22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Prof. Dr. Haldun Kamburoğlu
  Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde lisans ve Estetik Plastik Cerrahi alanında uzmanlık alan Dr. Haldun Kamburoğlu, uzmanlık eğitimi sırasında Yale ve Zurich Üniversitelerinde de eğitim gördü. 2013’te Ağız, Yüz ve Çene Cerrahı alanında ikinci uzmanlığını aldı. Burun, meme ve yüz estetiği alanlarında uzmanlık sonrası eğitimlerini Almanya ve Belçika’da sürdürdü. Hacettepe Üniversitesi’ndeki öğretim üyeliği görevinden Ocak 2016’da ayrılan Haldun Kamburoğlu, o tarihten beri kendi özel muayenehanesinde çalışmalarını sürdürüyor.

  Meme büyütme estetiği hakkında her şey

  Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Haldun Kamburoğlu ile bu ay meme estetiğini ele aldık. Kadınların en çok talep ettikleri operasyonlardan birisi olan meme büyütme ile ilgili en çok merak edilenleri biz sorduk, konunun önde gelen isimlerinden Prof. Kamburoğlu www.hayatimsaglik.com için yanıtladı.

  Estetik olarak “İdeal meme” nasıldır?

  İdeal meme ile ilgili birçok oran bulunmakla beraber temel olarak sarkık olmamalı, meme başları meme boyutuna göre dengeli olmalı (örneğin B cup bir memede 38-42 mm. gibi), meme başı yandan bakıldığında memenin en uç kısmında olmalıdır. En önemlisi meme boyutları vücut ile uyumlu olmalıdır.

  Meme büyütme ameliyatı nedir, ne kadar sürer?

  Meme büyütme ameliyatı, en sık tercih edilen halleri ile silikon meme protezleri ya da kişinin kendi yağları kullanılarak memenin büyütülmesi işlemdir. Son 10 yılda sadece yağ enjeksiyonu ile meme büyütme, çeşitli sorunları nedeni ile estetik cerrahlar arasında popülerliğini yitirmiştir.

  Süre olarak ise hiçbir estetik ameliyatın net süresi olamaz, zira herkesin vücudu ve yüzü farklıdır, herkese yapılması gerekenler de farklıdır. Ameliyatlar “çok güzel oldu” denilene ve cerrahın içine sinene kadar sürer. Ancak kabaca bir süre verilecek olur ise silikon protezler ile meme büyütme ameliyatları2-3 saat civarında sürer.

  Kime hangi yöntemin uygulanacağına nasıl karar verilir?

  Elbette çok detaylı bir muayene ile. Meme estetiği muayenesi çeşitli hesaplamalar, analog simülasyonlar ve 3 boyutlu kişinin kendi üzerinde fikir edinebileceği dijital simülasyonlar ile yaklaşık 1 saat civarında sürmektedir.

  Yeni yapılacak memenin büyüklüğü ve şekline (yuvarlak/damla) nasıl karar verilir?

  Hastanın ihtiyaçlarına göre karar verilir. Büyüklüğün hastanın vücut ölçüleri ile uyumlu olması hem doğal hem estetik bir meme elde edilmesini sağlar. Küçük, büyük gibi kavramlar sübjektif kavramlardır. Muayene esnasında bu sübjektiviteyi ortadan kaldırmak için çeşitli ölçümler, hesaplamalar, analog simülasyonlar ve 3 boyutlu dijital simülasyonlar yapılır. Bu sayede hastaya tıbben uygun ölçüler ile hastanın ne istediği net anlaşılır. Her ikisi birbirini tutuyor ise ameliyat kararı alınır.

  Protez şeklinin seçimi de hastanın ihtiyaçlarına göre karar verilir. Öte yandan damla protezler üretim teknolojileri açısından yuvarlak protezlere göre daha ileri ve yeni olmakla beraber hastaya uygunluk açısından damla protezlerde 9 farklı şekil mevcuttur. Güncel literatür bilgilerine göre kapsül kontraktürü gibi bazı istenmeyen riskler damla protezlerde yuvarlak protezlere göre daha azdır. Öte yandan damla protezlerin yönü olması nedeni ile dönme riskini azaltmak için koyulma teknikleri biraz daha tecrübe ister ve ameliyat sonrası özellikle ilk 1 ay hastalar bazı kurallara eksiksiz uymalıdır. Bunların dışında bazı özel meme şekillerinde yuvarlak protezlerin kullanılması da gerekebilir.

  Meme büyütme ameliyatı olmak isteyenler doktora gelmeden önce neler yapmalıdır?

  Öncelikle ne istediklerini iyice düşünmelerini öneririm. Hekimlerinin özellikle bu alanda tecrübeli bir estetik cerrahi uzmanı olmasına dikkat etmelerinde fayda vardır. Muayenede detaylı bilgi verilecektir ancak yine de muayene öncesinde akıllarına gelen merak ettikleri noktaları not ederler ise muayene esnasında gerekirse sormaları kolay olur. Bir de başkalarının memelerinden yola çıkmak yerine kendi memelerinde olabilecek olanları düşünmeleri daha uygundur. Zira herkesin göğüs kafesi şekli, boyu, kilosu, meme dokusu miktarı, yağ dokusu miktarı, cilt esnekliği ve iyileşmesi birbirinden farklıdır.

  Meme büyütme ameliyatına hazırlık nasıl yapılır?

  Muayene sonrası doktorunuz size bu konu ile ilgili detaylı bir form verecektir. Yemeniz içmenizden, yapıp yapmamanız gereken şeylere kadar detaylı bilgiler içermektedir.

  Meme büyütme operasyonu sonrası silikonlar anlaşılır mı?

  Doğal ve estetik yapılmış bir memede silikonların bakarak anlaşılması oldukça zordur. Dokunularak anlaşılması ise dokunanın tecrübesine göre değişir. Bir hekim elbette anlar ancak birçok kişi anlamayabilir. Buradaki en önemli noktalardan birisi de kişinin deri ve deri altı dokularının kalınlıklarıdır. İnce derili kişilerde hissedilme olasılığı artar.

  ALCL nedir?

  ALCL silikonların dışında vücudun oluşturduğu kapsül dokusundan kaynaklanan çok nadir bir lenfoma türüdür. Tüm dünyada şu ana kadar 900 civarında vaka bildirilmiştir. Zamanında tespit edilirse silikonun ve kapsülünün çıkartılması tedavide yeterlidir, kemoterapi ya da radyoterapiye gerek kalmaz. Bu durum nedeni ile var olan hayati risk 0,4/1.000.000 olup mukayese edilebilmesi için büyük şehirde günde 1 saat araba kullanmanın riski 2/1.000.000’dur. Yani bu açıdan bakıldığında araba kullanmanızdan bile daha güvenlidir. Bizim hiç kullanmadığımız bir markanın protezlerinde (makropürüzlü) çok sık tespit edilen bu durum nedeni ile dünyada, bizim de yıllardır tercih ettiğimiz mikropürüzlü silikonların kullanımı daha ön plana çıkmıştır. Daha sık tespit edilen makropürüzlü markanın satışı Avrupa Birliği sınırları içerisinde durdurulmuştur.

  Meme ameliyatı öncesi meme görüntülemesi isteniyor mu? Sonrasında ne sıklıkta bakılması gerekiyor?

  Meme estetiği öncesi yaşınız kaç olursa olsun meme ultrasonografisi istenmesi rutindir. Bu sayede örneğin memede biyopsi yapılması gereken şüpheli bir durum ya da direkt kanser ile uyumlu görünüm var ise estetik ameliyat planlanmaz ve onun yerine lezyonun tanısı konulur. Ameliyattan sonra yılda bir kez ultrasonografi, 40 yaş üstü kadınlarda ise ultrasonografi ile beraber mamografi yaptırılması önerilir. 3 yılda bir de silikonların MR ile görüntülenmesi istenir.

  Ameliyat sonrası kaç gün hastanede kalmak gerekir? Kişi ne kadar sürede normal hayatına döner?

  Genel anestezi alındığı için 1 gece hastanede yatış önermekteyiz. 1 hafta civarında hastalar günlük hayatlarına dönebilmektedirler. Spor vb. konular için bir süre daha kısıtlama gerekmektedir.

  Ameliyat sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

  Özellikle ilk 1 ay yan ya da yüz üstü yatılmaması çok önemlidir. Bu sayede protezlerin kayma riski azalacak, etrafında oluşmasını beklediğimiz kapsül daha düzgün ve protezi yerinde tutacak şekilde oluşacaktır (sanılanın aksine protezin etrafında kapsül oluşması istenmeyen bir durum değildir, elbette oluşacaktır ve protezi yerinde tutan zaten budur, bu kapsülün büzüşmesi ise memede şekil değişikliklerine neden olabilen istenmeyen bir durumdur ve ‘kapsül kontraktürü’ olarak adlandırılır). İlk 1 ay spordan kaçınılması da önemlidir. Bunların dışında bazı beslenme ve bakım önerileri ameliyattan önce ayrıca doktorunuz tarafından size detaylı olarak bir liste şeklinde verilecektir.

  Peki, “istenmeyen durum” olarak nitelediğiniz “kapsül kontraktürü” nedir?

  Bu durum bir yıl içerisinden 20 yıl sonrasına kadar geniş bir zaman dilimi içerisinde çok düşük ihtimal ile görülebilen bir risktir. Nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber, bazı mekanizmalar bilinmektedir. Riski daha da azaltmak için güncel literatürde çeşitli öneriler mevcuttur. Örneğin kas altı (dualplane) protez konulması, meme altı katlantı kesisi tercih edilmesi, implant konulacak alanın çeşitli ilaçlarla hazırlanması bunlardan bazılarıdır. Bu konuda cerrahınızın tecrübesine güvenmeniz ve önerilerine uymanız önemlidir. Ameliyattan sonra eski bilgilerin aksine memelere masaj yapılması çift kapsül oluşumuna neden olabileceği için güncel literatürde kesinlikle önerilmemektedir.

  Doğum ve/veya emzirmeden ne kadar önce ve sonra bu ameliyatı olmak uygundur?

  Eğer kişi önündeki 1 yıl gibi kısa bir zaman içerisinde hamile kalıp çocuk yapmayı planlıyor ise emzirmesi bittikten 6 ay sonra ameliyat olması daha uygun olur. Zira hamilelikte ve emzirmede meme şekli değişebilir, dikleştirme gibi ihtiyaçlar ortaya çıkabilir. Öte yandan örneğin önündeki 5 yıl içerisinde hamilelik planı yok ise, bu 5 yılı daha iyi geçirmek için meme estetiği ameliyatını olabilir. Yani hamilelik öncesi ameliyat planlaması temelde hastaların tercihlerine bağlı olmakla beraber hamilelik sonrasında ise az önce belirttiğim gibi emzirme üzerinden en az 6 ay geçmiş olması istenir.

  Meme büyütme ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

  www.haldunkamburoglu.com.tr

   

  Yazarın Tüm Yazıları

  Süreyi Uzatmayın

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ