0.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 31, 2023

  Zorlu doğumlar mesane sarkması sebebi

  Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Serdar Aykan, doğum sonrasında sık karşılaşılan idrar kesesi sarkması sorununun olabileceğini söyledi.

  Emsey Hospital Üroloji uzmanı Doç. Dr. Serdar Aykan, mesane sarkmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  KARIN İÇİ BASINCI ARTIRAN DURUMLAR İDRAR KAÇMASINA NEDEN OLUR

  Öksürme,hapşırma gibi durumlarda karın içi basıncın arttığını ifade eden Doç. Dr. Serdar Aykan ‘’Kadınlar öksürme, hapşırma, gülme, merdiven çıkma, ağır yük kaldırma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarla idrarını kaçırırlar. İdrar kaçırma problemi en hafif haliyle, bu gibi durumlarda kendini gösterir. İleri derecede olan idrar kesesi sarkması olan kadınlar ise özellikle ıkınma esnasında vajinadan dışarı çıkabilir, kişi idrarını yapmakta güçlük çeker ve eliyle idrar torbasını yukarı kaldırarak idrarını yapar. Fakat bu derecedeki sarkması olan kişilerde böbreklerde sorunlar yaşanabilir ve böbreklerin işlevi bozulabilir’’ dedi.

  MESANE SARKMASI SADECE DOĞUM YAPANLARDA MI GÖRÜLÜR?

  Mesane sarkmasının gençlerde de görülebileceğini vurgulayan Aykan, ”Çoğunlukla kadınlarda menopoz sonrası dönemde, genetik olarak yatkın olma halinde, aile yapısındaki bağ dokusunun elastikiyetinin az olması durumunda bu durumun görülebilir” dedi.

  Aykan, sigara tüketimi, uzun süreli kabızlık durumları, obezite ve pelvik cerrahi operasyonlarının da mesane sarkmasına neden olabileceğini söyledi. Şeker hastalığı olan kadınlarda sinir hasarı neticesinde kendini gösterebildiğinin altını çizen Doç. Dr. Serdar Aykan, sıklıkla idrar kaçırma durumu yaşayan veya vajinada dolgunluk hissi yaşayan şeker hastası kadınların vakit kaybetmeden jinekolojik muayeneden geçmesi gerektiğini belirtti.

  MESANE SARKMASINDA TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  İdrar kesesi sarkması teşhisi, muayene, ultrason, ürodinami, sistoskopi ile belirlenebildiğini söyleyen Doç. Dr. Aykan, tedavilerinin, kadının yaşına, hastalığın evresine, genel sağlık durumuna ve daha sonra hamilelik isteyip istemediğine göre değişiklik gösterebileceğinin belirtti. Tedavi yöntemlerini hakkında da bilgi veren Aykan şu bilgileri paylaştı, ‘’Kegel, pelvik taban kaslarını güçlendirmek için egzersiz. Organlar için daha iyi destek sağlamak için pesar bir cihaz takılması. Ağır vakalar için ameliyat en etkin tedavi yöntemidir’’ dedi.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ