2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Uzmanlar uyarıyor: Çocuklar en geç 1 yaşında diş doktoruyla tanışmalı

  Pedodonti uzmanı Doç. Dr. Aslı Patır Münevveroğlu, çocukların ilk diş muayenesine süt dişi çıktığından getirilmesigerektiğini söyledi.

  Çocukların ilk diş muayenesinde ailelerin dikakt etmesi gerekenlerle ilgili konuşan Medipol Mega Üniversite Hastanesi Pedodonti uzmanı Doç. Dr. Aslı Patır Münevveroğlu şunları söyledi: ”Çocukların diş hekimini hayatının erken dönemlerinde görmesi, çocuğun dişlerine ve diş etlerine bakım fikrine alışmasına da yardımcı olacaktır. İlk diş muayenesi ilk dişin ağız içerisine sürmesiyle beraber takribi sonraki 6 ay içerisinde yapılması önerilir. Çocuğun yaşına bağlı olarak, büyüme ve gelişmeyi kontrol etme amacıyla dişlerin, çenenin, ağız kapanışını, diş etleri ve ağız dokularının kapsamlı muayenesini içermektedir”

  ”DİŞ ÇÜRÜĞÜ EN SIK GÖRÜLEN ÇOCUK HASTALIĞIDIR”

  Diş çürüğünün en sık görülen kronik çocukluk hastalığı olduğunu belirten Münevveroğlu, ”Çürükleri önlemek ve diş gelişimi açısından da çok önemlidir. Çocukların diş hekimini hayatının erken dönemlerinde görmesi, çocuğun dişlerine ve diş etlerine bakım fikrine alışmasına da yardımcı olacaktır” açıklamasında bulundu.

  ”AİLELERE ÖNEMLİ GÖREV DÜŞÜYOR”

  Çocuklara diş hekimine gitme alışkanlığı kazandırılması gerektiğine dikkat ceken Münevveroğlu, ”Çocuğunuzun kendini olabildiğince rahat ve güvende hissetmenin en iyi yolu, ailelerin kendilerini sakinleştirmesi ve çocuğun korkabileceği kelimeleri kullanmaktan kaçınmaktır. Çocuğunuza örnek olmanız ve diş hekimine gitme konusunda rahat ve hatta istekli davranmanız önemlidir. Diş hekimine karşı olumlu bakış açınızı çocuk hemen kavrayacaklar ve muhtemelen benzer şekilde tepki verecektir” diye konuştu.

  Ebeveynlerin diş hekiminin ne yaptığı hakkında çocukları bilgilendirmesi gerektiğini vurgulayan Müneverroğlu, ”İlk diş hekimliği ziyaretleri hakkında kitaplar okumalarını sağlayabilir veya videolar izletebilirler. Çocuğunuz hem diş hekimine gitme konusunda hevesli olmalı, hem de diş hekiminin ne yaptığı konusunda basit bir şekilde bilgi sahibi olmalıdır. İlk diş ziyaretleri onlar için korkutucu olmaktan çok heyecan verici bir macera gibi olmalıdır. Çocuğun hoşuna gidebilecek süslemeler veya oyuncakların ortamda bulunması rahatlamasına yardımcı olacaktır.” diyerek konuşmasını noktaladı.

  Çocuklarda diş çürümesini önlemek için bunları yapın

  Çocuklarda sağlıklı beslenme için altın öneriler

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ