14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Yazın mantar enfeksiyonuna dikkat!

  İnsan vücudunda çok sayıda mantarın olduğunu ifade eden Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Işık Caner, sıcak havalarda terlemenin ve denize girmenin mantar enfeksiyonu riskini artırdığını söyledi.

  Mantar enfeksiyonlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Caner şunları söyledi: ”Yaz ayları, ılık ve nemli ortamları seven mantarlar için mükemmel bir üreme ortamı oluşturur. Sıcak havalarda terlemek, havuza ve denize girmek mantar enfeksiyonu riskini artırır. Çok sayıda farklı mantar enfeksiyonu türü var. Her türde vücudun farklı kısımları etkileniyor. Sık karşılaştığımız türlerden biri olan Tinea, başlıca cilde hasar veriyor. Ciltte kızarma, çatlama ve soyulmaya neden olan Tinea; cildin aşırı derecede kaşınmasına ve su toplamasına yol açabiliyor. Tinea özellikle saçlı deri, ayak, kasık ve tırnaklarda ortaya çıkıyor”

  ”MANTAR ENFEKSİYONU ERKEK VE KADIN CİNSEL ORGANLARINI ETKİLEYEBİLİR”

  Yazın mantar enfeksiyonuna dikkat!

  Mantar enfeksiyonlarının erkek ve kadın cinsel organlarını da etkileyebileceğinin altını çiezen Doç. Dr. Caner, ”Mantar enfeksiyonu, kadınlarda vajinayı da etkileyebiliyor. Enfeksiyon sonucu vajinada ağrı, kızarıklık ve kaşıntı meydana geliyor. Cinsel ilişki esnasında ve sonrasında da rahatsızlık ve ağrı hissi oluşabiliyor. Kadınlar enfeksiyon sonrası vajinal akıntıların daha yoğun bir kıvama geldiğini ve renginin şeffaftan beyaza kaydığını fark edebiliyor. Yine enfeksiyon sonucu vajinal akıntıların kokusu da değişiyor. Erkeklerde enfeksiyon sonucu penis başında yara, kaşıntı ve kızarıklık görülebiliyor. Bazen penis başında kırmızı nokta şeklinde lezyonlar da oluşabiliyor. Penis derisinin hemen altında beyaz bir iltihap toplanması da enfeksiyona bağlı oluşan belirtiler arasında yer alıyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

  MANTAR ENFEKSİYONU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

  Mantar enfeksiyonunun göz ardı edilmemesi gereken bir rahatsızlık olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Işık Caner, ”Pek çok kişi belirti göstermesine rağmen kendiliğinden geçer düşüncesiyle doktora başvurmuyor. Ancak uzun süre tedavi edilmeyen mantar enfeksiyonları farklı sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bu nedenle belirti gösteren kişilerin mutlaka doktora başvurarak gerekli tedaviyi alması gerekiyor” dedi.

  MANTAR ENFEKSİYONU NASIL ÖNLENİR?

  Cilt hijyeninin mantar enfeksiyonundan korunmak için çok önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Caner, mantar enfeksiyonundan korunmak için neler yapılması gerektiğini şuu şekilde özetledi:

  ”Yaz aylarında özellikle iç çamaşırının sık sık değiştirilmesi gerekiyor. Havuz ve denizden çıktıktan sonra uzun süre mayo veya bikini ile durmak da enfeksiyon açısından riskli bir durum. Bu nedenle yüzdükten sonra mayonun, bikinin veya şortun çıkarılmasını, duş alınmasını ve kuru kıyafetlerin giyilmesini tavsiye ediyoruz. Özellikle yaz aylarında giyilecek ayakkabıların hava geçiren tipte olmasını ve üst üste aynı ayakkabıyı giymekten kaçınılmasını öneriyoruz. Toplu halde kullanılan havuzlarda, soyunma kabinlerinde de deniz ayakkabısı benzeri koruyucuların giyilmesinde yarar var.”

  Yenidoğan bebeklerde cilt bakımı nasıl yapılmalı?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ