11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Sıcaklıklar astım krizini tetikliyor

  Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Yılmaz, iklim kriziyle birlikte artan sıcaklıklarla astım hastalarının daha fazla nöbet geçirmesine sebep olduğunu söyledi.

  Astımı olan vatandaşların aşırı sıcaklarda dışarı çıkmaması gerektiğini belirten Yılmaz, “Aşırı sıcak hava nemin de etkisiyle astımı tetikliyor. Ayrıca küresel ısınma nedeniyle polenlerin atmosferde uzun süre kalması da astım ataklarını başlatıyor” dedi.

  Adana’da Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Yılmaz, astım hastalarıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Sıcak hava ve yüksek nemin, sağlıklı kişilerin dahi yaşam kalitesini düşürdüğünü belirten Yılmaz, özellikle astım hastalarının yaz mevsimini tedbirler alarak geçirmesi gerektiğini söyledi.

  Alerjisi olanlar hangi aşıyı yaptırmalı? Biontech mi? Coronavac mı?
  Alerjisi olanlar hangi aşıyı yaptırmalı? Biontech mi? Coronavac mı?

  ”ASTIM HASTALARI NEM ORANI YÜZDE 60’I GEÇTİĞİNDE EVDEN ÇIKMAMALILAR”

  Astım hastalığının birincil nedeninin viral enfeksiyon olduğunu vurgulayan Yılmaz, ”Sıcaklıkların yükseldiği ve nem oranının yüzde 60’ı geçtiği durumlarda evden çıkmamalılar. Bu oranı düşürmek için klima kullanılabilir fakat ortam aşırı soğutulmamalıdır. Astım hastalarının yazın tedavilerini aksatmaması şart. Ayrıca ilaçlarını yanlarından ayırmayıp dozu için doktorlarından doğru bilgi almalılar” dedi.

  HAVUZ YERİNE DENİZ ÖNERİSİ

  Sıcaktan bunalan astım hastalarının serinlemek için havuz yerine denizi tercih etmelerinin daha iyi olacağını anlatan Dr. Yılmaz, klorun astım nöbetini tetikleyebileceğini dile getirdi. Yaz aylarında hastanelerdeki acil servislere astım nöbeti şikayetiyle gelenlerin sayısında artış yaşandığına dikkat çeken Yılmaz, “Havalar her yıl daha fazla ısınıyor. Bundan dolayı tedbiri elden bırakmamalıyız. Zorunlu aktiviteler, çalışma düzeni gibi konularda mecburen sıcağa maruz kalacak astım hastasının mutlaka semptom giderici ilaçlarını işe gitmeden önce alması gerekir” diye konuştu.

  Astım hastalığı covid-19’un şiddetini arttırmıyor

  Astım atakları ve alerjiler küresel ısınmayla şiddetlendi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ