2.6 C
İstanbul
Salı, Ocak 31, 2023

  Pandemide bel ve boyun ağrısı şikayetleri arttı

  Pandemide evde geçirilen süre zarfında fiziksel hareketlilik bir hayli azaldığı için ortopedik sorunlar çıkmaya başladı. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Şafak Sahir Karamehmetoğlu, pandemide bel ve boyun ağrısı şikayetlerinin arttığını söyledi.

  ”DOĞRU TANI KONULMALI”

  Bel ağrısı nedeninin doğru konulması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Karamehmetoğlu, ”Tanı tam olarak konduktan sonra tedavinin başarı şansı çok yükselir. Hastanın durumuna göre tedavide birçok yöntem kullanılabilir ve en uygun olanı seçmek gerekmektedir. İlaç, istirahat, fizik tedavi, tamamlayıcı tedavi yöntemleri, korse, kaplıca ve özellikle bel okulu uygulamaları çok sık olarak kullanılır. Ameliyat son çaredir” diye konuştu.

  Bel fıtığında ağdaş tedavi yöntemlerine de değinen Prof. Dr. Karamehmetoğlu, bu noktada ‘Artcure Deri’ uygulamasının bel fıtığı tedavisinde fıtığın olduğu bölgeye uygulanan, can yakmayan hastayı incitmeyen bir yöntem olduğunu ifade ederek, “Yama şeklinde, fıtığın olduğu bölgeye bantlarla yapıştırıldığını ve mekanik etkisi ile fıtığı küçülterek sinir üzerindeki basıncı kaldırdığını söyledi. Bu uygulama yapıldıktan sonra hastanın 24 saat yatak istirahati yaptıktan sonra, bantları sökerek banyo yapabilir” dedi.

  Diğer yandan çok sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olan ozon terapi ile ilgili de bilgi veren Karamehmetoğlu, “Son zamanlarda bel ağrısı ve bel fıtığında da sıklıkla kullanılan güvenilir ve başarı oranı yüksek bir yöntemdir. Tedavinin ardından hasta aynı gün içerisinde hastaneden taburcu edilebilmektedir” dedi.

  Pandemide bel ve boyun ağrısı şikayetleri arttı

  ”RADYOFREKANS YÖNTEMİ SİNİRLER ÜZERİNDE DÜZENLEYİCİ BİR ETKİ OLUŞTURUR”

  Cerrahi dışı yöntemlerden olan radyofrekans ile devamlı olarak ağrıya sebep olan bölgedeki sinir iletim liflerin devre dışı bırakıldığını belirten Prof. Dr. Karamehmetoğlu, işlem yapılacak olan bölgedeki sinirlere ya da dokuya hasar vermeden uygulanan yöntemle alandaki sinirler üzerinde düzenleyici bir etki oluşturulması gerektiğini söyledi. Karamehmetoğlu, “Böylece uzun süreli ağrı tedavisi sağlanmış olur ve hasta ağrılarından kurtulur” dedi.

  Kanser hastaları fitoterapi ile tedavi olabilir mi?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ