2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Sahte içki zehirlenmelerinde geç kalmak kalıcı hasara neden oluyor

  Çorlu Devlet Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Doğan, sahte içki zehirlenmelerinde geç kalmanın kalıcı hasara neden olabileceğini belirtti.

  Çorlu’da, 24 Haziran’da 32 kişi sahte içkiden zehirlendi. Bu kişilerden Pakistan uyruklu Ikhlague Hussam ile Emin Kırcaali, Mehmet Pamukçu, Sadık Akın Usal, Altuğ Oktay, Turan Vardı, Remzi Zabınoğlu, Nurcihan Engin eşi Levent Engin, Hasan Nişancı, Vedat Bektaş ile Ahmet Ataman yaşamlarını yitirdi, 19 kişi de tedavileri tamamlanarak, taburcu edildi, 1 kişinin tedavisi ise sürüyor. Olayla ilgili soruşturma neticesinde 6 kişi tutuklandı.

  ”VÜCUTTA CİDDİ HASARLAR BIRAKIYOR”

  Sahte içki zehirlenmesini vücutta ciddi hasarlar bıraktığını ifade eden Çorlu Devlet Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Doğan, “Sahte alkol kullanımına bağlı olarak bugüne kadar toplam 32 başvuru oldu. 32 hastamızdan 12’sini maalesef kaybettik. 19 hastamızı taburcu ettik. 1 hastamızın ise yoğun bakımda tedavisi devam etmektedir. Hastamızın yoğun bakımdaki hayati tehlikesi ise devam etmektedir. Hastalarımızı hayatta tutabilmek için sağlık personelimiz gece gündüz büyük özverili şekilde çalıştılar. Solunum yetmezliği olanlar oldu. Bunlara bağlı olarak solunum cihazına bağladı ve solunum desteği sağlandı. Var olan vücuttaki etil alkolü uzaklaştırmak adına antidot tedavisi uygulandı. Gelişen karaciğer yetmezliğini desteklemek adına ilaç tedavileri uyguladık. Görme kaybı ile ilgili gerekli değerlendirmeler yapıldı ve görme kaybını en aza indirmek adına yine hastalarımıza uygun tedavileri uyguladık” diye konuştu.

  Sahte içkinin vücuttaki birçok organa zarar verdiğini vurgulayan Doğan, “Bu zararlar bazen geri döndürülemez bir noktaya ulaşabilmekte. Ayrıca hastalar oluşan hasarın sahte alkolden mi yoksa sarhoşluk etkisiyle mi ortaya çıktığını ayırt edemedikleri için hastanelere geç başvurmakta. Geç başvurular da oluşan hasarı kalıcı hale getirebilmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

  ”MENŞEYİ BİLİNMEYEN SAHTE ALKOL KULLANIMINDAN UZAK DURULMALI”

  Sahte içki tedavisi gören hastaların reçete yazdırırken mevcut durumlarını söylemeleri gerektiğini söyleyen Doğan, vatandaşlara menşeyi bilinmeyen sahte alkolden uzak durulması çağrısı yaptı. Doç. Dr. Doğan konuşmasını şu şekilde noktaladı: ”Hastaları taburcu etmiş olsak bile mükerrer tekrarlayan kullanımlarda görme kaybı, özellikle şu an için olmasa dahi kalıcı hale dönüşebilmektedir. Bunu yaşamamak adına sahte alkol kullanımından uzak duracaklar. Bu alkol kullanımına bağlı olarak karaciğer, akciğerde, böbreklerde ya da diğer organlarda hasar oluşabilir. Buna bağlı olarak özellikle toksik madde kullanımından ya da herhangi bir hastaneye başvurduklarında reçete yazdırırken mevcut durumlarından mutlaka bahsetmelerini öneriyoruz”

  Kâbus geri mi döndü? Tekirdağ’da sahte içki can aldı!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ