28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Uzmanından ‘su diyeti’ uyarısı!

  Son dönemde popülerliği hızla artan su diyeti hakkında merak edilenleri Beslenme ve Diyet Uzmanı Evnur Saray anlattı.

  Bahar aylarının gelmesiyle diyetler de gündeme geldi. Sosyal medyada öne çıkan zayıflama önerilerinden biri de su diyeti. Ancak diyet seçiminde dikkatli olmak gerekiyor. Beslenme ve Diyet uzmanı Evnur Saray, özellikle diyabeti olan bu tarz bir diyeti kesinlikle önermediklerini belirtiyor.

  Hızlı kilo verdirdiği için tercih ediliyor

  Oyuncu Rıza Kocaoğlu’nun uygulaması sonrası popülerliği artan su diyeti ile ilgili tartışmalar da sürüyor. Emsey Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Evnur Saray, su diyetiyle ilgili dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Su diyetinin 1950’li ve 1960’lı yıllardan popüler olduğunu söyleyen Saray, “Bu diyette su iiçerek bir günü geçirmek mümkün. Hızlı kilo verdirdiği için insanların daha çok tercih ettiği bir diyet. Günde 2 ile 3 litre arasında su tüketiyorlar belki 4 litreye kadar yükseltiyorlar.  Hatta bu diyeti  7 günlük, 10 günlük olarak uygulayanlar var. Bu sürede sadece su tüketiliyor, hiç bir şekilde katı besin maddesi alamıyorsunuz” diye konuştu.

  Uzmanından ‘su diyeti’ uyarısı!
  Uzmanından ‘su diyeti’ uyarısı!

  Diyabeti olanlar bu diyetten uzak durmalı

  Su diyetinin kısa sürede fazla kilo vermeyi sağladığını belirten Evnur Saray, ancak bu diyetin zararlarının uzun sürede ortaya çıktığını vurguladı. Su diyetinin vücudun su ve kas kaybetmesine neden olduğu için tavsiye etmediklerini belirten Saray şunları söyledi: “Kaybedilen  kiloların çoğu kas ve sudan gittiği için diyeti bıraktıktan sonra kişinin eski haline dönüşü de çok hızlı oluyor. Hatta verilen kilolar fazlasıyla geri alınıyor. Hatta bazı hastalıklarda özellikle diyabeti olan kişilere kesinlikle bu tarz bir diyeti önermiyoruz. Çünkü ani kan şekeri düşüşleri ölümcül sonuçlara neden olabilir.”

  Uzmanından ‘su diyeti’ uyarısı!
  Uzmanından ‘su diyeti’ uyarısı!

  Tek tip beslenerek kilo vermek sağlıklı değil

  Danışanlarının da son dönemde su diyeti ile ilgili sorular sorduğunu belirten Evnur Saray şöyle konuştu: “Günlük 2-3 litre su tüketilmesi gerekiyor. Ama suyun yanında sağlıklı ve dengeli beslenmek önemli. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği mutlaka olmak zorunda. Sadece su içerek kilo verilmemeli. Sağlıklı beslenme bireye özgü programlanmalı. Bireyin yaşam tarzına, iş hayatına, koşuşturmasına göre değişkenlik göstermeli. Tek tip beslenmeye karşıyız. Sadece su içerek karbonhidratı keserek, proteinle beslenerek yapılan diyetleri tavsiye etmiyoruz. Çünkü günlük olarak alınması gereken vitamin, mineral, protein ve karbonhidratların da tüketilmesi önemli.”

  Sosyal medyaya değil, beslenme uzmanlarına danışın

  Sosyal medyada en çok takip edilene konulardan biri olan diyetlerle ilgili uzmanlara danışmanın en doğru yol olduğunu belirten Beslenme ve Diyet uzmanı Evnur Saray sözlerini şöyle tamamladı: “Kişiler diyet listelerini birbirleriyle paylaşır oldu. Diyet üzerine paylaşımlar da çok fazla. Sadece beslenme uzmanlarının önerileriyle yazılan diyetleri yapmak en sağlıklı ve en doğru olanı.”

  Gece yemek krizleri neden olur, nasıl önlenir?

  Maden suyu içmek psikolojiyi olumlu etkiliyor

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ