28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Pandemi ağız kokusunu artırdı! İşte ağız kokusuna karşı 7 önlem

  Pandemi döneminde kullanılan maskelerin ağız kokusu sorunu yaşayanların bu durumu fark etmelerini sağladığını belirten Dr. Dt. Hatice Ağan, ağız kokusuna karşı alınacak önlemleri sıraladı.

  Covid 19 ile birlikte hayatımıza giren maskeler, koronavirüsten korurken kullananların bazı sağlık sorunlarını fark etmelerini sağladı. Sosyal hayattı olumsuz etkileyen ağız kokusu da maske kullanımı ile gün yüzüne çıktı.

  Ağız kokusunun da ter kokusu günlük hayatı olumsuz etkilediğni belirten Acıbadem Altunizade Hastanesi Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Dt. Hatice Ağan, maske kulladıkları için ağızlarındaki kokunun farkına varan insanların sayısının çoğaldığını söyledi. Bu şikayetle hastanelere başvuranların sayısı da arttı. Dr. Dt. Hatice Ağan, tıpta halitozisin olarak adlandırılan ağız kokusunun nedenlerini anlatarak, alınabilecek önlemleri aktardı.

  Acıbadem Altunizade Hastanesi Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Dt. Hatice Ağan
  Acıbadem Altunizade Hastanesi Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Dt. Hatice Ağan

  Erkeklerde kadınlardan daha çok görülüyor

  Ağız kokusu (Halitozisin) erkeklerde kadınlardan daha çok görülüyor. Yaş ilerledikçe ağız kokusunda da artış oluyor. Ayrıca özellikle karma dişlenme dönemleri ile boğaz ve bademcik enfeksiyonları sırasında çocuklarda da ağız kokusu problemleriyle karşılaşılıyor. Ağız kokusu patolojik ve fizyolojik nedenlerden kaynaklanabiliyor.

  • Fizyolojik halitozis; daha çok beslenme alışkanlıkları, soğan, sarımsak vb. gıdalar ve uzun süre aç ve susuz kalmaya bağlı olarak ortaya çıkıyor, tehlikeli olan patolojik halitozis ise bazı sağlık sorunlarından kaynaklanabiliyor.
  • Patolojik halitozis; geniz akıntıları, sinüzit ve bademcik hastalıkları, kulak-burun-boğaz hastalıklar, reflü, ülser, gastrit gibi sindirim sistemi hastalıklarının yanı sıra; akciğer ve solunum yolu hastalıkları, kronik böbrek yetmezliği, diyabet, hematolojik hastalıklardan dolayı görülüyor.

  Pandemi ağız kokusunu artırdı! İşte ağız kokusuna karşı 7 önlem
  Pandemi ağız kokusunu artırdı! İşte ağız kokusuna karşı 7 önlem

  Ağız ve diş sağlığı sorunları en önemli neden

  Ağız ve diş sağlığı sorunları ise ağız kokusunun en yaygın görülme sebebi. Bu neden, diğerleri sebeplerle karşılaştırıldığında yüzde 80 öne çıkıyor. Diş çürükleri ve çürük yüzeylerde biriken plaklar,bakteri tabakaları, ağızla uyumsuz dolgular ve diş eti iltihapları ağız kokusunun en belirgin sebepleri arasında bulunuyor.

  Plak ve tartar

  Dişlerde biriken gıdalar, diş etinde kokuşmaya sebep veriyor. Dişlerin yüzeyine yapışan plak ve tartar önce diş etinin iltihaplanmasına neden oluyor; oradan da çene kemiğine sıçrıyor.

  20 yaş dişleri

  Halk arasında 20 yaş dişleri olarak bilinen üçüncü azı dişleri de, ağız içinde kendine yer bulurken sadece çapraşıklığa değil, ağız kokusuna da sebebiyet veriyor.

  Diş fırçalama düzeni

  Düzenli diş fırçalamama, diş ipi kullanmama gibi kötü hijyen koşulları da ağız kokusunun en önemli nedenlerinden.

  Popüler diyetler ve şekerli beslenmeye dikkat!

  Fazla protein tüketiminin, vücudumuzu enerji için yağ hücrelerini yakmaya zorladığını belirten Dr. Dt. Hatice Ağan şunları anlattı:  “Bu işlem de keton adı verilen artık ürünlere; dolayısıyla nefes ve idrar yolu ile salınan bir kokuya yol açıyor. Yapılan araştırmalarda da vejetaryenlerde, hayvansal kaynaklı gıdaları tüketenlere göre daha az ağız kokusuna rastlandığı belirtiliyor görülüyor. Diyetlere baktığımızda; protein ağırlıklı ve ketojenik diyetler ya da aralıklı oruç dediğimiz uzun süreli açlık durumu da ağız kokusuna neden olabiliyor. Bu tip diyetleri yapanların bol su tüketmeleri gerekiyor. Vitamin, mineral eksiklikleri ve tükürük akışındaki azalma da ağız kokusunun nedenleri arasında yer alıyor.

  Ağız kokusunun şiddeti ölçülüyor

  Ağız kokusunun teşhis ve tedavisinde ise ölçüm cihazları kullanılıyor. Sülfür bileşiklerinin ölçümü yapılarak hastalara ağız kokusu seviyesi ve sebepleriyle ilgili objektif bilgi veren halitozis ölçüm cihazları bulunuyor. Dr. Dt. Hatice Ağan “Bu cihazlarda yapılan ölçümler sayesinde hastanın ağız kokusunun neden kaynaklandığını ve hangi seviyede olduğu tespit ediliyor ve ona göre bir tedavi planı belirleniyor” diye konuştu.

  Ağız kokusuna karşı 7 etkili önlem!

  Dr. Dt. Hatice Ağan ağız kokusuna karşı alınacak önlemleri şöyle sıraladı:

  Düzenli ağız bakımı

  Dişler günde en az iki kez, ikişer dakika, diş etinden dişe doğru fırçalanmalı; ayrıca çürüklerin en çok olduğu diş aralarının diş ipi veya ara yüz fırçası ile temizlenmesi gerekiyor. Şarjlı veya manuel fırçalarla dişlerin dile, damağa, yanağa bakan yüzeyleri ve çiğneyici yüzeyleri temizlenmeli.

  Dil fırçalama ve gargara

  Dilin kadifemsi dokusu yüzeyinde çok miktarda mikroorganizma barındığından, bu mikroorganizmaların özel dil fırçaları ile temizlenmesi ağız kokusuna karşı alınacak en önemli tedbirlerden biri. Ağız gargaraları da antiseptik özelliklerinden dolayı ferah bir neden sağlamaya yardımcı oluyor.

  Diş kontrollerini aksakmayın

  Zamanında çekilmeyen 20 yaş dişleri, arka bölgede cep oluşumu ve kokuya sebep verebilir. Dişlerdeki çapraşıklık ortodontik olarak düzeltilmez ise ağız bakımı zorlaşır. Dişlerin çürümesi ve dişeti hastalıklarının gelişimi hızlanır. Yılda iki kez düzenli olarak yapılan diş hekimi kontrolü ile diş taşı temizliği, sorunların ağız kokusuna neden olmadan çözülmesini sağlayacaktır.

  Protez temizliği

  Protezlerin düzenli olarak temizlenmesi de önemli bir unsur. Düzenli temizliği yapılmayan protez yüzeylerinde bakteri ve mantar birikimi artıyor. Yemek artıklarının yapışmasıyla kokuşma gelişiyor; bu nedenle protezler özel fırçalarla temizlenmeli, antiseptik solüsyonlarda saklanmalıdır.

  Bol bol su için

  Bol su içmek ağız kokusundan korunmak için önemli bir yöntem. Su içmek ağız içindeki birikintilerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur ve ağız kuruluğunu engeller.

  Sigara ve alkolden uzak durun

  Sigara ve alkol diğer olumsuz etkilerinin yanı ağız kokusuna da yol açar. Sigara kullanımına bağlı ağızda eklentiler artar, tartar birikimi meydana gelir. Sigara, diş eti hastalıklarının daha sinsi ilerlemesine sebep verir. Tütün ve aşırı alkol kullanımı ağız kanserlerinin de en önemli sebeplerindendir.

  Sebze ve meyvelerin ısırarak tüketin

  Elma, havuç gibi yiyeceklerin ısırılarak tüketilmesi sırasında tükürük artışı artar ve diş yüzeyleri daha kolay temizlenmesi sağlanır. Meyveleri ısırarak yemek, tükürük bezlerinin salgı üretimini aktive eder. Şekersiz sakız çiğnenmesi de tükürük miktarını artırarak ağız kokusunun önüne geçmeye yardımcı olur.

  Maskenin altından cilt sorunu çıkabilir!

  Hipotiroid hastaları nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeli?

  Kademeli normalleşme kriterleri neler?

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ