2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Tuvalet eğitimi verilirken ebeveynler baskıcı olmamalı

  Tuvalet eğitimi verilirken baskıcı olunmaması gerektiğini belirten Uzm. Klnk. Psk. Şeyma Aykut, bu eğitimin birçok anne baba için oldukça kaygı verici olduğunu belirtti.

  Doktor Takvimi uzmanlarından Uzm. Klnk. Psk. Şeyma Aykut, çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırırken ilk olarak çocuğun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını gözlemlemek gerektiğinin altını çiziyor. Uzm. Klnk. Psk. Aykut, çocuk ıslak ya da kuru bezinden rahatsız oluyorsa, gündüzleri en az 2 saat kuru kalıyorsa, kakasını gizlenerek yapıyor ve yaptıktan sonra haber veriyorsa, öğlen uykularından kuru kalkıyorsa, tuvaleti geldiğinde bunu mimikleriyle, duruşuyla, işaretlerle veya sözel olarak ifade etmeye başlamışsa tuvalet eğitimine hazır olduğunun düşünülebileceğini belirtiyor.

  ”KIZ ÇOCUKLARI 29 ERKEK ÇOCUKLARI İSE 30 AYLIKKEN TUVALET EĞİTİMİNE HAZIR GELİR”

  Ortalama olarak kız çocuklarının 29 ay, erkek çocukları ise 30 aylıkken tuvalet eğitimine hazır hale geldiğini vurgulayan Uzm. Klnk. Psk. Aykut, ”Çocuğun bu eğitime hazır olması kadar sizin bu süreci nasıl yönettiğiniz de oldukça önemlidir. Öncelikle çocuğa tuvaleti gösterip ne işe yaradığını, artık bez kullanmayacağınızı, bu sürecin nasıl olacağını anlatabilirsiniz. Kitaplardan ve oyuncaklardan da yararlanabilirsiniz. Tuvalet eğitimi verirken belirli bir düzen izlemek çocuğun bu alışkanlığı kazanmasında faydalı olacaktır. Örneğin gündüzleri Tuvalet zamanı geldi, bir bakalım” diyerek saat başı tuvalete oturmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra tuvalete çıktığı zamanları not alarak diğer günlerde ona göre tuvalete oturtabilirsiniz.” diye konuştu.

  TUVALET EĞİTİMİ SIRASINDA ÇOCUK KORKUTULMAMALI

  Tuvalet eğitimi sırasında baskı yapılmaması gerektiğinin altını çizen Uzm. Klnk. Psikoolog Aykut sözlerini şöyle sürdürdü: ”Örneğin; çocuğa sürekli ”Tuvaletin geldi mi” diye sorarsanız, çocuk bu duruma direnç gösterebilir diyor. Tuvalet alışkanlığının bir anda kazanılamayacağını ve çocuktan çocuğa değişebileceğini anlatan Aykut, bazı çocuklarda birkaç gün süren bu eğitimin bazı çocuklarda daha fazla sürebileceğinin altını çiziyor. Bu süreçte ebeveynlerin sabırlı ve kararlı olması gerektiğini söyleyen Uzm. Klnk. Psk. Aykut, önerilerini şöyle sürdürüyor: “Eğitime başlamadan önce ve eğitimi verirken çocuğu hiçbir zaman korkutmamalı, zorlamamalı ve baskıcı olmamalısınız. Çok baskı ve denetleme çocuğunuzun bu dönemde takılı kalmasına, verme ve bırakmayı zorluk olarak görmesinden dolayı cimriliğe, aşırı mükemmeliyetçiliğe, bağımlı kişiliğe, tatmin olmamaya, aşırı titiz bir kişi olmasına neden olabilir. Çocuğunuzun bir birey olduğunu ilk hissettiği bu dönemde doğru yaklaşım çocuğunuzun kendine güvenen bir birey olmasını sağlayacaktır. Sizin çocuğa yaklaşımınız ve tutumunuz gelecekteki karakterinin temellerini oluşturacaktır.”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ