21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Selülitlerden kurtulmanın etkili yolu: Selülit mezoterapisi

  Medikal Estetik Hekimi Dr. Kemali Güneş, selülitlerden kurtulmak için uygulanan selülit mezoterapisi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

  Pandemi nedeniyle evde geçirilen uzun süreler birçok günlük alışkanlığını değişimine neden oldu. Birçok kişi için gereğinden fazla tüketim, düzensiz yeme içme alışkanlıklarının artması ve azalan hareketsizlik günlük yaşamın bir parçası haline geldi. Ortaya çıkan yeni tablo, özellikle kadınların korkulu rüyası olan selülit oluşumuna veya var olan selülitlerin daha da belirginleşmesine de sebep oldu. Peki yaz ayları yaz ayları yaklaşırken selülitleri azaltmak ve onlardan kurtulmak için neler yapmak gerekiyor?

  Medikal Estetik Hekimi Dr. Kemali Güneş, selülitten kurtulmak ve uzun süreli bir etki sağlamak için en etkili yöntemlerinden biri olarak “Selülit Mezoterapisi”ne dikkat çekiyor.

  Mezoterapi ciltteki yağı azaltır, sıkılaştırır, dokuyu yeniler

  Mezoterapi nedir? sorusunu Dr. Kemali Güneş şöyle cevaplıyor: “Mezoterapi, vitaminler, mineraller, amino asitler, homeopatik ilaçlar, medikal ilaçlar ve bitki bileşimlerinin özel bir karışımını içeren ilaçların cilt altına enjekte edilmesidir. Söz konusu bu karışım, selülitin en belirgin olduğu bölgede, derinin altına uygulanıyor.”

  Mezoterapi uygulamasının vücuttaki yağı azaltıp ciltte düzensiz görünüme neden olan gamzelenmeyi tedavi ettiğini belirten Dr. Güneş, “Cildin gevşemiş bölümlerini sıkılaştırma özelliği bulunan mezoterapi uygulaması, kolajen miktarını artırarak uygulanan dokunun yenilenmesini sağlar. Mezoterapi, vücut yağını azaltmak ve etkilenen bölgede kan dolaşımını artırarak selüliti gidermek için kullanılan etkili bir uygulamadır” diye konuştu.

   

  Selülit zayıf kadınlarda da sıkça görülüyor

  Yaygın inanışın aksine obezite ve kilolarla selülit arasında bir bağlantığı olmadığını, zayıf insanlarda da selülütin sıkça görüldüğünü ifade eden Dr. Kemali Güneş selülitin oluşum nedenleriyle ilgili şunları anlattı: “Özellikle bacak ve kalçalardaki yağ dokularında portakal kabuğu görünümünde düzensizliklerle kendini gösteren selülit, gerçek bir patoloji olmayıp kişinin genetik yapısı, hormon ve dolaşım bozukluğu, derinin doğal yaşlanması, bağ dokusu desteğinin azalması ve hayat tarzındaki değişiklikler (hareketsizlik vb.) sonucu ortaya çıkar.”

  Selülit mezoterapisinde seansların kişiye özel olarak düzenlemesi gerektiğini belirten Dr. Kemali Güneş, mezoterapi ile birlikte dengeli beslenme, düzenli egzersiz ve zararlı alışkanlıkların bırakılması gibi unsurların tedaviden olumlu sonuç alınması için çok önemli olduğunun altını çizdi.

   

  Selülit mezoterapisi nasıl uygulanıyor?

  Dr. Kemali Güneş, selülit mezoterapisinin uygulanma yöntemi ile ilgili olarak şunları anlattı: Selülit mezoterapisi mikrodolaşımı harekete geçirecek, bağ dokuyu düzenleyecek etken maddeler karıştırılarak ince ve kısa iğnelerle uygulanır. Uygulama sırasında ağrı hissi oldukça azdır. Kişi eğer daha konforlu olmak isterse, lokal anestezik kremlerden faydalanabiliyoruz. Selülit mezoterapisinde seans sayısı selülitin evresine ve uygulama yapılacak kişilerin yapısal özelliklerine göre belirleniyor.

  Kaç seans uygulamak gerekiyor?

  Haftada bir 4 ila 10 seans arasında yapılan kür genelde yeterli oluyor. Ancak selülit tedavisi süreğendir. Dengeli beslenme, düzenli egzersiz, zararlı alışkanlıkların bırakılmasıyla beraber belli zaman aralıkları ile tekrarlanan selülit mezoterapisi kişinin düzgün deri görünümüne sahip olabilmesini sağlıyor.

  Selülitler giderken vücudu şekillendiriyor

  Mezoterapinin en büyük avantajlardan birisinin uygulanan bölgede zayıflama sağlarken sarkmaya neden olmaması olduğunu belirten Dr. Güneş, mezoterapi uygulamasının tam tersine vücutta toparlanma ve şekillenme sağladığını kaydederek, “Kadınlarda özellikle gebelikten sonraki sarkma problemlerinde ve yaşlanmaya bağlı kol altlarındaki sorunlarda bilinçli bir şekilde uygulandığında başarılı sonuçlar elde ediliyor. Ayrıca işlemin tedavi edilmek istenilen bölgeye direkt olarak uygulanması sayesinde işlem maksimum fayda sağlıyor” diye konuştu.

  Selülit mezoterapisi sonrası bunlara dikkat edin

  Medikal Estetik Hekimi Dr. Kemali Güneş uygulanan tedavinin etkisinin uzun süreli ve kalıcı olabilmesi için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor: “Düzenli spor (yürüyüş, yüzme veya bisiklet), bol su tüketimi, karbonhidratlı ya da yağlı gıdaların tüketilmemesi gerekiyor. Egzersiz ve diyetle desteklendiği takdirde etkileri daha uzun ve daha kalıcı olacaktır.”

  Selülit oluşumunu önlemek için 5 kuralı uygulayın

  • Her gün en az iki, iki buçuk litre su tüketin.
  • Şekerli ve gazlı içeceklerden, hazır gıdalardan uzak durun
  • Ekstra vitaminlerden ve minerallerden destek alın
  • Selülitli bölgelere parmak ucunuzla masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırın
  • Her gün yürüyüş ve egzersiz yaparak hareket edin.

   

  Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrasında bunlara dikkat!

  Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir? Adet kaç gün gecikirse gebelik kesinleşir?

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ