23 C
İstanbul
Cumartesi, Eylül 18, 2021

  Sosyal medya hesabı kaç yaşında açılmalı?

  Yaz tatilinin gelmesiyle birlikte çocukların sosyal medya kullanımı arttı ancak uzmanlar 13 yaşından önce sosyal medya kullanımının sakıncalı olduğunu söylüyor.

  Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Çocuk Ergen Psikiyatri Uzmanı Neriman Kilit, çocuk ve ergenlerde sosyal medya kullanımı ve ailelerin dikkat etmesi gerekenler konusunda değerlendirmelerde bulundu.

  Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Çocuk Ergen Psikiyatri Uzmanı Neriman Kilit

  3 YAŞINDAN ÖNCE EKRANLI CİHAZLARLA TANIŞTIRILMAMALI

  Günümüz çocuklarının teknoloji dünyasının içinde doğduğunu belirten Neriman Kilit, ”Doğumundan itibaren gerek çocuğu oyalamak, gerek yemek yedirmek, gerek sakinleştirmek için ebeveynlerimiz teknolojiyi kullanabiliyor. Ancak hem güvenli bağlanmanın oluşması hem de çocukta dil ve iletişim yeteneklerinin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için 3 yaşından önce çocukların ekranlı cihazlarla tanıştırılması uygun değildir.” ifadelerini kullandı.

  ”EKRANLI CİHAZLARIN KULLANIMI 2 SAATLE SINIRLANDIRILMALI”

  Diğer yandan çocukların erken yaşta ekranlı cihazlarla karşılaşmasının negatif etkilerinin olduğunu vurgulayan Neriman Kilit, yaş dönemlerine göre ekran kullanım sürelerinin sınırlandırılması gerektiğini belirterek şunları söyledi: ”Bu çocuklarda çok erken yaşta ekran bağımlılığı ve açlık tokluk hissi gelişimi, sağlıklı tuvalet eğitimi ve ekran olmadan kendi kendini sakinleştirme yetisi gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir. 3 yaşından sonra okul öncesi yaş grubu için önermiş olduğumuz günlük bireysel teknoloji kullanımı 30 dakika, ilk öğretim yaşında ilk 4 yıl 45 dakika, ikinci 4 yılda 1 saat, lise çağlarından sonra ise 2 saattir. Yani yetişkinlik çağlarında da önerimiz 2 saatle sınırlanmasıdır.”

  Oxford Üniversitesi’nden çarpıcı araştırma: Sosyal medya gençleri nasıl etkiliyor?
  Oxford Üniversitesi’nden çarpıcı araştırma: Sosyal medya gençleri nasıl etkiliyor?

  ”12 YAŞINDAN ÖNCE CEP TELEFONU ALINMAMALI”

  Bu süreçte ergenlik öncesi yani 12-13 yaşları öncesinde çocuklara bireysel cep telefonu alınmasını tavsiye etmediklerini belirten Neriman Kilit, “İnternet kullanımının bu yaşlara kadar ev içinde herkesin kullanabileceği ve çocuk kilidi olan bir bilgisayardan ebeveyn denetiminde olmasından ve sosyal medya’nın bireysel kullanımına ve hesap açılmasına izin verilmemesini önermekteyiz.” diye konuştu.

  Sosyal medyanın, çift taraflı ve eş zamanlı olmak kaydı ile bilgilerin paylaşıldığı, diğer insanlarla iletişime geçildiği ve diyalogların kurulduğu, zaman ve mekân sınırlamasının olmadığı, internet sunucularından hizmet alan bir medya alanı olduğunu ifade eden Neriman Kilit, bu özelliklerinden ötürü giderek daha sık kullanıldığını söyledi. Neriman Kilit, “Özellikle ergenlikle birlikte çocuklarımız hem arkadaşlarıyla haberleşmek hem de gelişen dünyadaki değişikliklerden haberdar olmak ve ilgi alanı olan konularda paylaşımlarda bulunabilmek için sosyal medyayı yoğun bir şekilde kullanmayı talep etmektedir.” diye konuştu.

  ”13 YAŞINDAN ÖNCE SOSYAL MEDYA KULLANIMINA İZİN VERİLMEMELİ”

  Önceki yıllarda olduğu gibi çocukların sosyal oyun alanlarının olmadığını ve çocukların bu yüzden sosyal medya kullanımını artırdıklarını hatırlatan Kilit, ”Genellikle çocuklar tarafından kullanılan sosyal medya ağları olarak, facebook, instagram, twitter şeklinde sıralanabilir. Uygulamalarda her ne kadar hesap oluşturma yaşı 13 olsa da sistem tarafından denetleme mekanizması bulunmadığı için burada görev ebeveynlere düşmektedir.” dedi.

  Çocuğun sosyal medya kullanımına 13 yaşından sonra izin verilmesi tavsiyesinde bulunan Neriman Kilit, çocukların sosyal medya kullanımında kurallar koyarken öncelikle çocuğun bireysel özelliklerinin ön planda tutulması gerektiğini söyledi.

  ”PSİKİYATRİK SORUNLAR VARSA SOSYAL MEDYA KULLANIMI ERTELENEBİLİR”

  Psikiyatri Uzmanı Neriman Kilit, çocuğun karar verme yetisini etkileyen DEHB, yıkıcı davranım bozukluğu, dürtü kontrol bozukluğu veya duygudurum bozukluğu gibi psikiyatrik bir bozukluğu olması halinde ergenlik sonuna veya çocuğun psikiyatrik bozukluğunun belirli bir düzene girene kadar sosyal medya kullanımının ertelelenmesinin bile söz konusu olabileceğini kaydetti.

  EBEVEYNLERE TAVSİYELER

  Neriman Kilit son olarak ebeveynlere şu tavsiyelerde bulundu:

  • Başlangıçta ebeveynlerle ortak hesap açılması önerilebilir.
  • Çocuğa yabancılarla konuşmaması, olası durumlarda yaşanabilecek istismara varabilecek kötü sonuçlar hakkında bilgi verilmelidir.
  • Günlük kullanım süresi konusunda günde 2 saati geçmeyerek şekilde ebeveynin rol model olması gerekir.
  • Kullanım süresi haricinde kişinin sosyal hayattan arkadaşlarıyla yüz yüze zaman geçirmesinin vereceği hazzın sosyal medyayla yakalanamayacağı anlatılmalıdır.
  • İnternetin olumsuz bir şekilde kullanılmasının birey üzerinde, depresyon, yalnızlık, sosyal çevresiyle kurduğu bağların zayıflaması gibi problemleri ortaya çıkarabileceği anlatılmalıdır.
  • Çocuğun spor ve sanata yönlendirilmesi teşvik edilmelidir.
  • Ayrıca bireylerin gündelik hayatında önemli bir yer kaplayan, planlarını sosyal medya hesaplarına göre yaparak uygulayan, sosyalleşmeyi ve kültürel faaliyetlerini internet üzerinden gerçekleştiren bireylerin “sosyal medya bağımlısı” haline gelebileceği ve her yaşta kişinin kendini bundan koruması gerektiği anlatılmalıdır.

  Oxford Üniversitesi’nden çarpıcı araştırma: Sosyal medya gençleri nasıl etkiliyor?

  Sosyal medyadaki “kurtçuklu maske” deneylerine tepki

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ