11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Salataya bu besinleri koymak risk yaratıyor

  Salatalar sağlıklı beslenme reçetelerinin vazgeçilmez bir parçası. Ancak salatanın içerisine konan besinler salatayı masum bir yiyecek olmaktan uzaklaştırıyor. İşte salata yaparken dikkat edilmesi gerekenler. 

   

  Diyetisyen Gizem Gençyürek, sağlıklı beslenmede büyük önem taşıyan salataların içerisine koyulan besinlere dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Gençyürek, sağlıklı yiyecek olarak adlandırılan salataların içine koyulanlar nedeniyle sağlıksız bir hal alabileceğini söyledi.

  Salataların hem sağlıklı hem de besleyici özelliklere sahip olması için içine koyulan  besinlere dikkat etmek gerekiyor. Pendik Medipol Üniversitesi Hastanesi’nden Diyetisyen Gizem Gençyürek, salataların içerisine konan malzemeler özenle seçilmesi gerektiğine vurgu yaptı ve masum görünen malzemelerin alışkanlık haline getirildiğinde hem kilo artışına sebep olabileceğini hem de bazı hastalıklar için risk yaratabileceğini belirtti.

  Fazla zeytinyağı kilo almanıza neden olabilir!

  Diyetisyen Gizem Gençyürek, salataya eklenen bir yemek kaşığından fazla zeytinyağının vücutta yağ artışına neden olabileceğini aktardı ve uyarılarda bulundu.

  Tuz ve yağ  eklenmeden yapılan çeşitli yeşillikler, salatalık, domates ve biberden oluşan bir salatanın kalori değeri neredeyse sıfırdır. Bu salata öğünlerin yanında sınırsız olarak tüketilebilir.

  Fakat içine eklenen çeşitli protein, yağ ve karbonhidratlar ile başlı başına alternatif bir ana öğün yerine geçebilir.

  Salatalara eklenecek yağ zeytinyağı olarak tercih edilmeli. Yemeklerin yanında tüketilen salatalara konan kişi başı1 yemek kaşığından fazla zeytinyağı, vücut yağının artışına neden  olur. İlave fazla tuz da ödem artışına neden olabilir. Görsellik katması amacıyla eklenen zeytin ve badem, ceviz gibi kuruyemişler birer yağ kaynağı oldukları için yine kilo alımına sebep olabilir.

  Salatalalar zannedildiği kadar masum değil

  Gençyürek, çoğu zaman vicdan rahatlamak için ana öğün olarak tercih edilen salataların zannedildiği kadar masum olmadığını belirtti.

  Özellikle kilo verme ya da koruma dönemindeyseniz salataların içine tavuk, peynir, ton balığı, et gibi protein kaynaklarını eklemek kaloriyi yükseltir.

  Kuru meyveler, keten tohumu gibi karbonhidrat kaynakları, fındık, ceviz gibi kuruyemişler ile zeytin gibi yağ kaynakları salataları yüksek kalorili hale getirir.

  Ayrıca sirke ve limon alternatifi olarak eklenen nar ekşisi de özellikle gerçek nar ekşisi olmaması nedeniyle glikoz şurubu içerir. Gerçek nar ekşisi bile olsa meyve şekeri sebebiyle kalori değerinden dolayı salatalarda çok tercih edilmemeli.

  Yemeklerle birlikte tüketilen salatalara limon, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve sirke güvenli olarak eklenebilir. Nar ekşisi, tuz ve çeşitli soslar tercih edilmemeli.

  Başlı başına bir öğün olarak tercih edilecek salatalar da çeşitli soslar bulunmamalı. Salatalar kaliteli protein, karbonhidrat, yağ kaynakları içeren ve kişinin ihtiyaçlarına göre ayarlanmış ölçüde tercih edilmeli.

  Karamürver, keçiboynuzu ve sumak virüsler üzerinde etkili

  Bağışıklığınızı 5 renkle güçlendirin!

  Kolajen çılgınlığına uzmanlardan uyarı!

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ