27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021
  KitapSırlar ve gizemlerle dolu bir roman: Sır ve Gölge

  Sırlar ve gizemlerle dolu bir roman: Sır ve Gölge

  Yaşamın sırları ve gölgeleri arasında kendini gerçekleştirmeye çalışan kadınların birbirine değen yaşamlarını konu alan Sır ve Gölge adlı roman, Tara Kitap etiketiyle yayımlandı. Romanı, kendine seçtiği “Burla Hatun” adıyla yayımlanan yazarın kimliği de bir sır.

  Kitap, ““Milyarlarca insanın parmak izleri bile farklıyken her birimiz için hayatın anlamı aynı olabilir mi? “İsmin değiştiğinde geçmişin de değişir mi?”, “Anne olmak, artık kendin olamayacağın anlamına mı gelir?” “Dostluk bittiğinde yerine ne geçer?”, “Aşk mı daha güçlü bir duygudur, hayranlık mı?” gibi sorulara yanıt arıyor satırlarında.

  BİR KADIN CENGAVER

  Romanda tüm bu soruların cevabını arayan kadın kahramanları yaratırken yazara ilham olan Burla Hatun, aynı zamanda yazarın kendine seçtiği isim.

  Dede Korkut hikâyelerinde, halk öykülerinde ve masallarındaki efsanevi kadın cengaverin adı olan, savaşçı kadın motifini simgeleyen, yanında kırk kızdan oluşan savaşçıları bulunan Burla, romandaki kadın karakterlerle de örtüşüyor.

  Bu coğrafyada yaşayan tüm hemcinslerinin Burla karakterinde olduğuna inandığından ve kadın dayanışması ruhunu beslemek için kitabını da bu isimle yayımlamak istemiş yazar.

  Yaşamın sırları ve gölgeleri arasında kendini gerçekleştirmeye çalışan kadın kahramanlar, aşkın ve var olma mücadelesinin kalbinde, geçmişten getirdikleri korkularına rağmen, kimi zaman iş dünyasının rekabet dolu temposunda, bazen de “yazının” sağaltıcı ve büyülü yolunda ilerleyerek buluyorlar kendilerini ve birbirlerini.

  Tara Kitap’tan çıkan “Sır ve Gölge” okuruna her bölümde başka bir bakış açısı sunan, kahramanlarının görünen yaşamlarının ardındaki asıl dünyayı ustalıkla aydınlatan bir ilk roman.