0.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 31, 2023

  Uzmanı uyardı: Bulaşıcı olabilir

  Çocuklarda sık görülen ve ‘kırmızı yanak’ hastalığı olarak bilinen beşinci hastalık hakkında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökmen Alpaslan Taşkın hastalığın bulaşıcı olduğunu ve ciddi sorunlara yol acabileceğini söyledi.

  Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökmen Alpaslan Taşkın, çocuklarda çok sık görülen ve ‘Kırmızı Yanak’ hastalığı olarak adlandırılan beşinci hastalık hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Bu hastalığın oldukca yaygın olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Taşkın, ”Parvovirüsün sebep olduğu çok bulaşıcı ve yaygın bir çocuk hastalığıdır. Parvovirüs enfeksiyonu veya yanaklarda oluşan kızarıklıktan dolayı kırmızı ya da tokatlanmış yanak hastalığı olarak da bilinir. Çocukların birçoğu hastalığı hafif geçirip tedaviyle sağlıklarına kavuşurlar. Fakat bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda ciddi sorunlara yol açabilir” diye konuştu.

  Uzmanı uyardı: Bulaşıcı olabilir

  BU BELİRTİLERE DİKKAT!

  Uzm. Dr. Gökmen Alpaslan Taşkın hastalığın belirtileriyle ilgili olarka şunları söyledi: ”Bebeğinizin iki yanağında da parlak, kırmızı renkli, sıcak ve kabartılı lekeler varsa, beşinci hastalığa yakalanmış olabilir. Beşinci hastalığa yakalanmış bir bebekte, daha sonraki birkaç gün içinde, kollarında, gövdesinde, kalçasında ve uyluklarında pembe, dantele benzeyen hafif kabarık döküntüler ortaya çıkabilir. Döküntü, genellikle hastalığın sonlarına doğru, bulaşıcılık dönemi geçtikten sonra oluşur. Çocukların bazılarında, döküntü başlamadan önce, boğaz ağrısı, hafif ateş, baş ağrısı ve yorgunluk gibi soğuk algınlığı belirtileri gösterebilirler. Başlangıç belirtilerinin arasında kaşıntı da olabilir. Bu döküntüleri, diğer viral veya herhangi bir ilaçtan kaynaklanan belirtilerle karıştırmak da mümkündür. Döküntü, üç hafta boyunca bir geçer, sonra tekrar gelebilir. Bebek sıcak ortama veya güneşe de maruz kaldığı zaman, döküntü daha da çoğalabilir.”

  Uzmanı uyardı: Bulaşıcı olabilir

  HAMİLE KADINLAR DİKKAT!

  Hamile kadınların bu hastalığı gecirmekte olan cocuklarla temastan kacınmaları gerektiğini vurgulayan Dr. Gökmen Alparslan, ”Beşinci hastalık geçiren bebeklerin genel durumu oldukça iyidir. Bebekte orak hücre anemisi hastalığı yoksa veya bağışıklık sistemi zayıf değilse, beşinci hastalığı hafif geçirir. Ama böyle bir durum söz konusuysa, daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Parvovirüsün, gebe kadınlara olumsuz etkisi olabilir. Bu sebepten dolayı, hasta bir bebeği gebe kadınlardan (özellikle de gebeliğin ilk üç aylık döneminde olanlardan uzak tutmak gerekir. Bir kadın gebelik döneminde parvovirüs enfeksiyonu geçirirse, bebeği de bu enfeksiyondan etkilenebilir” ifadelerini kullandı.

  “Döküntülerin evde teşhis edilmesi her zaman kolay olmayabilir” diyen Taşkın, “Bu nedenle, eğer bebeğinizin beşinci hastalık geçirdiğinden şüpheniz varsa, en iyisi, tedavi gerektiren başka bir hastalığı olup olmadığından emin olmak için doktoruna muayene götürmektir. Bebeğinizde, beşinci hastalığa benzer bir döküntü ve orak hücre anemisi ya da bağışıklık sistemi zafiyeti gibi başka bir hastalık varsa, yine doktoruna başvurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

  BOL SIVI TÜKETİMİ ÖNEMLİ

  Bol sıvı tüketiminin önemli olduğunu dile getiren Taşkın, ”Ateşi düşürmek ve hafif ağrı ve sancıları dindirmek için parasetamol grubu ateş düşürücüleri kullanabilirsiniz. Döküntüler ortaya çıkana kadar çocuğunuzda parvovirüs enfeksiyonu olup olmadığını bilmek çok zordur. Döküntü meydana geldikten sonra da hastalık artık bulaşıcı değildir” diyerek sözlerini noktaladı.

  Araştırma: Koronavirüs çocuk hastalığına dönüşebilir

  Uzmanlar uyarıyor: Çocuklar en geç 1 yaşında diş doktoruyla tanışmalı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ