21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Ramazan’da sindirim sistemi problemi yaşamamak için dikkat

  Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Demirci, Ramazan ayında mide ve bağırsak hastalıklarının daha çok görüldüğünü belirtti ve sindirim problemiyle karşılaşılmaması için tavsiyelerde bulundu.

  Ramazan ayının gelmesiyle yaklaşık 15 saat oruç tutacak vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Demirci, uzun süren açlığın ardından iftarda çok fazla ve bir anda gıda tüketmemeye özen gösterilmesi gerektiğine dikkat çekti.

  Özellikle Ramazan ayı içinde mide ile ilgili problemlerin çok sık görüldüğünü ifade eden Doç. Dr. Demirci, mide asidinin uzun süre kalması ve içeriye gıda girmemesiyle birlikte hastaların midede ülser ve gastrit gibi şikayetleri olabileceğini kaydetti.

  Bu hastalıkların Ramazan ayında artacağının bilindiğini dile getiren Demirci, iftarda ve sahurda gıdaları azar azar alıp zamana yaymakta fayda olduğuna işaret etti. Bir anda yoğun miktarda aşırı baharatlı, yağlı, çok fazla kızartılmış gıdalar tüketmek iftarda problem yaşatabileceğini kaydetti.

  Doç. Dr. Hakan Demirci
  Doç. Dr. Hakan Demirci

  İftar ve sahurda yemeği zamana yayın

  Doç. Dr. Demirci, uzun süren açlık arkasından iftarda çok yoğun miktarda ve bir anda çok fazla gıda tüketilmemesine özellikle özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Demirci, “Önce hafif bir çorba veya iftariyelikler, hurma gibi gıdalarla orucumuzu açtıktan sonra, 10-15 dakika arayla yemeklere geçmekte fayda var. Yemekleri yavaş yavaş, açlığın verdiği heyecanla bir anda yoğun bir şekilde tüketmemek lazım. İftarda ve sahurda gıdaları hafif hafif alıp zamana yaymakta fayda var. Bir anda yoğun miktarda aşırı baharatlı, yağlı ve çok fazla kızartılmış gıdalar tüketmek iftarda problem yaşatacak durumlardan biridir” ifadelerini kullandı.

  Sahurda yüksek proteinli besinler tüketin

  Sahurun vücut için çok önemli olduğunun altını çizen Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Demirci, sahurun, tüm gün boyunca bizi hem şeker hem de su açısından ayakta tutan öğün olduğuna dikkat çekti. “Mutlaka sahur yapılmalı.” diyen Demirci, iftarda yenilen gıdaların kandaki seviyesi azalmaya başladıktan sonra sahur bunu telafi edecek öğündür. Özellikle sahurda proteini mümkün olduğu kadar yüksek olan yumurta, kahvaltılıklar, tuzsuz zeytin ve peynir tarzı yiyecekler tüketilebilir. Domates ve salatalık da tüketilebilir” dedi.

  Doç. Dr. Hakan Demirci
  Doç. Dr. Hakan Demirci

  Baharat, tuz ve hamur işinden kaçının

  Baharat ve tuzdan hem iftarda hem de sahurda kaçınmak gerektiğini ifade eden Demirci, “Özellikle hamur işi gibi yoğun karbonhidratlı gıdalardan kaçınmak gerekir.

  Bunlar kan şekerini aniden yükseltip düşüreceği için orucun iftara yakın döneminde kişide ciddi tansiyon düşüklüğü ve açlık, hipoglisemi gibi bulgular yaratabilir” dedi.

  Sindirim sistemi problemleri oruçluyken tedavi edilebiliyor

  Ramazan ayında sindirim sisteminde mide ile ilgili problemlerin çok sık görüldüğünü söyleyen Demirci, şu ifadeleri kullandı:

  “Hastaların gastrit ve ülser gibi şikayetleri olabilir. Bu nedenle sahur ve iftarda yapılması gereken öğünleri bahsettiğim gıdalarla tüketmek lazım. Bu hastalıkların Ramazan ayında artacağını biliyoruz. Hastalar tedavi olabilirler. İleri boyutta değilse, oruçlarını tutarken de tedavi olabilirler. Kullanacağımız ilaçları sahur ve iftar olarak da ayarlayabiliriz.” şeklinde konuştu.

  Doç. Dr. Hakan Demirci
  Doç. Dr. Hakan Demirci

  Mide koruyucular sahurda alınabilir

  Herhangi bir hastalığa sahip olanların doktordan onay aldıktan sonra oruç tutması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Demirci, “Crohn ve ülseratif kolit hastaları, karaciğer sirozu hastaları, otoimmün hepatit gibi karaciğerle ilgili hastalığı olanlar hastalığın şiddeti yoğunsa ve yoğun miktarda ilaç kullanmaları gerekiyorsa, oruç tutmaları vücutlarına ciddi anlamda zarar verebilir. Bu hastalıkların hafif olan seviyelerinde, hastalık olarak rahat olan bireyler doktorlarına danışarak oruç tutabilirler.

  Bağırsak ve mide hastalıklarında özellikle bazı ilaçlar tok karnına bazıları ise aç karnına kullanılması gerektiğinden biz bunları özellikle sahurda kullanmalarını öneriyoruz. Sahurda yemek yemeden hemen önce mide koruyucular veya şurup tarzı ilaçların kullanılması söz konusu olabilir” dedi.

  Ramazan’da bu hataları yapanlar kilo alıyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ