28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Yumurta dondurma yöntemi ile ilerleyen yaşlarda da anne olabilirsiniz

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, ileri yaş gebeliklerine imkan sağlayan yumurta dondurma işlemi ile ilgili merak edilenleri anlattı.

  Kariyer planlaması ya da farklı sebeplerden dolayı ileriki yaşlarda gebe kalmayı planlayan kadınlar, yumurta dondurma işlemini tercih ediyor. Hemen her yaş kadın için uygun olan bu yöntemin laboratuvar koşulları ve gelişen teknoloji ile başarı oranı oldukça yüksek.

  İşte, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu’nun, yumurta dondurma işlemi hakkında paylaştığı bilgiler…

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu
  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu

  Önceleri sadece kanser gibi zorunlu durumlarda uygulanıyordu

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, çeşitli sağlık problemlerinden dolayı anne olmayı erteleyen ve kariyer planlaması yapan kadınların rezervleri kritik bir noktada olduğu durumlarda yumurtalarını dondurup sonraki zamanlarda bu yumurtaları kullanarak çocuk sahibi olabileceklerini ifade etti.

  Yumurta dondurma işleminin Türkiye’de önceki yıllarda sadece kanser gibi zorunlu durumlarda Sağlık Bakanlığı’nın izni ile yapıldığını hatırlatan Pabuççu, 2014 yılında yayımlanan yönetmelik ile henüz ailesini tamamlayamamış bireyler ile erken menopoz riski olanlar için de umut kaynağı haline geldiğini belirtti.

  Yumurta dondurma işlemi nedir?

  Yumurta dondurma işlemi, kadının yumurtalığından alınan yumurtanın (oosit) saklanarak sonraki bir tarihte kullanılması için dondurulması işlemidir.

  Kadın yumurtalıklarında rezervi esas olarak meydana getiren follikül adı verilen ufak kesecikler yer almaktadır. Yumurta bu keseciklerin içinde bulunur. Belirli işlemler sonrasında toplanan yumurtaların laboratuvar ortamında dondurulduğu bu yöntem, yumurtaların saklanmasını ve ileride kullanılmasını mümkün kılmaktadır.

  Yumurta dondurulması amacıyla yapılan yumurta alımı işlemi, tüp bebek işlemindeki ile aynıdır. Yumurta hücresi dondurulduğunda, kadının o anki yaşının özelliklerine sahiptir. Bu yöntemi tercih eden kadınlar istedikleri yaşta anne olma şanslarını muhafaza etmiş olurlar. Örneğin; yumurtalar eğer 35 yaşında dondurulmuş ise 5 sene sonra çözülecek ve kullanılacaksa oluşacak embriyonun özellikleri 35 yaşa göre değerlendirilir ki bu da büyük bir avantaj sağlamaktadır.

  Yumurta dondurma yöntemi ile ilerleyen yaşlarda anne olabilirsiniz
  Yumurta dondurma yöntemi ile ilerleyen yaşlarda anne olabilirsiniz

  Yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır?

  Bu işlemin kesinlikle deneyimli tüp bebek merkezlerinde yapılması gerekir. Kadında adetin başlamasının ardından yaklaşık 10-15 gün boyunca hormon tedavisi uygulanır. Bu hormon tedavisi neticesinde meydana gelen yumurtalar, laboratuvar koşullarında vitrifikasyon tekniği ile dondurulur. Vitrifikasyon tekniği, en gelişmiş dondurma tekniğidir ve donma-çözme esnasında diğer tekniklerden daha az hasar oluşturmaktadır.

  Gebelik planlandığı zaman, doktora başvuran hastanın yumurtaları çözdürülerek eşinin spermleri ile döllenme işlemi yapılır. Elde edilen embriyolar da transfer edilerek gebelik beklenir.

  Kimler bu işlemi yaptırabilir?

  Yumurta dondurma işlemi, 2014 yılından önce kanser ve benzeri sağlık problemleri sebebiyle yumurtalık cerrahisi geçirecek veya radyoterapi, kemoterapi gibi yumurtalıkları etkileyecek tedavilerin planlandığı hastalarda, üreme yeteneğinin korunması amacıyla yapılıyordu.

  Ancak yeniden düzenlenen yönetmeliğe göre, yumurta toplama işlemi, ileri yaş veya çeşitli sebeplerle yumurtalık kapasitesi azalmış bekar kadınlarda da uygulanmaya başladı. Böylelikle henüz partneri olmayan ve yumurtalık kapasitesi azalarak ilerde gebelik şansı düşme ihtimali olan kadınlarda, düşük rezerv gösterilerek yumurta hücreleri saklanarak doğurganlıkları korunabilmektedir.

  Kimler yaptıramaz?

  Yumurtalık kapasitesi ileri derecede azalmış olgularda veya menopoza girmiş kadınlarda sağlıklı yumurta elde edilemiyor ve yumurta dondurma işlemi olanağı bulunmuyor.

  Yumurta dondurma yöntemi ile ilerleyen yaşlarda anne olabilirsiniz
  Yumurta dondurma yöntemi ile ilerleyen yaşlarda anne olabilirsiniz

  Yumurtası dondurulan kadın 47 yaşında gebe kaldı

  Centrum Klinik Tüp Bebek Merkezinde daha önce çeşitli sebepler yüzünden 43 yaşında yumurtaları dondurulmuş bir vakada tam 5 yıl sonra yani gebe kalmak isteyen kadın 47 yaşında iken bu yumurtalar çözüldü ve eşinin spermleri ile döllendi. Elde edilen embriyoların transfer edilmesinin ardından gebelik haberi geldi.

  Embriyo ve yumurta hücresi dondurulması ile de özelikle son yıllarda oldukça memnun edici sonuçlar alınmaktadır. Dondurulmuş hücrelerle elde edilen başarı, yaklaşık olarak taze kullanılan hücrelerle elde edilen başarıya yakın bir orandadır.

  Günümüzde kullanılan modern tıp yöntemleri sayesinde dondurulan embriyoların %95’inin sağlıklı olarak çözülebildiği görülmektedir. Bu embriyolarda gebelik şansı doğal olarak yaş ile değişmekle beraber ortalama %40-50‘lere kadar ulaşmaktadır.

  Dondurma işleminin üzerinden yıllar geçse bile sağlıklı gebelikler elde edilmektedir. Dondurulmuş hücrelerle oluşan gebeliklerde, bebeklerde herhangi bir olumsuz durum gözlenmemektedir. Bununla birlikte araştırmalar, dondurma yöntemi ile doğan bebeklerde anomali açısından risk olmadığını da göstermiştir.

  Risk altındaki kadınlar, yumurta dondurma işlemi ile ilgili zaman harcamadan mutlaka bilgi almalıdır.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ