12.5 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Uzmanlar uyardı: Oyun hamurları pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor

  Çocukların ince motor gelişimi için sıkça kullanılan renkli oyun hamurları, içeriğindeki kimyasallar yüzünden astımdan, alerjiye kadar pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kenan Barut, son günlerde ailelerin çok sık şikayette bulunduğu ve sosyal medyada da gündeme gelen renkli oyun hamurları ile ilgili konuştu. Barut, yiyeceklerin ne kadar sağlıklı, kaliteli olmak zorundaysa, çocuklara alınan giysiler, oyuncaklar ve oyun hamurlarının o kadar kaliteli olmak zorunda olduğu uyarısında bulundu.

  Çocukların hem yaratıcılıklarını geliştirmesi hem de eğlenmesini için aileler tarafından tercih edilen oyun hamurları içeriğinde bulunan kimyasallar sebebiyle birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Bir sosyal medya kullanıcısının paylaşımında zincir marketten alınan oyun hamuruyla oynayan çocuğunun eline bulaşan boyanın günlerce çıkmadığı belirtildi. Bir çok aileden de benzer şikayetler iletildi. Çok sayıda kişinin sosyal medyada tepki gösterdiği durumun ardından uzmanlar da oyun hamurlarına karşı uyarılarda bulundu.

  Uzmanlar uyardı: Oyun hamurları pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor
  Uzmanlar uyardı: Oyun hamurları pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor

  Oyun hamurları kimyasal içeriyor

  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kenan Barut, oyun hamurlarının içeriğinde çeşitli kimyasallar bulunduğunu ve ailelerin ‘CE’ belgesi bulunmayan ürünleri satın almaması konusunda uyarı yaptı.

  Doç. Dr. Barut, piyasada uygun koşullarda yapılmayan ve içinde ne olduğu bilinmeyen ürünler olduğuna dikkat çekti. Barut, bu tarz ürünlerin eskiden daha çok olduğunu ama giderek azalmaya başladığını belirtti ve ailelerin CE belgesi olmayan herhangi bir ürün almaması gerektiğini vurguladı. Bunun bir altın kural olduğunun altını çizen Barut, ayrıca güvenilen bir markette satılan ürün alındığında da çocuklarda bu tür reaksiyonlar görülebildiğini aktardı.

  Oyun hamurlarının içinde kimyasallar olduğu hatırlatan Barut, en başta görülen zararların koku oluşturması, deriyi boyaması, tahriş etmesi ve alerji yapması olduğunu aktardı. Barut, bunlar kısa vadede görülen zararlar olduğunu, uzun vadede ne yaptığının bilinmediğine dikkat çekti ve “Belki kansorejendir bunlar. İçinde bulunan boyar maddeler çeşitli kimyasallar barındırıyor” dedi.

  Uzmanlar uyardı: Oyun hamurları pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor
  Uzmanlar uyardı: Oyun hamurları pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor

  Çeşitli nörolojik problemler olabilir

  Doç. Dr. Barut, bazı çocuklarda bu durumun çok ciddi düzeye çıkan bulgular gösterdiğini bazı çocuklarda da çok bulgu olmadığını alerjiktir, geçer diye düşünüldüğünü fakat geçmediğini söyledi. “Bu açıdan çok dikkatli olunmalı” uyarısı yaptı ve yiyecek kadar önemli bir şey olduğunu kaydetti.

  Yiyecekler ne kadar sağlıklıysa, kaliteli olmak durumundaysa çocuklara alınan giysilerin, oyuncakların ve oyun hamurlarının kaliteli olmak durumunda olduğuna dikkat çeken Barut, görünen etkilerinin yanı sıra uzun vadede ortaya çıkacak etkilerin olduğuna işaret etti. “Kimyasallara bağlı olarak astım, çeşitli nörolojik problemler olabilir” şeklinde konuştu.

  Uzun süre oynanmamalı

  Kimya Yüksek Mühendisi Serkan Küçük de oyun hamuru üreticisi firmaların etikette içerisinde bulunan kimyasallara yer vermesi ve çocukların uzun süre oyun hamurları ile oynamaması gerektiğinin altını çizdi.

  Küçük, oyun hamurunun, kimyasal oyuncak sınıfına giren bir oyuncak türü olduğunu aktardı ve kimyasal oyuncaklara yönelik ilk maddenin, ‘kullanan kişinin hiçbir şart altında sağlık açısından ve güvenlik açısından riske atılamaz, sorun oluşturamaz’ olduğunu belirtti.

  Dolayısıyla kimyasal oyuncakların kullanıldıkları süre boyunca sağlık açısından hiçbir risk oluşturmaması gerektiğini belirten Küçük, firmaların konuyu ya ambalajında, etiketinde, veya kullanma talimatında belirtmesi gerektiğine dikkat çekti.

  Küçük, nasıl kullanılacağının, sağlık açısından bir risk oluşturursa neler yapılacağının, nasıl saklanacağının ve ne kadar süre kullanılacağının kullanma talimatında belirtilmek zorunda olduğuna vurgu yaptı ve oyun hamurlarında da pek çok maddede olduğu gibi kimyasal kullanıldığının altını çizdi.

  Küçük, kimyasalın tek başına sağlık açısından zararlılığıyla birlikte hangi dozda kullanılması gerektiği belirlendiğini aktardı ve bu dozların aşılmaması gerektiğini vurguladı. “Bunlara renk vermesi için kullanılan boyalar ve şekil alması için wax esaslı, başka bazlarda yağlar var. Dolayısıyla oyun hamuru dediğimiz şey tamamen kimyasal maddelerden oluşan bir bileşim” ifadelerini kullandı.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ