25.3 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Sağlıklı ve mutlu bir ilişki isteyenlere 10 altın öneri

  Sağlıklı bir ilişkiye sahip olmanın hem ruhsal hem de fiziksel sağlığımız açısından olumlu etkileri büyük. Pandemi ile birlikte hayatımızda son bir yılda birçok şey de olduğu gibi ilişkilerin de dinamikleri değişti. Bu süreç ilişkilere de bazı olumsuzlukların yansımasına neden oldu.

  14 Şubat Sevgililer Günü’nde ilişkilerin bir kez daha gözden geçirilebileceğini belirten Acıbadem Maslak Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Ece Koç sağlıklı bir ilişki için önerilerde bulundu. Koç ayrıca sağlıklı bir ilişkinin 7 faydasını da aktardı.

  Acıbadem Maslak Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Ece Koç

  Tartışmalarda doğru zaman, doğru üslup kuralı

  Bazı durumlarda partnerinizin davranışları karşısında şaşkınlığa düşüp, hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenebilirsiniz. Hatta sevilmediğiniz hissine kapılabilirsiniz. Sizin duygularınız üzerinde yaralayıcı etkiye sahip olan davranışlara karşı sessiz kalmayın, duygularınızı içinize atarak biriktirmeyin; partnerinizle bunu mutlaka konuşun. Ancak sorunlarınızı konuşacağınız zamanın ‘doğru zaman’ olmasına yani gergin, huzursuz ya da yoğun olduğu bir zaman olmamasını önemseyin. Sözlerinizi dikkatli seçin; doğru bir üslupla konuşun.

  Sorunları  ‘ben’ dilini kullanarak çözmeye çalışın

  Sorunlarınızı çözmekten kaçınmayın. Onları dile getirirken üslubunuzun hırçınlıktan ve saldırganlıktan uzak olmalı. Partnerinizin davranışının sizin üzerinizde yarattığı olumsuz etkiyi ifade ederken ‘ben’ dilini kullanın. Örneğin; ‘bu yaptığın bana kendimi değersiz hissettirdi’, ‘kendimi sevilmiyor hissettim’ gibi. Doğru bir iletişim tekniğinin ilişkiniz üzerinde yapıcı etkisini göreceksiniz.

  Kişiliğini değil, davranışını eleştirin

  Partnerinizin kişiliğini değil, davranışını eleştirin. Hakaret içeren, düşmanca yaklaşımdan kaçınarak, empati yapmasını sağlayacak şekilde, sakin kalmaya çalışarak değiştirmesini istediğiniz davranışları ifade edin. Sürekli eleştirilmek, olduğu gibi kabul edilmemek kişileri inciteceği için eşinizin/ partnerinizin bazı davranışlarını da olduğu gibi kabul edin, değiştirmek için uğraşmayın.

  Yapışık ikiz gibi yaşamayın, bireysel alanlarınız olsun

  Her sağlıklı ilişkide bireysel alanlara ihtiyaç vardır. ‘Yapışık ikizler’ gibi her faaliyetin içerisinde birlikte olmak, birbirinizin gölgesinde hareket etmek ilişkilerde bir süre sonra bunalma ve sıkılma hissine yol açar. Bu nedenle aynı çatının altında ‘bir’ ama kendinizin ve partnerinizin bireysel özgürlüğüne, hobilerine, ilgi alanlarına müdahale etmeden yaşamayı öğrenin; farklılıklarınızı kabul edin.

  Cevap vermek için değil anlamak için dinleyin

  Ön yargılar hayatı olumsuz etkileyen düşüncelerdir. Tartışma esnasında birbirinizi yargılamaktan kaçının. Karşınızdakini dinleyip, onu anlamak için fırsat tanıyın. Cevap vermek için değil, anlamak için dinleyin. İlişkilerde yapılan en büyük yanlışlardan biri; karşımızdaki duygu ve düşüncelerini dile getirirken, onu dinlemek yerine, onun sözlerine karşı vereceğimiz cevapları bulmaktır. Karşınızdakinin eleştirilerini dikkatlice dinleyerek, ilişkinizi yapıcı yönde etkilemesi için önemli ipuçları bulabilirsiniz.

  Sorumlulukları paylaşın birlikte hayal kurun

  İlişkide sorumlulukların hep bir kişide olması, o kişinin zamanla tükenmesine, mutsuz olmasına ve hayattan zevk alamamasına yol açacağından; sorumlulukları paylaşmak sağlıklı ilişkilerde olmazsa olmaz koşullar arasında yer alıyor. Sorumluluklar gibi hayallerinizi de paylaşmaya özen gösterin; ortak hayaller yaratın. Güzel düşünceler ve paylaşılan hayaller ilişkinizde yapıcı bir etki yaratacaktır.

  Sosyalleşmek için zaman ayırın

  Birbirinize dürüst davranıp yalan söylememek şartıyla, ilişkiniz dışında da sosyal bir hayatınızın olmasına özen gösterin. Özellikle ilişkilerde sosyal hayatın erkeklerde baskın olduğu, kadınların ise kendisini evine ve eşine, çocuklarına adadığı, bunun da zamanla bilinçaltında birçok sorunu biriktirmesine yol açtığı görülüyor. Kişisel hobilerinize, sosyal çevrenize zaman ayırın, sevdiğiniz arkadaşlarınızla, dostlarınızla, aile üyelerinizle sadece kendiniz bir araya gelin. Pandemi süreci nedeniyle bu buluşmaları online da olsa mutlaka yapın ve hobilerinize vakit ayırmayı ihmal etmeyin.

  Ortak hobiler edinin, yeni keşifler yapın

  Pandemi sürecinde evde kalmayı fırsata çevirin ve birbirinizin ilgi alanlarını destekleyecek uğraşlar yaratırken, yeni ve ortak deneyimler edinin. Örneğin; sadece kendi sevdiğiniz film türlerini değil, partnerinizin hoşuna giden filmlere ortak olun, sevdiği müziğe eşlik edin, birlikte şarkı söyleyin, hafta sonları kahvaltı sofranızın özel olmasını sağlayın, sorunlar yerine güzel ve gülümsetecek olaylardan söz edin.

  Evde de kendinize özen gösterin

  İlişkilerde yapılan en büyük yanlışlardan biri de evdeyim diye kişinin partnerini hiçe sayarak, kendine gereken özeni göstermemesi, bakımlı olmak yerine adeta kendini ‘salması’ oluyor. Oysa her gün dışarı çıkıyormuş gibi duşunuzu alıp, kendinize çeki düzen verin ve partnerinizin karşısında bakımlı olun. Kilo almamaya, varsa fazla kilolarınızdan kurtulmak için sağlıklı ve sürdürülebilir bir diyet uygularken, haftada en az üç gün, birer saat tempolu yürümeyi ihmal etmeyin.

  Sürekli eski defterleri karıştırmayın

  Tartışıp çözüme kavuşturduğunuz sorunları ya da partnerinizin geçmişte sizi üzdüğü davranışlarını her tartışmanızda yeniden gündeme getirmekten kaçının. Geçmişe değil, ana odaklanın ve geleceğinizde ‘onun’ da olmasını istiyorsanız yıkıcı değil, yapıcı yaklaşımlarda bulunun. Hararetli tartışmalarda saygısız ve incitici ithamlardan kaçının.

  Doğru ilişkinin sağlığımıza 7 faydası

  • Yaşam doyumunu artırır, hayatın keyifli ve mutluluk verici yönlerini görmeyi sağlar.
  • Stresle baş etme gücünün artırır, zorluklar karşısında daha mücadeleci yapar.
  • Kaygı, anksiyete ve depresyon oranlarını düşürür.
  • İş hayatındaki başarıları artırır çünkü sağlıklı ilişkileri olan kişilerin zihinleri sorunlarla meşgul olmadığı için tüm enerjilerini işlerine verebilirler.
  • Kalp hastalığı ve felç riskini azaltır.
  • Öz güveni artırır; güvenle birine bağlanmış, onaylanan ve her koşulda yanında olacak bir partnere sahip olmak kendimizden daha emin olmamızı sağlar.
  • Bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Yaşanan olumsuzluklar, bağışıklık sistemimizle ilgili olan kortizol (stres hormonu) seviyemizin yükselmesine bu da bağışıklığımızın düşmesine neden olur. Ancak sağlıklı bir ilişkiye sahip olmak vücut direncimizin artmasına ve bağışıklığımızın güçlenmesine katkı sağlar.

  Neden rüyalarımızda eski sevgilimizi görürüz?

  İşte alkol ve sigaranın zararını azaltan besinler

  Yanlış anlaşılan tüketim tarihi nedeniyle tonlarca gıda israf oluyor

  Kedi ve köpekleri besleme konusunda pek çok fikir var. Peki hangisi doğru?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ