28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Nanomalzemeler beynimize giriyor! Koronavirüsten bile tehlikeli

  Yapılan araştırmalar, günlük hayatta kullandığımız kozmetik ürünlerinde yiyeceklerde ve giyeceklerde koronavirüsten daha tehlikeli maddeler olabileceğini ortaya çıkardı.

  Nanomalzemeler

  Nature Communications dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, her gün sıklıkla kullandığımız pek ok üründe bulunan nanomalzemelerin beyinde birikerek Kovid-19’dan daha fazla zarar verebileceğini söylüyor.

  Görünmez katiller olarak nitelendirilen nanomalzemeler, kozmetik malzemelerinden giyeceklere günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinde bulunuyor.

  Nature Communications dergisinde yer alan çalışmaya göre, nanomalzemelerin tespit edilmesi oldukça zor. Bununla birlikte bu malzemeler, besin zincirlerine girebiliyor, günlük hayatta kullandığımız objelere nüfus edebiliyor ve böylece kişilerin beyinlerine kadar ulaşabiliyor.

  Koronavirüsten bile tehlikeli

  Sky News’te yer alan göre, nanomalzemeler ‘Uzun vadede Covid-19’dan bile tehlikeli’ ifadesiyle tanımlandı. Bu tür malzemelerin özellikle sıvı aracılığıyla vücudumuza girdiği belirtildi. Aynı zamanda ürünlerin içeriklerinde görülemeyen nanomalzemelerin özellikle balıklara kolaylıkla nüfus ettiği, bunun sayesinde insan vücuduna girebildiği aktarıldı.

  Nanomalzemelerin diğer organizmalar için besin kaynağı olan mikroorganizmalara güçlü bir şekilde bağlandığını söyleyen Doğu Finlandiya Üniversitesi’nden Dr. Fazel Monikh, bu yolla nanomalzemelerin besin zincirimize girdiğini tespit ettiklerini ifade etti.

   

  Boyut ve şekillerini değiştirebiliyorlar

  Nanomalzemelerin, bir organizmanın içine girdikten sonra şekillerini ve boyutlarını değiştirebildiğinin altını çizen Monikh, aynı zamanda hücrelere kolayca girerek diğer organlara yayılabilen daha tehlikeli bir malzemeye dönüşebileceklerini söyledi.

  Dr. Fazel A. Monikh, araştırmaların nanomalzemelerin özellikle beyin hücrelerinde yayıldığını ve orada biriktiğini gösterdiğini belirtti. Bu malzemelerin ise en çok giysi, gıda ve kozmetik ürünlerinde bulunduğunu vurguladı.

  Birçok maddenin içeriğinde olmasına rağmen ürün etiketlerinde nanomalzemelerin bulunmadığına işaret eden Monikh, ürün etiketlerinde yer almamasının sebebini, ürünlerde, kütle ile ölçülemeyecek kadar küçük oldukları için düzenlenmemiş durumda kalmaları olarak gösterdi.

  Uzmanlardan mutasyon uyarısı: Aynı evde farklı odalarda kalınmalı

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ