11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Şeker ağırlıklı beslenme diş çürüğü sebebi

  Günümüzde diş çürükleri oldukça yaygınlaştı. Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Arzu Tekkeli, özellikle karbonhidrat ve şeker odaklı beslenmenin diş çürüklerini artırdığını söyledi.

  Diş Hekimi Arzu Tekkeli, “Düzenli diş fırçalama ve ağız bakımı yapmayan kişiler, beslenmesinde karbonhidrat ve şekere ağırlık verenler, gece dişlerini fırçalamadan yatanlar, bebeklik çağında biberonla şeker, bal katılmış gıdalar ile beslenenler, çok fazla asitli gıdalar tüketenler diş çürükleri açısından risk altındalar” diye konuştu.

  Ağzımızda var olan bazı bakteriler, yiyeceklerden aldığımız şeker ve karbonhidratı aside dönüştürür. Bu asitlerin diş yüzeyindeki mineralleri yok ederek önceleri ufak, ama sonra hızla büyüyen delikler oluşturduklarını, bunlara da çürük adı verildiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Arzu Tekkeli, “Beslenmemizde şekerli, asitli ve yoğun karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durmak, dişlerimizi günde en az iki kez, tercihen her ana öğünden sonra fırçalamak, diş ipi ve ağız gargarası gibi fırçalamaya yardımcı destek ürünler kullanmak ve 6 ayda bir diş hekimi kontrolünü aksatmamak diş çürüklerini önlemeye yardımcı olur” ifadelerini kullandı.

   

  Şeker ağırlıklı beslenme diş çürüğü sebebi

  PAKETLİ GIDALAR DİŞ ÇÜRÜĞÜ SEBEBİ OLABİLİR

  Diş çürüğü rahatsızlığının daha çok gelişmekte olan ülkelerde görüldüğünü belirten, ”Sosyo-kültürel açıdan zayıf kalmış toplumlarda, maddi imkanları kısıtlı toplum ve bireylerde daha sık görülüyor. Bu durumun başlıca sebepleri arasında endüstriyel işlenmiş ve paketli gıdaların hayatımıza gereğinden fazla girmiş olmasının yanı sıra, ağız ve diş sağlığı eğitimini hem aileden hem de okullarımızdan yeterince alamamış olmamız geliyor” diyen Diş Hekimi Arzu Tekkeli, ”Sert gıdalar dişleri doğal yollarla temizlemektedir. Yaşadığımız dönemde ise elimizin her an altında bulunabilen paketli ve işlenmiş gıdalar, asidi yüksek içecekler, pişirilmiş ve yumuşacık yapılmış karbonhidratlar yüzünden diş çürükleri oldukça yaygın görülebiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

  Şeker ağırlıklı beslenme diş çürüğü sebebi

  ”ÖĞÜNLER SONRASINDA DİŞ FIRÇALANMALI”

  Öğünler sonrası dişin fırçalanması gerektiğini vurgulayan Diş Hekimi Arzu Tekkeli, ”Şekerli, yapışkan ya da asitli gıdalar tüketilecekse üç ana öğün içinde tüketilmeli, öğünler sonrasında diş fırçalanmalı. O an diş fırçalamak mümkün değilse, ağız su ile çalkalanmalı ya da bir bardak su içilmeli. Ara öğünlerde elma, havuç gibi sert gıdalar tercih edilmelidir. Çünkü bu gıdalar dişleri temizleyip diş etlerine masaj yapar. Son olarak, yemeği şekerli ya da yapışkan bir gıda ile bitirmek yerine, ağza en son atılacak bir parça peynir, şekerin çürük etkisini gidermek açısından çok önemli” hatırlatmasında bulundu.

  Şeker ağırlıklı beslenme diş çürüğü sebebi

  ÇÜRÜK DİŞ TEDAVİSİ NASIL OLUR?

  Çürük diş tedavisinde önceliğin dişin canlılığını koruyabilmek olduğunu vurgulayan Diş Hekimi Arzu Tekkeli, ”Mine yüzeyinin bozulma sürecinin en erken aşaması beyaz nokta lezyonudur. Bu lezyonların geleneksel tedavileri topikal fluorid uygulaması ve oral hijyeni geliştirmek ile olur. Diş yüzeyinde, yani minede bir kavite meydan gelmişse, amaç çürüğü pulpaya ilerlemeden durdurmak ve basit tek seanslık bir işlemle dolgu yapmaktır. Eğer çürük dişin pulpasına kadar ilerlemişse, yapılacak iş pulpa dokusunun çıkarılması (dişin sinirlerinin alınması olarak bilinir), kanalların doldurulması ve dişin üst dolgusunun yapılmasıdır” dedi.

  Diş çürüklerinin acısız ve hızlı bir şekilde tedavi edilebileceğini söyleyen Diş Hekimi Arzu Tekkeli, “Dişin çürüdüğü gibi çekildiği eski zamanlar ile günümüzü kıyaslarsak, artık amacımız dişi vücudumuzun herhangi bir organı gibi görüp, mümkün olduğunca uzun süre ağzımızın içinde tutmaya çalışmaktır. Biz hekimler bunun için son teknoloji cihazlar ve en iyi malzemeleri kullanarak, yıllar içinde oluşmuş bilgi birikimimizi de işin içine katarak hastalarımız için en iyisini yapmayı hedefliyoruz” diyerek cümlelerini noktaladı.

  Çocuklarda diş çürümesini önlemek için bunları yapın

  Dişleriniz kalp hastalığı riskinizi üç kat artırabilir

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ