2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Saç ekiminde doğru bilinen yanlışlar

  Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Emin Sır, saç ekimi öncesi hastanın detaylı incelenmesi gerektiğini belirtti.

  İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Saç Bakım ve Güzellik Hizmetleri Programı Öğr. Gör. Emin Sır, ”Stres ve çeşitli hastalıklara bağlı saç dökülmelerinde önce altta yatan sebepler araştırılıp ortadan kaldırıldıktan sonra saçlar yerine gelmez ise her iki kulak arasında yeteri kadar saçı olan kişilere saç ekimi yapılabilir” ifadelerini kullandı.

  Yapılan testlere göre planlama yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Sır sözlerini şöyle sürdürdü: ”Ekim işleminden önce hastanın kellik durumu, saçların alınacağı donör alan ve saçların yapısı ile ilgili ayrıntılı bir muayene yapılır. Verici alanda yeteri kadar kök yoksa hastaya operasyondan fayda göremeyeceği belirtilir ve işlem iptal edilir”

  Koronavirüs geçirenlerin yüzde 30’unun saçı döküldü!

  ”SAC EKİMİNDE KIL FOLLİKÜLLERİ COĞALTILMAZ KIL FOLLİKÜLLERİNİN YERİ DEĞİŞTİRİLİR”

  Saç ekimiden FUE ve FUT olmak üzere 2 ana kategoride yapıldığını söyleyen Dr. Sır, ”Halk arasında bu operasyonun saç köklerini çoğaltmaya yönelik olduğunu düşünenler var. Saç ekiminde, kıl follikülleri çoğaltılamaz var olan kıl folliküllerinin yeri değiştirilir. Kıl köklerinin alınacağı verici sahadaki kılların anatomisine bakıldığını belirterek kılların anatomisinin uygun olmaması ya da alıcı sahada çok fazla açıklık olması ve işlem sonrasında verici sahada çok fazla seyrekleşme olması durumunda yine saç ekiminden vazgeçildiğini ve hastaya medikal bir tedavi uygulanmalıdır. Erkek tipi kelliğin genellikle 40’lı yaşlara doğru azalıyor. Saç ekimi için bu yaşların beklenebileceği gibi daha erken dönemde de açıklık olan alanların kapatılabilir” dedi.

  ”KADINLAR DA SAÇ EKTİREBİLİR”

  Dr. Emin Sır saç ekimi ile ilgii son olarak şunları söyledi: ”Saç ekimin sadece erkeklere uygulandığı düşüncesi tamamen yanlış bir düşüncedir. Kadınların da günümüzde saç ekimi yaptırabilir. Yazın saç ekimi yapılmaz: Kişiler işlem sonrası doktorunun talimatlarına uygun davranırsa her mevsim saç ekimi yapılabilir. Tepe bölgesine saç ekilmez. Deneyimli doktorlar bu bölgeye de saç ekimi gerçekleştirebilir. Ekilen saçları kısa kestirmemek gerekir: Ekilen saçlar sizin kendi saçınız olduğu için ve tamamen normal olacağı için istenen kısalıkta kestirilebilir. Saçlar geriye taranmalı: Ekilen saçlar istenen yöne taranabilir. Saç ekimi bir kere yapılabilir: Hastanın verici sahası uygunsa gerekirse 2’nci ya da 3’üncü seans işlem uygulanabilir. Ekilen saçlar tamamen dökülebilir. Ekim sonrası şok dökülmeyi takiben işlem uygun ellerde ve merkezlerde yapılmışsa saçlarınız tekrardan çıkacak ve gür bir hal alacaktır”

  Saç ekimine Almanlardan büyük talep!

  Saç Dökülmesine Kalıcı Çözüm: PRP ve Saç Mezoterapisi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ