23 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

  Her 10 çocuktan 1’i astım; bu uyarılara dikkat!

  Her 10 çocuktan 1’inde görülen astım nasıl önlenir, tedavi yöntemleri neler? Medipol Üniversite Hastanesi, Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Serdar Nepesov anlattı

  Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Serdar Nepesov, astımın çocukların büyümesini ve gelişmesinin yanında aynı zamanda eğitimlerini de etkilediğini söyledi. Uzman isim, her 10 çocuktan 1’inde görülen astım hakkında uyarılarda bulundu.

  Astım, çocukların büyüme ve gelişmesiyle birlikte eğitimini de etkiliyor, hastanede yatmasına neden oluyor. Bununla birlikte, yaşamını sarsan kronik bir hastalık olarak, akciğerlerde yerleşerek kronik akciğer sorunlarını da beraberinde getiriyor.

  Çamlıca Medipol Üniversite Hastanesi, Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Serdar Nepesov, her 10 çocuktan 1’inde görülen astım ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Nepesov, çevresel alerjenler, ev tozu dahil, polenler, çayır ve bitki kökenli tozlar ve mevsimsel değişikliklerin astımın şiddeti ve görülmesini etkilediğini belirten Nepesov, astımın, çocukluk çağında en sık olan alerjik rinit (saman nezlesi), atopik dermatit (egzema ve cilt sorunları) ile gıda alerjileri (besin sorunları) gibi alerjik hastalıkların artması gibi giderek, artıp yaygınlaştığını aktardı.

  Astım belirtileri

  Hastalığın belirtileriyle ilgili bilgi veren Nepesov, nefes alıp verirken hışıltı çıkmasının belirtiler arasında olduğunu kaydetti. Öksürüğün farklı çeşitlerle olabileceğine dikkat çeken uzman isim, kesik kesik, kuru ve balgamsız öksürük sık olduğunu arka arkaya 3-5 defa olabileceğini söyledi. Balgam da çıkarabilen farklı yapıda olması sekresyon eklenmesi ile olur. Efor ile artan öksürük ve yatınca artan öksürüğün de astım belirtisi olduğuna işaret eden Nepesov, tek öksürük ile oluşan astıma ise varyant astım adı verildiğini söyledi. Spor sırasında tıkanma,  göğüs sıkışması, nefes darlığı, soluk yollarının daralmasının da hastalığın belirtileri arasında olduğunu aktardı.

  Birçok farklı nedeni var

  Nepesov, aşırı kilo, genetik faktörler, alerjik rinit, egzama, egzoz gazları ve sigaraya maruziyet gibi birçok farklı nedenle ortaya çıkan astım hastalığı için temiz ve tozsuz ortamın önemli olduğunu belirtti. Tütün ürünlerinin, nargile, sigara ve puronun kullanılmaması ve dumanlarından uzak durulması gerektiğini aktaran Nepesov,  solunum yolu hastalıklarını sık geçiren kişilerde alerjik açıdan izlem ve tetkik yapılması gerektiğine dikkat çekti.

  Nepesov, hava kirliliğinin rolünün hem astım sıklığında hem de astım alevlenmelerinde sorgulandığını, evden çıkmamanın ve evin  pencerelerinin korumalı olmasının önemli olduğunun altını çizdi. Gebelik döneminde annenin sigara içmesinin astım ve kötü sonuçlar için bir risk faktörü olduğunu vurgulayan uzman isim, önemli respiratuvar sinsityal virüs (RSV) enfeksiyonu geçiren çocukların %50’sinde akciğerlerin zedelenmesi ve kronik hassasiyet gelişmesi sebebiyle astım teşhisi konulabileceğini aktardı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ