11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Yutma güçlüğü çekiyorsanız dikkat!

  Yutma güçlüğü nedir? İşte belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri

   

  Yutma güçlüğü

  Tıptaki adı Disfaji, halk arasında yutma güçlüğü denen rahatsızlık çeşitli ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

  İnsanın yutma işlevinin düzgün olarak yerine getirebilmesi için, çeşitli kas ya da sinirlerin düzgün çalışıyor olması gerekir. Herhangi birinin fonsiyonundaki aksaklık, disfajiye zemin hazırlar.

  Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Yıldız, disfajinin nedenlerini ve tedavi yöntemlerini şöyle aktardı:

  Yutma güçlüğü nedir?

  Yutma güçlüğü (disfaji), katı veya sıvı gıda tüketildiğinde yemek borusunda takılma hissi olarak tanımlanır. Çoğunlukla göğüs ağrısı ile birlikte yaşanır. Bazı durumlarda yutma imkansız hale gelir. Çok hızlı yemek yendiğinde ya da yiyecekler gerektiği kadar çiğnenmediğinde ortaya çıkabilen yutma güçlüğü, genellikle ciddi bir soraun değildir. Ancak kalıcı disfaji, tedavi gerektiren önemli tıbbi soruna işaret edebilir.

  Nedenleri neler?

  Nörolojik nedenler: İnme, kafa travması, multipl skleroz veya demans gibi sinir sistemini etkileyen durumlar disfaji nedeni olabilir.

  Kanserler: Ağız veya özofagus kanseri gibi kanserler.

  Radyoterapi: Kanser tedavisi için hastanın baş – boyun bölgesine radyoterapi uygulanması, yemek borusunda iltihaplanma, sertleşmeye ve disfajiye sebep olabilir.

  Belirtileri nedir?

  . Yutkunurken acı çekmek (odinofaji)

  •          Yutkunamamak

  •          Yiyeceklerin boğaza veya göğüs kemiğinin arkasına sıkışma hissi

  •          Ağızdan devamlı salya gelmesi

  •          Ses kısıklığı

  •          Reflü: Mide asidi ya da içeriğinin boğaz ya da ağza gelmesi

  •          Sık sık mide ekşimesi yaşamak

  •          Yutma sırasında öksürme veya tıkama

  •          Yutma sıkıntısı nedeniyle yiyecekleri daha küçük parçalara bölmek veya bazı yiyeceklerden kaçınmak

  •          Bazen yiyeceklerin burundan geri gelmesi

  •          Yiyecekleri yeterli derecede çiğneyememek

  •          Bir şey yerken ya da içerken ağızdan köpürme benzeri ses gelmesi

  Hangi yaşlarda görülür?

  Her yaşta ortaya çıkabilir, ancak daha yaşlı yetişkinlerde daha yaygındır.


  Tedavi:
  Yutma sorunlarının sebepleri değişiklik gösterir ve tedavi yöntemi de bu sebeplere bağlı olarak değişkendir. Cerrahi veya cerrahi olmayan tedaviler vardır. Uzmanların çoğunlukla cerrahi yöntemi seçmez ama  cerrahi müdahale gereken durumlar da oluşabilir

  Cerrahi olamaylar 

  Pnömatik genişleme: Endoskopi ile bir balon yerleştirilir ve açıklığı büyütmek için şişirilir. Balon dilatasyonu ile tedavi edilen kişilerin yaklaşık üçte birinin beş yıl içinde tekrar tedaviye ihtiyacı vardır. Bu prosedür sedasyon gerektirir.

  Books: Bu kas gevşetici, endoskopik bir iğne ile doğrudan yemek borusu enjekte edilebilir. Enjeksiyonların tekrarlanması gerekebilir ve tekrarlanan enjeksiyonlar, gerekirse daha sonra ameliyatı yapmayı zorlaştırabilir.

  İlaç tedavisi: Yemekten önce nitrogliserin (Nitrostat) veya nifedipin (Procardia) gibi kas gevşetici maddeler önerilebilir. Ama ilaçların sınırlı tedavi etkisi ve ciddi yan etkileri vardır. İlaçlar genellikle yalnızca pnömatik dilatasyon veya ameliyat için aday değilseniz ve Botox yardımcı olmadıysa dikkate alınır.

  Cerrahi Tedaviler 

  Peroral endoskopik miyotomi (POEM):  Yemek borunuzun iç yüzeyinde bir kesi oluşturmak için ağzınızdan ve boğazınızdan aşağı doğru yerleştirilen bir endoskop kullanır. Daha sonra, gastroentrolog özofagus sfinkterinin alt ucundaki kas kesilir .Cerrahiye göre daha uzun miktarda kasın kesilebilmesi, yatış süresinin kısalığı, cilte bir insizyon izinin olmaması cerrahiye avantajları olarak görülmektedir.

  Heller miyotomi: Yiyeceğin mideye daha kolay geçmesini sağlamak için yemek borusu sfinkterinin alt ucundaki kası keser. Heller miyotomisi olan bazı kişiler daha sonra gastroözofageal reflü hastalığı  geliştirebilir.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ