14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Sıcaklarla baş etmek için işte su deposu besinler

  Sıcak havalarla birlikte vücudun su kaybı ve su ihtiyacı da artıyor. Artan su ihtiyacının karşılanmaması birçok sağlık sorununa davetiye çıkarıyor. Sıcak günlerde bol su içilmesini önerirken Uzman Diyetisyen Ayşe Gül Güven sıcaklarla baş etmek için tüketilmesi gereken besinleri de sıralıyor.

  ÇORBA VE SMOOTHİE İÇİN

  Büyük ana öğünler yerine vejetaryen ağırlıklı ve az ama sık aralıklarla beslenmekte sıcak havalarda vücudun kendini rahat hissetmesini sağlar. Yaz aylarında sıvı oranı yüzde 95‘lere kadar çıkan sebze ve meyve seçenekleri ilk tercihlerimiz arasında olmalı.

  Tahıl ve kurubaklagilli ayran aşı ya da sıcak da olsa lif, vitamin ve mineral zengini sebze çorbaları gerek hafif bir ana öğün ya da ana yemeğin eşlikçisi olarak düşünülebilir. Terle en çok kaybedilen minerallerden olan sodyum, kalsiyum ve sıvı desteği sağlar.

  Soğuk smoothieler hızlı bir gün yaşıyor ve oturup öğün yapacak fırsatınız ya da iştahınız yoksa en aranan seçeneklerdendir. Sıvı azlığı ve terle kaybedilen elektrolitlerin eksikliğine bağlı yaşanan kas ağrıları ve krampların önüne geçer.

  EKMEK YERİNE TAHIL TÜKETİN

  Kinoa, siyez bulguru, yulaf, karabuğday pişerken bünyelerine su çektikleri için sıcak günlerde besinler yoluyla aldığınız sıvı miktarını artırırlar. Çözünebilir lifli içerikleri ile kan yağlarının kontrol altında kalmasını sağlarken bağırsaklardaki hareketliliği de artırarak kabızlık sorunlarına da iyi gelir.

  VİTAMİN EKSİKLİKLİĞİNE DİKKAT

  C ve D vitamini eksikliği vücuttaki sıvı kaybını artırır. Güneşin sıcak ve ultraviyole hasarını yazın cilt, saç ve tırnaklarımızdaki değişikliklerden hissederiz. Bu hasara karşı kalkan oluşturabilmek için C vitamininden zengin beslenmek ihtiyaç halini alır. Tatlı biberler, üzüm, çilek, böğürtlen gibi küçük taneli meyveler, maydanoz, kivi, ananas, kavun, ıspanak, domates, üzüm, kayısı, erik C vitaminince zengindir. D vitamini ve doğal kolajen desteği için de yaz aylarında hafif et seçeneklerinden olan balığı sofralarınızdan eksik etmeyin.

  BOL BOL SALATA TÜKETİN

  Marul, semizotu, salatalık gibi besinler yüzde 96-98 oranın da su içerir. Suyu yiyiyormuş gibi düşünebilirsiniz. Salatalık kabuklu tüketildiğin de silika denen silisyum dioksit içerir. Bu mineral eklem, saç, tırnak, cilt için faydalıdır. Yaz aylarında sıklıkla tercih edilebilen maden suyu da silisyum dioksit içerir ve mukozal bütünlüğü destekler.

  KARPUZ OLMADAN OLMAZ

  Yazın vazgeçilmezlerinden olan karpuz da kan damarlarını genişletmeye yardımcı olan sitrülin amino asidi bulunur. Su içeriğinin yüksek olması da kanı sulandırarak vücudun soğumasına destek olur. Ancak ölçülü tüketmekte yarar var.

  YOĞURDU UNUTMAYIN

  Yoğurdun içeriğinde yüzde 85-88 su bulunur. Sıcaklarda vücudunuzun terleme ile kaybettiği sıvıyı yerine koymaya destek olurken içerdiği potasyum ve sodyum mineralleri ile vücudun elektrolit dengesini sağlar.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ