16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Süt içerek zayıflamak mümkün mü?

  Yaz yaklaşırken fazla kilolardan kurtulmanın da zamanı geldi. Kilo vermek isteyenlerin aklında birçok soru var. Bunlardan biri de süt içmek zayıflatır mı, süt içerek fazla kilolardan kurtulmak mümkün mü? Kilo verme konusunda yapılan araştırmalarda, kalsiyum desteği verilerek yapılan çalışmalarda kilo kaybının etkin olduğu gösterilmiş. Uzmanlar fazla kilolardan kurtulmak isteyenlere süt içmelerini öneriyor.

  ZAYIFLAMAK İÇİN GÜNDE KAÇ BARDAK SÜT İÇİLMELİ?

  Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, düzenli olarak her gün içilen iki bardak sütün dengesiz ve sağlıksız beslenmeyle alınan kiloları önlemede önemli bir rol oynadığını belirtti.

  Sağlıklı olmak için sütün vazgeçilmez bir besin olduğunu ifade eden Prof. Dr. Nermin İnanç, sütün bebeklikten itibaren hayatın her döneminde tüketilmesi gerektiğini ifade etti. Fazla kiloların çağın en önemli problemlerinden biri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. İnanç şunları söyledi: “Kilo sorununun minimum düzeye inmesi için sağlıklı ve uzun süre tok tutan glisemik indeksi yüksek yiyecekler tüketilmek gerekiyor. Düzenli olarak her gün içilen iki bardak süt de dengesiz ve sağlıksız beslenmeyle alınan kiloları önlemede oldukça önemli role sahip.”

  Ambalajlı sütleri tüketmenin sağlıklı süt tüketiminin birinci kuralı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nermin İnanç, uzun ömürlü sütün tamamen kapalı ortamda, ışık ve hava gibi dış etkenlerle teması önleyen aseptik ambalajlarda doldurulduğunu ifade etti.

  Açıkta satılan sütlerin mikroplarından arındırmak için 90 ila 95 derecede 10-15 dakika kaynatmak gerektiğini söyleyen Prof. Dr. İnanc, sütün kaynatıldıktan sonra, içindeki vitaminler başta olmak üzere besin değerlerinin yüzde 50 ila 90 oranında azaldığını da belirtti.

  GÜNDE NE KADAR SÜT TÜKETMEK GEREKİYOR?

  USDA besin piramidinde yetişkin sağlıklı bir birey için süt ve süt ürünleri grubundan günde 2 -3 porsiyon (200-400 ml) tüketilmesi önerilirken; Ulusal Süt ve Süt Ürünleri Konseyi’nin yayınladığı Beslenme Rehberi’nde 2-4 (400- 800 ml) porsiyon ve Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi’nde yetişkin bireylerin 2 porsiyon (bir porsiyon: bir orta boy su bardağı (200 ml), çocuklar, gençler, gebe ve emzikli kadınlarla menopoz sonrası kadınların 3-4 (600- 800 ml) porsiyon tüketmeleri öneriliyor.

  Günlük süt tüketimi ne kadar olmalı? İşte sütün ABC’si

  “Daha iyi etki için D vitaminini K vitamini ile kullanın”

  Regl öncesi neden kilomuz artar? Bu dönemde nasıl beslenmeliyiz?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ