0.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 24, 2022

  Selcen Gür
  Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği Başkanı

  İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Doğan Sigorta Brokerlik CEO’su. Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği’nin ilk kadın Başkanı. 2014 yılında kurduğu ilişkiler, kişisel gelişim, ebeveynlik ve romanlar yayınladığı Tara Kitap sosyal bir girişime evrildi. Kadınlar ve engelliler konularında çalışmalarına devam ediyor.

  Sağlığınız için “Hayır demeyi öğrenin

  Sağlığımızın ne kadar kıymetli olduğunu çok daha iyi anladığımız bu dönemde onu korumak için "hayır" demeyi de öğrenmek gerektiğini belirten Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği Başkanı Selcen Gür, "Belki de sadece bir soru bile hayatımızda fark yaratacak bir adım atmamızı sağlayacak" diyerek "Hayır" demenin önemini www.hayatimsaglik.com için yazdı. 

  Sağlığınız için “Hayır demeyi öğrenin…”
  Yakalandığı kanser hastalığını kendi tabiriyle ‘zihinsel dönüşüm’ün yardımıyla atlattığını ifade eden, dünyaca ünlü yazar ve konuşmacı Louise L.Hay’in ‘Pozitif Gücün Büyüsü’ kitabında denk geldim bu konuya.

  Hay, göğüs kanserine yakalanmış pek çok kadınla tanıştığını ve ortak noktalarının ‘hayır’ demekte zorlanan kişiler olduğunu ifade ediyor. Kendileri dışında herkese yetişen, diğerlerini besleyip geliştirirken kendini hiç hesaba katmayan bu kadınların ‘hayır’ demesinin neredeyse imkansız olduğunu söylüyor.

  Birkaç ay boyunca her şeye ‘hayır’ demenin zamanla işleri tersine çevireceğini belirten Hay, ‘Yapmam istenilen şeyi değil, yapmak istediğim şeyi yapıyorum’ ilkesini benimsemenin önemini vurguluyor.

  HAYIR DEMEK NEDEN BU KADAR ZOR

  Peki neden bazılarımız ‘hayır’ demekte bu kadar zorlanıyor?

  Psikologlar ‘hayır’ diyememenin kişide yerleşmiş olan inanç kalıplarından kaynaklandığını ifade ediyor ve bunun temellerinin pek çok konuda olduğu gibi çocuklukta atıldığını belirtiyorlar. Çocukken anne veya babamızın istediği gibi davrandığımızda ödüllendirilirken, onların istemediği şekilde davrandığımızda cezalandırılmamız da bu davranışımızı pekiştiriyor. Anne ve babamızı hoşnut etmek, onlarla ilişkimizi bozmamak için onlara ‘hayır’ dememeyi, onları her koşulda memnun etmeye çalışmayı böyle öğreniyoruz.

  Sağlığınız için "Hayır" demeyi öğrenin
  Sağlığınız için “Hayır” demeyi öğrenin

  Büyüdüğümüzde ise bu kalıbı devam ettirerek diğerleriyle olan ilişkimiz yara almasın, aramızdaki bağ zarar görmesin diye istemediğimiz halde pek çok şeye ‘hayır’ diyemiyoruz. Özellikle bağımlı yapıdaki kişilerin buna eğilimli olduğunu ifade eden psikologlar, bunun nedeninin bu kişilerin taşıdığı ‘ilişkide bağ kopma endişesi’ olduğunu belirtiyor.

  Oysa, ilişkilerimiz süt liman gitsin, en ufak bir zarar görmesin, çevremizdekilerle hiç problem yaşamayalım diye istemediğimiz pek çok şeye ‘evet’ dediğimizde aslında kendimize zarar veriyoruz. Bizim ‘hayır’ diyemememiz neticesinde bedenimiz kontrolü ele alıyor ve hastalanarak bize kocaman bir ‘hayır’ diyor.

  Sağlığımızın ne kadar kıymetli olduğunu çok daha iyi anladığımız bu dönemde, beden sağlığının zihin ve ruh sağlığından ayrı düşünülemeyeceğini kabul etmemiz gerektiği aşikar. Kendimize ve hayatımıza dair farkındalığımız ne kadar artarsa, düştüğümüz tuzaklardan çıkmamız o oranda kolaylaşacak.

  Belki de sadece bir soru bile hayatımızda fark yaratacak bir adım atmamızı sağlayacak.

  ‘Ben bunu istiyor muyum?’

   

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ