14.5 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 4, 2021

  Pandemi yeni cilt hastalıkları yarattı!

  Uzm. Dr. Ayşe Pınarbaşı, son 2 yıldır dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınının dermatolojik hastalıkları da etilediğini söyledi.

  Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Deri Hastalıkları ve Estetik Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayşe Pınarbaşı, koronavirüsle birlikte değişen dermatolojik trendleri değerlendirdi. Uzm. Dr. Ayşe Pınarbaşı, “İlk aylarda hasta sayıları giderek azaldı ve acil vakalar dışında deri hastalıkları muayene ve işlemlerini, estetik uygulamaları erteledik. Bir süre sonra sürecin bir iki ay değil, yıllar boyunca sürebileceğini hepimiz anlamaya başladık. Hayatımıza giren iki vazgeçilmez maske ve dezenfektanlardı. Maskelerin çeşitleri vardı, cerrahi maskeler en sık kullanılan olmakla birlikte N95 biz doktorlar için çok önemli bir koruyucu oldu. Dezenfektanlar yüzde 70 alkol içermeliydi. Bütün bu süre boyunca bazı deri hastalıklarının arttığını farkettik. Hatta yeni isimlendirmeler bile gelişti” ifadelerini kullandı.

  ”BAZI HASTALIKLARIN İSMİ DEĞİŞTİRİLDİ”

  Uzm. Dr. Ayşe Pınarbaşı, pandemiyle hayatımıza giren cilt hastalıkları ve tedavi yöntemlerini anlattı. Bazı dermatolojik hastalıkların isimlerinin değiştiğini vurgulayan Pınarbaşı şunları söyledi: “Hatta yeni isimlendirmeler bile gelişti. Bunlardan en önemlisi yeni ismiyle ‘maskne’ adı verilen maskenin yol açtığı akneydi. Bizim için tedavisi çok daha zor bir akne çeşidi, çünkü neden olan maskeyi hayatımızdan çıkarmamız şimdilik mümkün değil. Bu akne türünde özellikle maskenin altında kalan alanlarda ‘okluzyon’ dediğimiz tıkanma, havasız kalma ve terleme nedeniyle ortaya çıkan iltihaplı deri, bazen de kistik sivilceler mevcut. Bu bölgede tıkanma sonrası çoğalan bakteriler nedeniyle enfeksiyon ortaya çıkıyor. Bu uzun süreli sistemik, topikal antibiyotik ve asidik solusyonlarla tedavi edilebiliyor. Bu tip akneden korunmanın en önemli yolu iyi bir cilt temizliği, arada yapılan medikal cilt bakımları, komedonları temizleyen ve yağ bezlerinin aşırı çalışmasını düzenleyen karbon peeling gibi uygulamalardır. Ayrıca pamuklu bir maske üzerine cerrahi maske kullanmak, maskeyi sık değiştirmek de bir diğer önemli korunma yolu. Zaten akneye sebep olduğunu bildiğimiz yoğun nemlendirici ve fondotenleri maske altına kesinlikle uygulamamak gerekiyor.”

  Egzama

  ”ÇOCUKLARDA EL EGZAMASI GİDEREK ARTTI”

  Koronavirüs sürecinde çocuklarda el egzamasının belirgin bir artış gösterdiğini belirten Pınarbaşı, “Bunun en önemli sebebi sık el yıkamak ve dezenfektan kullanmak. Tabi ki bunları da hayatımızdan tamamen çıkaramasak da abartılmadan kullanılmasını öneriyoruz. Özellikle deri Ph’ını korumak adına uygun sabun kullanımı, el yıkama sonrası nemlendirici kullanmak da çok önemli uyarılarımız arasında bulunuyor” değerlendirmesinde bulundu.

  ”LEKELER, ALIN ÇİZGİLERİ, SARKMALAR DAHA ÇOK GÖZE BATTI”

  Pandemi boyunca kadınların kendilerini daha bakımsız hissetmeye başladıklarını ifade eden Pınarbaşı, ”Çocuklar online eğitimdeyken, erişkinler Zoom toplantılarda işlerini yürütmeye devam ettiler. Ama bir süre sonra toplantılardaki ekran görüntülerinden mutsuz olmaya başladılar. Eskiden işimizi yaparken kendinizi devamlı seyretmenin ne demek olduğunu düşünemezken bu gerçek başımıza geldi. Kaş arası, alın çizgileri, yüzdeki sarkmalar, lekeler daha da gözümüze batmaya başladı. Hepimiz bu süreçte en çok şunu öğrendik. Biz estetik uygulamalarını aslında kendimizi mutlu etmek için yapıyorduk. Başkalarının ne dediği her zaman ikinci plandaydı. Bu nedenle zaten maske altında olan yüzler için botoks dolgu deri yenileyici uygulamalara ilgi aynen devam etti. Bu kadınları da, erkekleri de mutlu eden, yaşama bağlayan günlük hayatın normallerinden oldu.” diye konuştu.

  ”HASTANEYE GİTMEKTEN ÇEKİNMEYİN”

  Kronik rahatsızlığı olan kişilerin pandemi sürecine aldırmaksızın hastaneye çekinmeden gitmeleri gerektiğini belirten Pınarbaşı, “Kronik hastalığı olanlar, kalp hastası, şeker ve romatizmal hastalığa sahip olanlar evlerinde öldü. Covid’den ölenler dışında gereken tedavisini olmayıp, ameliyatını olmadığı için ölenlerin kaç kişi olduğunu ise bilemiyoruz. Herkesin maske taktığı bir ortamda bulaşın minimal olduğunu artık biliyoruz. Bu nedenle artık korunmayı öğrendiğimiz bu virüs yüzünden hastaneye ya da kiniğe gitmekte bir sakınca olmadığını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Daha ne kadar süreceğini bilmediğimiz bu yeni düzende her zamanki gibi insanlığın hızlı adaptasyonla, aklıyla, bilimin ışığında yine insan kazanacak ve Covid belleklerde kötü bir anı olarak kalacaktır.” diyerek konuşmasını noktaladı.

  Maske kullanımı ciltte birçok soruna yol açabiliyor

  Güneş kremleri cilt yapısına uygun olmalı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ