2.6 C
İstanbul
Salı, Ocak 31, 2023

  Yazın vazgeçilmezlerinden karpuz peynir ikilisine dikkat!

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, karpuz - peynir ikilisinin tüketilmemesi gerektiğini belirtti.

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, karpuz-peynir ikilisinin aşırı tüketilmemesi gerektiğini vurgulayarak ”Bu ikili, günde bir kez ara öğün olarak ve haftada en fazla 3-4 kez tüketilebilir. Fazlası ciltte sivilce sorunlarından kan şekeri yüksekliğine ve karaciğerde yağlanmaya uzanan bir dizi soruna neden olabiliyor” diye uyarıyor.

  Karpuzun vücudumuza faydaları

  ANA ÖĞÜN OLARAK TÜKETİLMEMELİ

  Su ve vitamin açısından zengin bir içeriğe sahip olan karpuz, serinlemek için yazın vazgeçilmez meyvelerinden biri. Aynı zamanda karpuzun potasyum içeriğinden dolayı kas ve eklem ağrılarına da iyi geldiğini anlatan Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, “Özellikle spor sonrasında karpuz suyu içmek kas sistemi için çok faydalıdır” diyor.

  Ancak karpuzun içeriğindeki şeker oranından dolayı diyabet hastaları tüketmemeli. Bu nedenle karpuzun yanında iyi bir protein kaynağı olan peyniri de tüketmenin kan şekerini dengelemeye ve tokluk süresini uzatmaya yardımcı olduğunu kaydeden Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, bu ikilinin diyetlerde ara öğün için kullanılan en uygun seçeneklerden biri olduğuna dikkat çekiyor.

  Peynirin fazla tüketilmesi de vücuda gereğinden fazla yağ ve tuz alınması, yani kilo anlamına gelebilir. Bu nedenle karpuz-peynir ikilisinde porsiyon miktarı göz önünde tutulmalı” uyarısında bulunuyor.

  PORSİYON MİKTARINA DİKKAT!

  Peki, ideal porsiyon miktarı nedir? Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan ara öğün olarak iki ince dilim karpuz ile bir dilim peynirin yeterli olacağını söyleyerek iştah kontrolü açısından en uygun zamanın da öğleden sonraki ara öğün olduğunu kaydediyor. Bu öneriler dikkate alınmadığında ise çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşıldığını anlatan Yeşim Özcan, bu konuda şöyle bilgi veriyor:

  “Karpuz fazla tüketildiğinde kan şekeri dengesi bozuluyor ve daha hızlı acıkmaya, fazla yemeye neden oluyor. Ayrıca mide ve bağırsak düzeni etkilendiği için gaz ve şişkinlik gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bir başka tehlike de karpuzun içeriğindeki fazla şekerin karaciğer yağlanması gibi sorunlara yol açabilme riski. Peynirin aşırı tüketimi de tuz nedeniyle tansiyon sorunlarına, ciltte sivilcelere ve yüksek yağ içeriği nedeniyle fazla kiloya dönüşebiliyor.”

  Karpuz-Peynir ikilisine dikkat! Fazla yerseniz, sağlığınızı tehdit edebilir
  Malzemeler:

  -Karpuz dilimleri
  -2 dilim beyaz peynir
  -Nane yaprakları
  -2 tam ceviz

  Yapılışı:

  Karpuzları küp halinde kesin, üzerine peynirleri ve nane yapraklarını ekleyin. Cevizleri ilave ederek yemeklerin yanına servis edebilirsiniz.

  Karpuzun faydaları saymakla bitmiyor!

  Kimse bilmiyor… Bir gün kavun bir gün karpuz yerseniz…

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ