14.5 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 4, 2021

  Yüzerken kilo vermenin ipuçları

  Yaz geldi. Deniz ve havuz sezonu açıldı. Peki yüzmenin kilo vermede yardımcı olduğunu biliyor musunuz? Detaylar haberimizde...

  DENİZE GİRMEK YÜZMEK KİLO VERDİRİR

  Yüzmek ciddi şekilde kalori yakmanızı sağlar bu da kilo vermenize neden olur. Yaz geldi, serinlemek be kilo vermek için şimdi yüzmennin tam zamanı

  Yüzerken kilo vermenin ipuçları

  YÜZME STİLİNİZİ BELİRLEYİN

  Farklı yüzme şekilleriyle özgün yüzme tarzınızı belirleyin. Ama hepsinden daha etkili olanı Kelebek vuruşudur. Bu vuruş doğru yapılırsa 10 dakikada 150 kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Bir sonraki en iyi vuruş, bir saatte 704 kalori yakmanıza yardımcı olabilecek serbest stildir.

  Yüzerken kilo vermenin ipuçları

  HER GÜN ANTRENMAN YAPIN

  Amacınız kilo vermekse, elbette ekstra çaba sarf etmeniz gerekiyor. Kaybedeceğiniz kalori miktarını hızınız belirler. Bu yüzden bir tur için daha sert ve daha hızlı yüzün ve bir sonraki turda normal olun. Bu yağ yakma sürecinizi hızlandıracaktır.

  Yüzerken kilo vermenin ipuçları

  YÜZMEK İÇİN DOĞRU ZAMANI SEÇİN

  Yüzmek için doğru zamanı seçtiğinizde etkilerini daha hızlı görürsünüz
  Her zaman sabahları kahvaltıdan önce yüzmeye çalışın. Sabahları yüzmek vücudunuzu aç bırakacak ve depolanan yağları daha verimli kullanabilecektir. Vücut yağı enerji olarak kullanacak ve daha fazla kilo verebileceksiniz.

  Yüzerken kilo vermenin ipuçları

  YÜZMEK KEMİK KİTLENİZİ ARTIRIR

  “Sadece ağırlık egzersizleri kemik kütlesini artırır.” genel kanısının aksine yapılan araştırmalar kemik kütlesinin yüzme ile artabileceğini ortaya koydu. Bunun yanında, doktorlar uzun süreli kas ve eklem ağrısı gibi problemler yaşayan hastalarına yüzmeyi ağrılarını giderici bir egzersiz olarak öneriyor. Bunun sebebiyse suyun omurga üzerindeki baskıyı azaltıcı etkisi olması olarak açıklanabilir.

  Yüzerken kilo vermenin ipuçları

  YÜZMEK SOLUNUM SİSTEMİNİZE OLUMLU ETKİ EDER

  Yüzmenin vücuda faydaları nelerdir diye bahsederken solunum sistemi üzerindeki faydalarına değinmeden geçmemeliyiz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yüzerken büyük kas gruplarımızın birçoğu çalıştığı için yüksek miktarlarda enerji harcarız. Yüksek miktarlarda enerji harcadığımız için de daha çok oksijene gereksinim duyarız. Ayrıca yüzme solunum hızı ve derinliği üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Dilerseniz beş, yedi veya dokuz kulaçta bir nefes alarak ciğer kapasitenizi artırma egzersizleri yapabilirsiniz.

  Yüzerken kilo vermenin ipuçları

  YÜZMEK DİYABETE İYİ GELİR

  Düzenli yüzmenin faydaları arasında kalp hastalıklarının riskini azaltmanın yanı sıra kolestrol ve diyabet gibi hastalıklar da olumlu etkiye sahip olması sayılabilir. Üstelik yüzdüğünüzde bedeninizin tamamı aktif olduğu için kalbinize giden temiz kan akışı artar, bu da daha sağlıklı bir kan dolaşımı anlamına gelir. Yüzmenin yüksek tansiyonu düşürme konusunda da başarılı olduğuna dair araştırmalar bulunuyor.

  Yüzerken kilo vermenin ipuçları

  YÜZMEK MUTLU OLMANIZI SAĞLAR

  Yüzerken endorfin seviyeniz yükseldiği için kendinizi daha enerji dolu ve mutlu hissedersiniz. Üstelik, suyun rahatlatıcı sesi ve düzenli nefesinizin sesi yüzerken meditasyon yapıyorsunuz gibi bir etki yaratabilir, bu da stres seviyenizin azalmasını sağlar. Yüzmenin psikolojik etkileri arasına daha iyi bir uyku deneyimini de ekleyebiliriz. Tüm bu olumlu etkilerin yanında, uzmanlar yüzmenin beynin oksijen alımını artırıp artırmadığı yönünde araştırmalara başlamış durumda.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ