23 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

  Topuklu ayakkabı doğurganlık şansını artırıyor mu?

  Macaristan ilginç bir araştırmaya sahne oldu. Macaristan’da topuklu ayakkabı giyen kadınların ‘doğurganlık’ mesajı verdiğine dair bir araştırma yapıldı. Peki konu ile ilgili uzmanlar ne diyor?

  Macaristan’da topuklu ayakkabı giyen kadınların ‘doğurganlık’ mesajı verdiğine ilişkin bir araştırmaya imza atıldı. Araştırmada topuklu ayakkabının sırtın kıvrılmasına etki yaptığı ve buna bağlı olarak topuklu ayakkabı giyen kadınlarda doğum yapma şansının daha yüksek olduğu tespit edildi. Peki uzmanlar konuya dair ne diyor? İşte görüşleri…

  Erkeklerin daha fazla  ilgisini çekebilir

  Bu açıklamanın bilimsel bir araştırma olmadığını ve tıbbi olarak böyle bir yaklaşımda bulunulamayacağını ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat Bulanık şunları, yapılan çalışmanın, topuklu ayakkabı giyenlerle giymeyenler arasında kör bir çalışma olduğunu dile getirdi. Yani topuksuzlarla topukluları ayırt etmeden, topuklu ayakkabı giyen kadınların erkekler tarafından daha fazla ilgi çekici bulunduğuna ve bunun da doğurganlığı arttırdığına yönelik bir çalışma olduğunu söyleyen Bulanık, bunun jinekolojik olarak herhangi bir tıbbi geçerliliğinin olmadığını söyledi. Evrimsel süreçte bakınca, yapılan genel varsayımın bu bakımdan, daha sağlıklı görünen kadınların karşı cins tarafından daha çabuk bulunduğuna dair bir görüş olduğunu söyleyen Bulanık, ancak kendilerinin tıbbi olarak, kadın sağlığı bakımından ‘topuklu ayakkabı doğurganlığı arttırır’ veya ‘daha sağlıklıdır’  gibi bir yaklaşımlarının söz konusu olmadığını dile getirdi.

  Gebe ve gebeliğin devamı açısından zararlı

  Gebelik sürecinde topuklu ayakkabıdan kaçınılması gerektiğine dikkat çeken Bulanık gebeliğin, fizyolojik olarak vücutta birtakım değişikliklerin olduğu bir süreç olduğunun altını çizdi. Gebelik sürecinde mümkün olduğu kadar rahat ayakkabı giyilmesini tavsiye ettiklerini dile getiren Bulanık, çünkü içinde bulundukları durumda ödemleri olacağına dikkat çekti. Gebeliğe bağlı olarak, vücudun düşmeye daha yatkın olduğunu hatırlatan uzman isim, bu nedenle  gebelikte, eğer çok ekstra bir durum veya bir engel bulunmuyorsa hem gebenin sağlığı hem de gebeliğin devamı konusunda ortopedik ve daha düz tabanlı ayakkabılar giyilmesini tavsiye ettiklerini ifade etti.

  “Doğurganlığı artırıp artırmadığı yönünde bilimsel bir sonuç yok”

  Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Burak Yalçın, yapılan araştırmanın insanların çekicilikten etkilenmesi üzerine kurgulandığına dikkat çekti. Bilimsel olarak insanların doğurganlığının artıp artmadığı yönünde bir sonuç olmadığına dikkat çeken Yalçın, tamamen çalışmaya katılanların, denekleri izlediğinde topuklu ayakkabı giyenlerin daha çekici ve bu anlamda daha doğurgan göründüğünü ifade etti. Aynı çalışmada, vücut kitle endeksinin (VKİ) yüksek olduğu katılımcılarda da çekiciliğin azaldığına dair bir yorum yapıldığı aktaran Yalçın, araştırma kapsamında doğurganlıkta bel kıvrımının etkili olduğu da tespit edilmiş. Ancak literatüre bakıldığına yapılan çalışmalarda, topuklu ayakkabı giymenin bel ve sırt kemiğini bu anlamda etkilediğine dair bir veri olmadığını belirten Yalçın, daha çok pelvisin eğimi ve boyun bölgesiyle ilgili bazı farklılıkların mevcut olduğunu söyledi, bu çalışmanın ise bu noktalara değinmediğine dikkat çekti.

  Bel ve sırt bölgesi olumsuz etkileniyor

  Yalçın, topuklu ayakkabının günlük kullanımda birçok olumsuz etkiyi beraberinde getirdiğinin altını çizdi, uzmanların topuklu ayakkabı giymeyi önermediklerini ifade etti. Yalçın, topuklu ayakkabıların şık olduğu için kadınlar tarafından tercih edilidğini ancak sağlıklı olmadığını söyledi.

  Topuklu ayakkabı giyildiğinde yükün, ayağın ön kısmına daha çok bindiğini aktaran Yalçın, oradaki yükün, ayağın düz basmamasından kaynaklanan kalça bölgesine, sırt ve bel  bölgesine doğru olumsuz etkileri olduğunu söyledi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ