11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Prof. Dr. Esen: Kalp krizi riskini hesaplayıp önlem alabilirsiniz

  Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen, risk hesaplamaları sonunda, kişinin 10 yıl içinde kalp krizinden ölme riskinin ne kadar olduğunun ortaya çıktığını belirtti.

  Kalp krizi dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alıyor. Günlük yaşamda yapılacak değişiklikler ve doktor kontrolleri ile kalp krizi riskinizi en aza indirebilirsiniz. Kalp krizi riskinizi hesaplayarak önceden önlem almak da mümkün. Peki kalp krizi riski nasıl hesaplanır? Kalp damar hastalıkları önlenebilir mi? Kalp krizi riskini düşürmek için neler yapılmalı? Bu soruların cevabını Prof. Dr. Özlem Esen verdi.

  Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğr. Üy. Prof. Dr. Özlem Esen kalp krizi riskini hesaplama konusunda şunları söyledi: “Kalp krizi riskini deprem riskine benzetebiliriz. Deprem olasılığı olan bölgelerde yapıları depreme dayanıklı hale getirmek nasıl kayıpları önleyebilir veya azaltabilirse kalp krizi riski olan kişilerin sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmesi ve düzenli ilaç kullanımı da bu koruyuculuğu sağlayabilir.”

  Prof. Dr. Esen: Kalp krizi riskini hesaplayıp önlem alabilirsiniz
  Prof. Dr. Esen: Kalp krizi riskini hesaplayıp önlem alabilirsiniz

  Türkiye riskli ülkeler arasında

  Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin yaptığı istatistiksel değerlendirmeye göre Türkiye’nin riskli ülkeler arasında bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Özlem Esen, yaşanılan ülkenin kalp krizi riskinin belirlenmesinde önemli bir veri olduğuna dikkat çekti: “Kalp krizi riskini değerlendirirken, yaşanılan ülkeden sonra değerlendirmeye cinsiyet ve yaşı ekliyoruz. 45 yaş ve üstü erkek olmak riski 2-2.5 kat artırıyor. Sigara içmek, yüksek tansiyon ve kolesterol değerlerine sahip olmak riskin katlanarak artmasına sebep oluyor.”

  Kalp krizi riski nasıl hesaplanıyor?

  Prof. Dr. Esen, risk hesaplamaları sonunda bulunan değerin, kişinin 10 yıl içinde kalp krizi sonucu ölüm riskini ortaya koyduğunu belirterek örnek bir hesaplama yaptı: “Örneğin bizim hastalarımız arasında olan, 56 yaşında ve 20 yıldır sigara içen bir erkek hastamızın tansiyonu 140/90 mmHg, toplam kolesterolü 266 mg/dL bulundu. Çok hareketli değil ve iş yerinde stresten şikayetçi. Ailesinde daha önce kalp krizi geçiren yok. Hastamızın hesapladığımız kalp krizi riski yüzde 11 olarak karşımıza çıkıyor, peki bunu bilmek neden önemli? Bu rakam bize önümüzdeki 10 yıl içinde benzer özellikleri olan her 10 kişiden birinin kalp krizinden yaşamını yitirebileceği bilgisini veriyor.”

  Prof. Dr. Esen: Kalp krizi riskini hesaplayıp önlem alabilirsiniz
  Prof. Dr. Esen: Kalp krizi riskini hesaplayıp önlem alabilirsiniz

  Kalp krizi riski nasıl düşürülür?

  Prof. Dr. Esen, hastaların doktorlarının tüm önerilerine uymaları ve belirlenen hedeflere ulaşmaları halinde kalp krizi riskinin yüzde 4’lere kadar düşürebileceğini belirtti. Kalp krizi riskine karşı önlemler kişiye özel olarak belirlense de bazı kuralların evrensel olduğunu söyleyer Prof. Dr. Özlem Esen şunları anlattı: “Sigarayı bırakmak, haftada en az 5 gün minumum 30 dakika yürüyüş yapmak, kolesterol ve tansiyon değerlerini ideal değerlere ulaştırmak önemli. Uygun ilaç tedavileri de hedef değerlere ulaşmaya yardımcı oluyor. Kalp krizini önlediği bilinen kolestrol düşürücü ‘statin’ grubu ilaçlar ve ‘ACE’ inhibitörü türü ilaçların kullanımı başta geliyor. Tabii zihinsel stres ve özellikle işyeri stresini de azaltmak için hastamıza yardımcı olmak önemli?

  Prof. Dr. Esen: Kalp krizi riskini hesaplayıp önlem alabilirsiniz
  Prof. Dr. Esen: Kalp krizi riskini hesaplayıp önlem alabilirsiniz

  Değiştirilemeyen riskler neler?

  Kalp hastalıklarında değiştirilemeyen riskler de bulunuyor. Prof. Dr. Özlem Esen, ailesel kalp hastalığının genetik ve değiştirilemeyen bir risk olduğunu belirtererek, bu kişilerin daha erken önlem alması gerektiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Esen, “Anne, baba ve kardeşlerden birinin kadınlarda 65, erkeklerde 55 yaştan önce kalp krizi veya damar sertliği teşhisi almış olması risk sayılır. Ailede böyle bir yakınınız varsa mutlaka kalp kontrollerine daha erken başlanmalı” diye konuştu.

  Şeker hastaları mutlaka önlem almalı

  Şeker hastalarının da kalp damar hastalığı varmış gibi önlem alınması gereken kişiler arasında olduğnunu vurgulayan Prof. Dr. Esen, kronik stres altında bulunmanın da damar duvarında hasara neden olduğunu ve kalp krizi riskini daha da artırdığını kaydetti. Prof. Dr. Esen sözlerini şöyle tamamladı: “Ani öfke patlamaları da kalp damarında pıhtılaşma riskini artırarak krize neden olabilir. ABD’de yapılan bir çalışmada bir öfke patlamasını takip eden 2 saatte kalp krizi riski 5 kat artarken, inme (felç) riski 3 kat artmaktadır. Tüm bu riskler yönetildiğinde, kalp damar hastalığının yüzde 80 önlenebilir bir hastalık olduğunu hatırlamak çok önemli olacaktır.”

   

  Kalp krizi riski SE testi ile yüzde 95 oranında ölçülebiliyor

  Kolesterol nasıl düşürülür, ilaç kullanmak gerekli mi?

  Kalp krizi anında sakın öksürmeyin!

  Trafik gürültüsü kalp hastalığı riskini artırıyor! İşte İstanbul’un en gürültülü noktaları

  Kalp ameliyatlarında ‘Ozaki’ dönemi

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ