21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Yenidoğan bebekler Covid 19’dan nasıl korunmalı?

  Prof. Dr. Güler Cimete, yenidoğan bebeklerin Covid 19'dan nasıl korunması gerektiğini anlatarak anne babalara tavsiyelerde bulundu

  Doğumdan sonraki ilk 28 günlük süreç yenidoğan dönemi olarak adlandırılıyor. Bu süreçte bebeklerde bağışıklık sisteminin diğer adıyla immün sistemlerin gelişmemiş olması nedeniyle enfeksiyonlara karşı açık ve korumasız oluyorlar. Covid 19 sürecinde doğum ve yenidoğan bakımı ayrı bir hassasiyet ve özen gerektiriyor.

  Peki Covid 19 şüphesinde doğum nasıl yaptırılmalı? Bebekler Covid 19 olur mu? Covid 19 pozitif anneler bebeklerini emzirmeli mi? Covid 19 pozitif anneler bebeklerini nasıl emzirmeli? Yenidoğanlar virüslerden ve Covid 19’dan nasıl korunmalı? Yenidoğan döneminde bebeklerin bakımı nasıl olmalı? Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Güler Cimete, Covid 19 sürecinde anne olacaklara doğum ve yenidoğan bakımı ile ilgili önemli tavsiyelerde bulundu.

  Yenidoğan döneminde ilk 28 gün riskli

  Yenidoğan dönemi olarak tanımlanan ilk 28 günde, bebeklerin bağışıklık sistemlerin gelişmediği için bu dönemin riskli bir süreç olduğunu belirten Prof. Dr. Güler Cimete, “Yenidoğan sürecinde bebekler, anne rahminden sonraki dış yaşama uyum sürecinde sağlıkları ve yaşamları yönünden riskli bir dönemdedirler. Özellikle 37 gebelik haftasından önce doğan pretermler, düşük doğum ağırlıklı bebekler, diyabetik anne bebekleri ile konjenital anomalileri ve değişik enfeksiyonları olan bebekler yüksek riskli grupta yer alıyor. Bu nedenle bebeklerin bakımında çok dikkatli ve özenli davranılması gerekiyor” diye konuştu.

  Yenidoğan bebekler Covid 19'dan nasıl korunmalı?
  Yenidoğan bebekler Covid 19’dan nasıl korunmalı?

  Yenidoğan bebeğin bakımında nelere dikkat edilmeli?

  Yenidoğan döneminde dış kaynaklı risk faktörlerinden korunmanın önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Cimete bu risk faktörleriyle ilgili şunları söyledi: “Dış çevreden kaynaklanan risk faktörlerinin başında enfeksiyon ajanları geliyor. Bağışıklık sistemleri gelişmediği için yenidoğan enfeksiyon kapma riski fazladır. Bebekler enfeksiyonlara anne rahminde, doğum sürecinde ve doğum sonrası dönemde maruz kalabilirler. Bu nedenle yenidoğanların mümkün olduğunca az insan ile temas ettirilmeli, göz, göbek, ağız burun bakımları özenle gerçekleştirilmeli. Bebeğe dokunmadan önce eller yıkanmalı, anne her gün duş almalı ve temiz çamaşırlar giymeli. Ortam da sık sık havalandırılmalı.”

  Yenidoğan bebekler Covid 19'dan nasıl korunmalı?
  Yenidoğan bebekler Covid 19’dan nasıl korunmalı?

  Covid 19 pozitif gebeler sezaryen tercih ediyor

  Covid 19 sürecinde yapılan araştırmalarda, gebelik döneminde koronavirüs enfeksiyonu geçiren annelerden fetüse plesenta yoluyla bulaşma olmadığının ortaya konduğunu belirten Prof. Dr. Cimete fakat bu konuda tam bir sonuca varmak için yeterli veri olmadığına dikkat çekti. Prof. Dr. Çimete, “Normal vajinal yolla gerçekleşen doğumlarda da doğum kanalından geçiş esnasında temas edilen sekresyonlar ile bebeğe bulaş olduğunu gösteren veriler olmamasına karşın, anne idrar ve gaitası ile bulaş olabileceği için, doğumdan sonra bebeklerin silinmesi ya da yıkanması öneriliyor. Covid 19 pozitif gebelerin dışkısı ile bebeğe bulaş olabileceği için sezaryen doğum tercihleri fazla oluyor” ifadelerini kullandı.

  Yenidoğan bebekler Covid 19'dan nasıl korunmalı?
  Yenidoğan bebekler Covid 19’dan nasıl korunmalı?

  Covid-19 şüphesinde doğum, negatif basınçlı enfeksiyon odasında yapılmalı

  Peki Covid 19 şüphesinde doğum nasıl yaptırılmalı? Yenidoğanların Covid-19 ile enfekte olmasının, doğum sonrası dönemde yeterli önlemlerin alınmaması durumunda ortaya çıkabileceğini söyleyen Prof. Dr. Güler Cimete şöyle konuştu: “Bebeklerin doğumu takiben enfekte olmasını engellemek amacıyla enfekte ya da şüpheli gebelerin doğumu, negatif basınçlı izolasyon odalarında yaptırılmalı. Göbek kordonunun hemen klemplenmesi ve kesilmesi, bebeğin hızlıca kuvöz içine yerleştirilmesi, sağlık çalışanlarının N95 maske takmak dahil tüm koruyucu tedbirleri alması, doğum sürecinde gebenin maske takması gibi önlemler alınmalı.”

  Yenidoğan bebekler Covid 19'dan nasıl korunmalı?
  Yenidoğan bebekler Covid 19’dan nasıl korunmalı?

  Emzirme sırasında anneden bebeğe Covid 19 bulaşır mı?

  Prof. Dr. Cimete, anne sütünde koronavirüs saptanmadığını ancak emzirme sırasında enfekte anneden bebeğe solunum yolu ve deri temasıyla etken bulaşabileceğine dikkat çekti. Prof. Dr. Güler Cimete, Dünya Sağlık Örgütü’nün enfeksiyonun bulaşmasını önleyecek şartların oluşturularak annenin bebeğini emzirmesini tavsiye ettiğini belirtti. Türk Neonatoloji Derneği’nin önerisini ise şöyle olduğunu aktardı; “Her anne ve bebeğin bireysel bazda değerlendirilerek emzirme konusuna karar verilmeli, bu karar ağırlıklı olarak ailelere bırakılmalı.”

  Yenidoğan bebekler Covid 19'dan nasıl korunmalı?
  Yenidoğan bebekler Covid 19’dan nasıl korunmalı?

  Covid 19 pozitif anneler bebeğini emzirmeli mi?

  Prof. Dr. Güler Cimete, koronavirüslü annelerin bebeklerini emzirirken dikkat etmeleri gerekenleri şöyle anlattı: “Covid 19 pozitif anneler cerrahi maske takarak, ellerini  yıkayarak ve göğüslerini temizleyerek bebeklerini emzirebilirler. Yine bulaşı engellemek için bebeğin anneden geçici bir süre ayrı tutulacağı durumlarda, annenin maske, el hijyeni, biberon ve pompa temizliğine özen gösterilmedi. Annenin sağacağı sütü, koruyucu önlemleri almış sağlıklı bir birey tarafından bebeğe biberon ya da kaşıkla verilmeli.”

  Yenidoğan bebekler Covid 19'dan nasıl korunmalı?
  Yenidoğan bebekler Covid 19’dan nasıl korunmalı?

  Evde bakım sürecinde teması azaltın

  Yenidoğan bebeklerin yalnızca hastanede değil, evde de çevresindekilerden virüs kaparak hasta olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Güler Cimete, bu durumu önlemek için anne ve bebeğin mümkün olduğunca az kişi ile temas halinde olması gerektiğini belirtti. Cimete, doğum sonrasında anneye yardım edecek kişilere de PCR testi yaptırılmasını önerdi. Özellikle yenidoğan döneminde bebek ile annenin yatağının aynı odada olmasının ve odaya başka kimsenin girmemesine dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Cimete, “Bebeğin yalnızca anne ile temasının olması, eve misafir kabul edilmemesi, annenin maske ve hijyen kurallarına uyması, odanın 2-3 saatte bir havalandırılması da dikkat edilmesi gereken önemli noktalar” diye konuştu.

  Yenidoğan bebekler Covid 19'dan nasıl korunmalı?
  Yenidoğan bebekler Covid 19’dan nasıl korunmalı?

  Baba ile teması sınırlandırılmalı

  Ev dışında teması olan babaların da bebekle temasının sınırlandırılması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Cimete, “Covid-19 saptanan gebelerin bebeklerinden 24 saat içerisinde nazofarinks RT-PCR virüs testinin yapılarak enfekte olma durumunun tespit edilmesi gerekir” dedi.

  Yenidoğan bebekler Covid 19'dan nasıl korunmalı?
  Yenidoğan bebekler Covid 19’dan nasıl korunmalı?

  Anneden bebeğe antikor geçişi sınırlı

  Hamileliği sırasında Covid-19 pozitif olan anneler ile Covid-19 aşısı uygulanmış annelerin bebeklerine plasenta aracılığı ile antikor geçişi olduğunu gösteren çalışmaların bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Güler Cimete şunları anlattı: “Ancak plasenta aracılığı ile bebeğe antikor geçişinin sınırlı olduğu, hastalığı daha şiddetli yaşayan anneler ile etkeni gebeliğin erken dönemlerinde almış olan annelerde bu geçişin biraz daha fazla olduğu gösteren çalışmalar olduğu gibi fark olmadığını gösteren çalışmalar da mevcut. Gebelikte aşılanmış anneler ile hastalık etkenini almış annelerin bebeğe geçen antikorlarının miktar ve etkilerine yönelik bilgiler de sınırlı.”

  Yenidoğan bebekler Covid 19'dan nasıl korunmalı?
  Yenidoğan bebekler Covid 19’dan nasıl korunmalı?

  Yenidoğan bebek Covid-19 sık görülmüyor

  Yenidoğanlarda Covid-19’un sık görülmediğini belirten Prof. Dr. Güler Cimete, enfekte olan bebeklerin hastalığı genellike hafif ya da orta şiddette geçirdiklerini ifade etti. Solunum cihazı desteğine gereksinim duyacak kadar ağır vakalara nadiren rastlandığını söyleyen Cimete, ağır vakaların genellikle başka sağlık sorunları olan ya da preterm bebekler olduğunu kaydetti.

  Yenidoğan bebekteki bu belirtilere dikkat edin

  Prof. Dr. Güler Cimete, yenidoğanlarda görülen hastalık belirtileriyle ilgili şu bilgileri verdi:   “Vücut ısısında değişkenlik, ateş, kalp atım ve solunum sayısında artış, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hırıltılı solunum, burun kanadı solunumu, apne, öksürük, siyanoz, kusma, ishal, distansiyon, karın ağrısı gibi belirtiler gözlenebilir. Bu tür belirtileri olan bebeklerin Covid-19 olup olmadıkları yenidoğan hetimi tarafından değerlendirilmeli.”

  Yenidoğan bebekler Covid 19'dan nasıl korunmalı?
  Yenidoğan bebekler Covid 19’dan nasıl korunmalı?

  Covid19 pozitif yenidoğanlar virüs bulaştırabilir

  Prof. Dr. Güler Cimete Covid19 pozitif yenidoğanlar ve bebeklerin de çevreye virüs bulaştırabileceğini belirterek, bu durumda yapılması gekenleri şöyle anlattı: “Covid-19’lu bebeklerin ağız, burun sekresyonları ve dışkılarında virüs vardır. Öksürme, hapşırma, salya akışı ve dışkıları ile çevreye bu virüsü yayabilirler. Bebek kaynaklı yetişkin birey enfeksiyonlarıyla ilgili yeterli çalışma olmamasına karşın, enfekte bebeklere bakım veren aile üyeleri ve sağlık personelinin koruyucu önlemler alarak bakımı gerçekleştirmeleri önemlidir.”

  Yenidoğan bebeklerde cilt bakımı nasıl yapılmalı?

  Pandemide bebeğinizi emzirmenin 10 kuralı

  Gebelik ve emzirme döneminde Covid 19 aşısı gerekli mi?

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ