılabilir. Burada silikon protezlerden yağ dolgularına, kişinin kendi göbek çevresi dokularından sırt kaslarına kadar birçok seçenek söz konusudur. Hangi tekniğin ne zaman uygulanacağı ancak detaylı bir muayene ile belirlenebilir.

  Ailede kanser hikayesi var ama kendisinde herhangi bir sıkıntı yoksa, bu ameliyatları olabilir mi?

  Evet, estetik ameliyatların tümünü olabilir. Öte yandan ailede kanser öyküsü olsun olmasın, tüm meme estetiği olacak hastalara ameliyattan önce 40 yaş altında iseler ultrasonografi, 40 yaş üstünde iseler mamografi ve ultrasonografi ile tarama önerilir. Burada amaç olası bir kanserli memenin estetik ameliyatının yapılmadan direkt tedavisinin yapılmasıdır. Aksi halde estetik ameliyat yapılsa ve hemen sonra memede kanser tespit edilse yapılan estetik meme alınabilir ve boşu boşuna bir estetik ameliyat olunmuş olunur.

  Bunun dışında meme küçültme ya da dikleştirme gibi bir miktar doku çıkarılan tüm memelerde, çıkan dokular rutin olarak patolojiye gönderilir. Nadiren bu dokularda meme kanserine rastlanabilir. Bu durumda hasta çok çok şanslıdır. Zira ameliyat öncesi görüntüleme teknikleri ile dahi görülemeyen çok çok erken evre meme kanserinin tanısı konulmuş olunur. Örneğin böyle bir hasta meme küçültme ameliyatı olmasa ve çıkan dokular patolojiye gönderilmese bu kanserin varlığını daha ileri evrede öğrenecek ve belki de hayatı tehdit edici bir durumla karşılaşabilecektir.

  Jinekomasti nedir, hangi neden ya da nedenlerden meydana gelir?
  Jinekomasti nedir, hangi neden ya da nedenlerden meydana gelir?

  Jinekomasti nedir, hangi neden ya da nedenlerden meydana gelir?

  Jinekomasti, erkeklerden meme dokusunun normalden fazla büyüklükte olmasıdır. Bebeklik, ergenlik ve yaşlılık dönemlerinde fizyolojik olabileceği gibi çeşitli hormonal bozukluklar ya da ilaçlar gibi etmenlere bağlı da gelişebilir. Cerrahi tedavisinden önce altta yatan bir sebep var mı araştırılması gereklidir.

  Nasıl tedavi edilir?

  Bebeklik ve ergenlik dönemlerinde görülen jinekomastilerin çoğu geçicidir. Örneğin ergenlik döneminde ameliyat kararı almadan evvel hormonal tetkiklerin yapılması, normal ise beklenilmesi yeterli olur. Ergenlik tamamlandığı ve hormonal bozukluk tespit edilemediği halde devam eden jinekomasti hastaları ameliyat ile tedavi edilebilir. Kanül dediğimiz bazı aletler ile küçük kesilerden memenin içinin boşaltılması ya da bazı kesilerle direkt dokunun alınması kullanılabilecek yöntemlerdir. Hangi tekniğin hangi hasta için uygun olduğunu anlamanın yegane yolu muayenedir.

  Tekrarlaması olası mıdır?

  Altta yatan bir sebep nedeni ile gelişen jinekomastinin tekrarlaması olasıdır, bu nedenle önce altta yatan sebep tedavi edilmeli ya da ortadan kaldırılmalıdır. Hiçbir sebep bulunamayan jinekomasti hastalarında ise cerrahi sonrası tekrarlama pek beklenmez.

  Meme estetiği ile ilgili daha fazla bilgi için burayı tıklayabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

  Yazarın Tüm Yazıları

  Süreyi Uzatmayın

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ